Хелловін

Everything about Halloween (Усе про Хелловін)

Хелловін – свято, яке відзначається щороку 31 жовтня. Традиція святкування виникла на давньому кельтському фестивалі Самайн, коли люди розпалювали багаття та одягали костюми, щоб захиститися від привидів. У восьмому столітті, Папа Григорій III призначив 1 листопада днем вшанування всіх святих. Незабаром День всіх святих перейняв деякі традиції Самайну. Переддень цього свята був відомий як Вечір усіх святих, а пізніше Хелловін. З часом він перетворився на день таких заходів, як “ласощі чи капості”, різьблення гарбузів, святкові зібрання, одягання костюмів та поїдання ласощів.

Стародавні витоки Хелловіну

Витоки Хелловіну сягають давнього кельтського фестивалю Самайн (вимовляється як sow-in). Кельти, які мешкали 2000 років тому, переважно в районі, який зараз є Ірландією, Великобританією та північною Францією, святкували свій новий рік 1 листопада.

Хелловін (Самайн)

Цей день означав кінець літа та врожаїв і початок темної, холодної зими – пори року, яка часто асоціювалася зі смертю людини. Кельти вірили, що в ніч перед новим роком, межа між світами живих і мертвих наче б розмивалась. У ніч на 31 жовтня вони святкували Самайн, коли вважалося, що привиди мертвих повертаються на землю.

Окрім того, що вони завдавали неприємностей людям і шкоди врожаю, кельти вважали, що присутність потойбічних духів полегшує друїдам, або кельтським жерцям, процес прогнозування майбутнього. Для людей, які повністю залежать від нестабільного природного світу, ці пророцтва були важливим, адже дозволяли заспокоїтись протягом довгої темної зими.

На згадку про цю подію друїди розвели величезні священні багаття, де люди збиралися, щоб спалити врожай та тварин, як жертву кельтським божествам. Під час святкування, кельти одягали костюми, як правило, що складалися з голів та шкір тварин, і намагалися ворожити одне-одного.

Коли святкування закінчувалося, вони знову запалювали вогнища, які загасили раніше того вечора, від священного багаття, щоб допомогти захистити їх протягом зими.

До 43 року н. е. Римська імперія завоювала більшу частину кельтської території. Протягом 400 років, коли вони правили кельтськими землями, два фестивалі римського походження поєднувались із традиційним кельтським святкуванням Самайна.

Першим був Фералії, день наприкінці жовтня, коли римляни традиційно вшановували пам’ять загиблих. Другий – це день вшанування Помони, римської богині фруктів та дерев. Символом Помони є яблуко, і включення цього торжества в Самайн, ймовірно, пояснює традицію ловлі яблук, яка практикується сьогодні на Хелловін.

Хелловін (костюми)

День всіх святих

13 травня 609 р. н. е. Папа Боніфацій IV присвятив Пантеон у Римі на честь усіх християнських мучеників, а в західній церкві було встановлено католицьке свято Дня всіх мучеників. Пізніше Папа Григорій III розширив фестиваль, включивши всіх святих, а також усіх мучеників, і переніс святкування з 13 травня на 1 листопада.

До 9 століття вплив християнства поширився на кельтські землі, де воно поступово змішалося і витіснило давніші кельтські обряди. У 1000 р. н. е. церква зробила 2 листопада Днем всіх душ – днем ​​вшанування померлих. Сьогодні широко поширена думка, що церква намагається замінити кельтський фестиваль мертвих відповідним святковим святом.

День всіх душ святкували подібно до Самайну, великими багаттями, парадами та переодяганням у костюми святих, ангелів та дияволів. Святкування Дня всіх святих також називали All-Hallows або All-Hallowmas (від середньоанглійського Alholowmesse означає День всіх святих), а ввечері перед ним, традиційною в кельтській релігії ніччю Самайну, стали називати All-Hallows Eve і, врешті-решт, Halloween.

Історія “ласощів чи капостей”

Позичаючи європейські традиції, американці почали переодягатися в костюми і ходити по будинках, просячи їжі чи грошей, – практика, яка врешті-решт стала сьогоднішньою традицією “ласощі чи капості”. Молоді жінки вірили, що на Хелловін вони можуть передбачити ім’я чи зовнішній вигляд свого майбутнього чоловіка, ворожачи з пряжею або дзеркалом.

Наприкінці 1800-х років Америка наблизилась до того, щоб перетворити Хелловін на свято, що було більше про спільноту та добросусідські посиденьки, ніж про привидів, пустощі та чаклунство. На рубежі століть, вечірки на Хелловін як для дітей, так і для дорослих стали найпоширенішим способом святкування дня. Вечірки були зосереджені на іграх та святкових костюмах.

Газети та керівники громади заохочували батьків забрати все «лякаюче» чи «гротескне» зі святкування Хелловіну. Завдяки цим зусиллям Хелловін втратив більшість своїх забобонних та релігійних відтінків на початку ХХ століття.

Вечірки на Хелловін

До 1920-х та 1930-х років Хелловін став світським, але орієнтованим на громаду святом, де великою частиною розважальної програми були паради та вечірки. Незважаючи на всі зусилля багатьох шкіл та громад, у цей час вандалізм почав переслідувати деякі урочистості у багатьох громадах.

До 1950-х років керівники міст успішно урегулювали вандалізм, і Хелловін перетворився на свято, спрямоване переважно на молодь. Через велику кількість маленьких дітей протягом п’ятдесятих років «бебі-буму» партії переїжджали з міських громадських центрів у особняки, де їх можна було б легше розмістити.

У період з 1920 по 1950 рр. Також була відроджена багатовікова практика “ласощів чи капостей”. Це відносно недорогий спосіб поділитися святом Хелловіну з цілою громадою. Теоретично, сім’ї також можуть запобігти пакостям, роздаючи дітям ласощі.

Хелловін

Таким чином, народилася нова американська традиція, яка продовжує зростати. Сьогодні американці щорічно витрачають на Хелловін 6 мільярдів доларів, що робить це друге за величиною комерційне свято в країні після Різдва.

Хелловінські фільми

Говорячи про комерційний успіх, страшні фільми на Хелловін мають давню історію касових хітів. Класика фільмів на це свято включає франшизу “Halloween”, засновану на оригінальному фільмі 1978 року режисера Джона Карпентера, у якому зіграли Дональд Плезенс, Нік Касл, Джеймі Лі Кертіс та Тоні Моран. У “Halloween” молодий хлопець на ім’я Майкл Маєрс вбиває свою 17-річну сестру і відправляється за грати, тільки для того, щоб як підліток втекти в ніч на Хелловін, відшукати свій старий дім та нову мішень.

Ставши класикою та надихнувши своїм саундтреком, “Halloween” породив інші 11 фільмів жанру “слешер”, такі як “Scream”, “Nightmare on Elm Street” та “Friday the 13.” Сиквел оригінального “Halloween” вийшов у 2018 році в головній ролі Jamie Lee Curtis та Nick Castle. Більш сімейними святковими фільмами є “Hocus Pocus,” “The Nightmare Before Christmas,” “Beetlejuice” та “It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown.”

День всіх душ та душевні тортики

Американська традиція Хелловіну ласувати чи капостити, мабуть, бере свій початок з ранніх парадів до Дня всіх душ в Англії. Під час урочистостей, бідні громадяни випрошували їжу, а сім’ї давали їм тістечка, які називали “пиріжками душі”, в обмін на обіцянку молитися за померлих родичів родини.

Роздачу пиріжків із душею церква заохочувала як спосіб замінити давню практику залишати їжу та вино для бродячих душ. Практикою, яку називали “going a-souling”, врешті-решт почали користуватися діти, які відвідували будинки у своєму районі та отримували ель, їжу та гроші.

Традиція одягатися в костюми на Хелловін має як європейське, так і кельтське коріння. Сотні років тому зима була непевним і лякаючим часом. Запаси їжі часто закінчувались, і для багатьох людей, які боялись темряви, короткі дні зими були сповнені постійних хвилювань.

На Хелловін, коли вважалося, що привиди повертаються у наш світ, люди думали, що побачать привидів, якщо покинуть свої домівки. Щоб вони їх не впізнали, люди носили маски, коли виходили з дому після настання темряви, щоб ті сприймали їх як побратимів.

На Хелловін, щоб привиди були подалі від своїх будинків, люди ставили миски з їжею біля своїх домівок, щоб заспокоїти привидів і перешкодити спробам проникнення.

Чорні коти і привиди

Хелловін завжди був святом, наповненим таємничістю, магією та забобонами. Він розпочався як кельтський фестиваль кінця літа, під час якого люди почувались особливо близькими до померлих родичів та друзів. Для цих доброзичливих духів вони встановлювали місця за обіднім столом, залишали частування біля порогів або уздовж дороги та запалювали свічки, щоб допомогти коханим знайти шлях назад у духовний світ.

Сьогоднішні привиди на Хелловін часто зображують більш страшними та зловмисними, та й наші звичаї та забобони стали значно страшнішими. Ми тікаємо від чорних котів, боячись, що вони можуть принести нам нещастя. До речі, це почалося ще у Середні віки, коли люди вірили, що відьми уникають викриття, перетворюючись на чорних котів.

Ми намагаємось не ходити під драбиною з тієї ж причини. Можливо, ці забобони походили від стародавніх єгиптян, які вважали, що трикутна форма є священною. А ближче до Хелловіну ми, особливо, намагаємось уникнути криворукості в стилі “розбити дзеркало” або або “розсипати сіль”.

Сватання на Хелловін та менш відомі ритуали

Але як щодо традицій та вірувань на Хелловін, про які сьогоднішні “приколісти” забули? Багато з цих застарілих ритуалів зосереджувались на майбутньому замість минулого та живих замість мертвих.

Зокрема, багато хто допомагав молодим жінкам наворожити своїх майбутніх чоловіків та запевнити їх у тому, що вони колись, але це не точно, до наступного Хелловіну – вийдуть заміж. В Ірландії 18-го століття кухар-сваха може сховати кільце в своє картопляне пюре у ніч Хелловіну, сподіваючись знайти справжнє кохання в тому, хто його знайшов.

У Шотландії ворожки рекомендували дівчині назвати лісовий горіх іменем кожного зі своїх залицяльників, а потім кинути їх (горіхи) в камін. Горіх, який згорів до попелу, а не тріснув чи вибухнув, як розповідає історія, і був майбутнім чоловіком дівчини. (У деяких версіях цієї легенди було все навпаки: горіх, який згорів, символізував любов, якої не буде).

В іншій казці було сказано, що якби дівчина з’їла перед сном у ніч на Хелловін цукерку, виготовлену з волоських горіхів, фундука та мускатного горіха, її чоловік приснився б їй.

Молоді жінки перекидали яблучну шкірку на плечі, сподіваючись, що цедра впаде на підлогу у формі ініціалів своїх майбутніх чоловіків; намагалися дізнатись про їхнє майбутнє, вдивляючись у жовтки, що плавали в мисці з водою, і стояли перед дзеркалами в темних кімнатах, тримаючи свічки і дивлячись через плечі на обличчя своїх чоловіків.

Інші ритуали були більш конкурентними. На деяких вечірках на Хелловін перший гість, який знайшов задирку в полюванні на каштани, був би першим, хто одружився. В інших же перший, хто дістав яблуко, пішов би першим до вінця.

Звісно, незалежно від того, чи ми просимо романтичної поради, чи намагаємось уникнути семи років невдач, кожен із цих забобонів на Хелловін покладається на добру волю тих самих «духів», присутність яких, ранні кельти відчували так гостро.

А зараз пропонуємо вам пройти коротесенький тест і вивчити трішки лексики, ну ж бо, не бійся! 🙂

Тест

Scare the pants of someone means:

Correct! Wrong!

Dead on one’s feet means:

Correct! Wrong!

Silent as the dead means:

Correct! Wrong!

The final nail in the coffin means:

Correct! Wrong!

Cut someone dead means:

Correct! Wrong!

Dead men don’t bite means:

Correct! Wrong!

Be a dead duck means:

Correct! Wrong!

Witching hour is

Correct! Wrong!

The dead center is:

Correct! Wrong!

A dead loss is:

Correct! Wrong!

Усе про Хелловін

Ну що, як там результати? Сподіваємось, що тобі сподобалась історія та всілякі факти цього свята, які ми підготували. Тому будемо вдячні, якщо пошириш це комусь з друзів.

Додатковий матеріал: