свята

Свята в США

13.06.2019
7 хвилини читання

Багато студентів цікавляться культурою та традиціями носіїв мови, тому в цій статті ми розповімо про свята США і про те, як їх прийнято відзначати.

З цієї статті ви дізнаєтеся, як американці відзначають День незалежності, чому святкують День народження Мартіна Лютера Кінга і чи всі шанують першовідкривача Америки Христофора Колумба.

День народження Мартіна Лютера Кінга

Мартін Лютер Кінг першим виступив проти сегрегації – поділу людей на білих і чорних. Він став одним з керівників бойкоту автобусних маршрутів, коли представники афроамериканської громади понад рік бойкотували міський транспорт. Таким способом вони встали на захист афроамериканки Рози Паркс, яка була арештована за відмову поступитися місцем в автобусі білому пасажирові. Мартін Лютер Кінг очолив марш на Вашингтон в підтримку боротьби за рівні права всіх громадян. Під час маршу він виголосив знамениту промову I Have a Dream (У мене є мрія) – сьогодні її часто розбирають на уроках ораторського мистецтва.

Список слів

Слово Переклад
A momentous decree Пам’ятний указ
A beacon light Світло маяка
A withering injustice Згубна несправедливість
Daybreak Світанок
Captivity Полон
To cripple Калічити
Manacles Кандали
Self-evident Самоочевидний
Equal Рівний
Oppression Пригнічення
Vicious Злобний, жорстокий
Interposition Втручання
Nullification Відмова штату приймати на своїй території закон прийнятий у всій країні
Discord Розбіжності

Подія, що об’єднала декілька сотні тисячі учасників, сприяла прийняттю закону про цивільні права. У 1964 році Кінг був удостоєний Нобелівської премії миру.

Своїм співвітчизникам він говорив:

Nothing in all the world is more dangerous than sincere ignorance and conscientious stupidity.

У світі немає нічого більш небезпечного, ніж щире невігластво і свідома дурість.

Мартін Лютер Кінг був смертельно поранений на балконі мотелю «Лоррейн» в Мемфісі. Понад сто тисяч людей прийшли на його похорони.

Вперше День Мартіна Лютера Кінга (Birthday of Martin Luther King Jr.) відзначили в 1986 році, але далеко не у всіх штатах. Лише в 2000 році цей день став державним святом США, яке відзначають в третій понеділок січня. Жителі Америки в цей день відпочивають від роботи, беруть участь у церемоніях і месах, покликаних розповідати про боротьбу за мир і рівність.

День народження Джорджа Вашингтона або День Президентів.

Спочатку американці відзначали день народження Джорджа Вашингтона 22 лютого – його шанують як першу главу країни, вважають, що він забезпечив перемогу над колонізаторами-англійцями. Пізніше стали відзначати і день народження Авраама Лінкольна (12 лютого) – його президентський термін припав на громадянську війну, саме він прийняв закон про скасування рабства. У 1970-ті роки уряд США вирішило об’єднати ці свята, і тепер кожен третій понеділок лютого відзначають День президентів США (Presidents ‘Day), в який шанують усіх колишніх президентів країни.

День народження Джорджа Вашингтона (Washington’s Birthday) – офіційне свято в США, а тому в цей день громадяни країни відпочивають, муніципальні і державні установи не працюють, за винятком екстрених служб. У День президентів ви не побачите на американських вулицях масштабних парадів. Але є дві незмінні американські традиції. Одна стосується школярів, які напередодні Дня президентів беруть участь в тематичних історичних виставах. Другий звичай пов’язаний з рейтингом президентів – як правило, в цей день публікуються рейтинги соцопитувань, за якими виділяють найулюбленішого і нелюбимого президента.

День Землі

У Північній Америці ведуть активну діяльність організації з охорони природи. Жителі США і Канади беруть участь у численних екологічних акціях. Особливо значущим вважають Всесвітній день Землі (Earth Day), який відзначається в день весняного рівнодення в березні.

Традиція цього свята в США зародилася в 1970 році, коли американський бізнесмен і видавець Джон Макконнелл запропонував провести День Землі в Сан-Франциско. Пізніше ідею підтримали в ООН, так вона поширилася по всьому світу. У День Землі в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку звучить дзвін миру в знак солідарності всіх людей планети. Відзначимо, дзвін відлитий з орденів, медалей, почесних знаків і монет людей з різних країн світу. Суть дзвону в тому, щоб кожен задумався, що він зробив для збереження нашої планети.

Леонардо Ді Капріо – один з найзнаменитіших рятувальників планети і послів миру ООН. Актор зняв фільм про зміну клімату та екології, а також виступив з промовою на одній з конференцій ООН.

Список слів

Слово Переклад
Pollution Забруднення навколишнього середовища
To act boldly and decisively Діяти сміливо і рішуче
Boreal forest Тайга
Rainforest Тропічні ліси, джунглі
A crop Урожай
Flooding Потоп
Drought Засуха
A glacier Льодовик
Fossil fuel Викопне копаливо
Devastation Руйнування
To be lauded Бути прославленим

День матері

Святкування Дня матері (Mother’s Day) чимось схоже з проведенням 8 березня. Однак День матері в США не прийнято святкувати в робочому колективі, його відзначають у сімейному колі.

Спочатку це свято в США з’явився як день вшанування соціальної активістки Віргінії Анни Марії Джарвіс. Жінка народила одинадцять дітей, з яких тільки четверо залишилися в живих. При цьому Джарвіс займалася благодійністю, допомагала бідним емігрантам і сім’ям невиліковно хворих жінок. З нею працювали жінки-волонтери, які пройшли медичну підготовку.

Джарвіс особливо проявила себе в роки громадянської війни. Штат Західна Віргінія був розколотий на прихильників янкі і діксі. Жінка проголосила нейтралітет в тих госпіталях, що числилися за її благодійною організацією. Вона закликала допомагати як жителям півночі, так і жителям півдня. Після закінчення війни Джарвіс організувала День дружби матерів, прагнучи об’єднати націю.

Американське свято День матері було затверджено в 1914 році за ініціативою дочки Джарвіс і відзначається у другу неділю травня. Цікаво, що пізніше жінка стала різкою противницею свята в США, порахувавши, що він не відповідає тим ідеалам, які вона в нього вкладала.

У День матері американці накривають святкові обіди або запрошують своїх мам в ресторан. Напередодні свята в США американські магазини пропонують хороші знижки і бонуси на найрізноманітніші товари.

Список слів

Слово Переклад
To take time Знайти час
To hang out Зависати, тусуватися
Weird Дивний
To be in trouble Влипнути
Honey Милий
To get enough sleep Достатньо виспатись
Pale Блідий

День поминання

Після закінчення громадянської війни багато американців виходили на прибирання могил солдатів і офіцерів, покладали їм квіти – цей день стали називати Decoration Day (День прикраси). Після закінчення Першої світової війни американці стали поминати в цей день всіх загиблих учасників військових конфліктів. Коли завершилася Друга світова війна, останній понеділок травня назвали Memorial Day.

У наш час в День поминання американський президент або прем’єр-міністр відвідує Арлінгтонське національне військове кладовище і покладає квіти. По всій країні проводять святкові та спортивні заходи. Наприклад, в місті Індіанаполіс проходить одна з найпрестижніших автомобільних гонок Indianapolis 500.

День Незалежності

День незалежності – один з найулюбленіших американських свят, його масштабно відзначають у всіх штатах. Офіційна назва – Independence Day, але свято також називають Fourth of July або July Fourth (Четверте липня). 4 липня 1776 року підписано Декларацію незалежності США від Великобританії. Серед тих, хто підписував документ, були і два майбутні президента країни – Томас Джефферсон і Джон Адамс. Цікавий факт: вони обидва померли через півстоліття в один день – 4 липня. Нащадки батьків-засновників відтворили історичний момент підписання декларації, який багато століть назад зобразив художник Джон Трамбулл.

Список слів

Слово Словосполучення
To strive for Боротися
A draft Чорновий варіант
To sign Підписувати
A fortune Удача, везіння
A descendant Потомок
Diverse Різноманітний
To put into words Виражати словами
To ring true Здаватися правдоподібним

4 липня – державне свято в США, під час якого проходить безліч заходів – паради, фестивалі, благодійні ярмарки та костюмовані ходи. Самі американці люблять проводити День незалежності в форматі open air – виїжджати на природу, організовувати пікніки і барбекю.

День Колумба

У День Колумба (Columbus Day) – другий понеділок жовтня – жителі згадують події 12 жовтня 1492 року, коли три корабля флотилії Христофора Колумба досягли Багамських островів. Вперше це свято в Америці відзначили в 1792 році в Нью-Йорку, офіційним він став лише через сто років.

One does not discover new lands without consenting to lose sight of the shore for a very long time.

Ти ніколи не відкриєш нові землі, якщо не вирішиш надовго втратити з поля зору берег.

У цей день організовують паради і спортивні змагання, відкривають благодійні ярмарки, влаштовують феєрверки. Особливо яскраво це свято відзначають представники іспанської та італійської діаспор, вони згадують подвиг своїх земляків – мореплавців флотилії Колумба. І до сих пір сперечаються, ким же був Колумб – італійцем або все-таки іспанцем.

Поки одні кажуть про Колумба як про героя-першовідкривача, інші сумують. Коренні жителі Північної Америки вважають, всі біди індіанців почалися з прибуттям на континент європейців: місцеві жителі вмирали від невідомих хвороб, гинули в боях, а тих, що вижили заганяли в резервації. Щорічно напередодні дня відкриття Америки в Денвері, столиці штату Колорадо, нащадки корінних жителів влаштовують марші протесту, які часто виливаються в масові заворушення.

Хелловін

Традиції американського свята Хелловін (Hallowen) повертаються в повір’я кельтів, які вважали, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада мешканці світу мертвих можуть потрапити в світ живих. Кельти боялися стати жертвами духів, а тому в цю ніч гасили в будинках вогненні смолоскипи і одягалися в звірині шкури, так вони сподівалися злякати непроханих гостей. Свято в США стало називатися Днем усіх святих лише після того, як в середині першого століття Папа Римський Боніфацій IV вирішив вшанувати пам’ять Богородиці і всіх мучеників, освятивши колись язичницький храм Пантеон.

Хелловін стали відзначати в Новому Світі завдяки ірландцям, які емігрували на новий континент. У цей день по всій Америці проходять масові гуляння і яскраві карнавали. Жителі країни переодягаються в страхітливі костюми і надягають лякають маски. Незмінними символами Хелловіна стали гарбуз-ліхтар і гра в trick or treat (солодощі або капості) – діти ходять по домівках і випрошують солодощі, а якщо їх не отримують, влаштовують капості.

День подяки

День подяки (Thanksgiving Day) відзначають в четвертий четвер листопада – це один з найулюбленіших свят американців. Традиції святкування пов’язані з першими поселенцями, які прибули на американський континент, рятуючись від релігійного гніту в Великобританії. У Новому Світі вони мріяли здобути свободу, але зіткнулися з труднощами – неврожаєм, голодом і хворобами. Вийти з незавидного становища їм допомогли коренні жителі континенту. Вони навчили колоністів вирощувати кукурудзу, розбиратися в травах, знаходити джерела, мисливські стежки і вдалі місця для лову риби. У перший урожайний рік колоністи влаштували велике свято і в якості подяки запросили на нього індіанців.

Американці намагаються дотримуватися усталеної традиції: вони прикрашають будинки осінніми квітами і гілками ягід, готують солодку картоплю, гарбузовий пиріг і, звичайно, індичку. Американське свято прийнято відзначати в колі сім’ї в будинку старійшини роду. Перед святковою трапезою члени сімей говорять слова подяки за радість зустрічі з близькими людьми.

У День подяки президент країни як правило відвідує нужденних – бідних, хворих і людей похилого віку. Напередодні свята в Білому домі проводять помилування індички. Суть в тому, що з усіх призначених для святкового столу індичок вибирають одну, яка уникає долі своїх побратимів, її відправляють в дитячий парк або в зоопарк.

День подяки багатий на костюмовані паради. Учасники переодягаються в одяг колоністів XVII століття і костюми індіанців. Наймасштабніший парад проходить в Нью-Йорку. З 1920-го року його організатором виступає велика мережа універмагів Macy’s. Від Центрального парку до входу в універмаг проносяться величезні надувні іграшки у формі персонажів популярних мультфільмів і телепередач. Масштабне видовище викликає як радість, так і побоювання: щорічно учасники параду і муніципальні служби ворожать, чи буде на цей раз сильний вітер чи все обійдеться.

Різдво

Після Дня подяки починається підготовка до Різдва (Christmas day), яке відзначають 25 грудня. До XVIII століття пуритани Нового Світу не схвалювали святкування Різдва, а тому гуляння в цей день прирівнювалися до злочину, за яке штрафували. Лише в 1895 році Різдво визнали святом на державному рівні.

Традиційно передріздвяна атмосфера панує на протязі місяця: магазини, торгові центри, будинки – все прикрашають різнокольоровими миготливими гірляндами. Американці люблять завішувати будинку різдвяної ілюмінацією, вони не шкодують на прикраси ні сил, ні коштів, хоча рахунки за електрику приходять чималі.

Різдво – сімейне свято в США, в цей день сім’ї намагаються збиратися за одним столом. Серед частувань – картопляний пиріг, капустяно-бобовий суп, фарширована індичка. Зазвичай американці кладуть подарунки під ялинку і відкривають їх вранці 25 грудня.

Слово Переклад
Galore Велика кількість
A social gathering Громадський захід
An aspect Аспект, сторона
To feast Святкувати
Artificial Штучний
A conifer tree Хвойне дерево
An heirloom Сімейна цінність
A carol Колядки

Як ви зрозуміли зі статті, американці не проти добре провести час в колі сім’ї або повеселитися на вечірці з друзями. Вони люблять і шанують свята США, намагаються слідувати усталеним традиціям.

Додатковий матеріал до теми “Свята в США”:

Повернутисьнаверх

Don't Miss