Вільям Шекспір

Вільям Шекспір: Історія

Оскільки Вільям Шекспір ​​жив більше 400 років тому, більшість записів того часу втрачені або взагалі ніколи не існували, ми не знаємо всіх фактів стосовно його життя. Наприклад, ми знаємо, що він був хрещений в Стретфорді-на-Ейвоні, в 100 милях на північний захід від Лондона, 26 квітня 1564 року. Але ми не знаємо його точної дати народження, яка повинна була б бути кількома днями раніше.

Ми знаємо, що життя Шекспіра крутилось навколо двох міст: Стретфорд і Лондон. Він виріс, мав сім’ю і купив нерухомість в Стретфорді, але працював в Лондоні, в центрі англійського театру. Навіть не знаючи всього про його життя, шанувальники Шекспіра уявили і переосмислили його відповідно до власних смаків, як ми бачимо на сімейній сцені 19 століття, з якою можна ознайомитись нижче.

Народження і дитинство

Вільям Шекспір, ймовірно, народився приблизно 23 квітня 1564 року, в день, який традиційно датується його народженням. Він був найстаршим з живих дітей Джона і Мері Шекспір; їх перші дві дитини, обидві дівчинки, прожили не довго. Будучи старшим братом, Вільям мав трьох молодших братів: Гілберта, Річарда і Едмунда, і двох молодших сестер: Енн, яка померла в сім років, і Джоан.

Їхній батько, Джон Шекспір, був шкіряником, який спеціалізувався на м’якій білій шкірі, яку використовували для виготовлення рукавичок і подібних предметів. Будучи процвітаючим бізнесменом, він одружився на Мері Арден, з відомої родини Арденів. Джон пройшов через місцеві офіси в Стретфорді, ставши олдерменом, а врешті-решт, коли Вільяму було п’ять років, міським приставом, схожим на мера. Однак, незабаром, після цього Джон Шекспір ​​відійшов від суспільного життя, ми не знаємо чому.

Шекспір, як син впливової людини в Стретфорді, скоріш за все, відвідував гімназію Стретфорда. Як і у всіх подібних школах, його навчальна програма складалася з інтенсивного вивчення латинської класики, включаючи заучування напам’ять, листи і виконання класичних латиноамериканських п’єс. Шекспір, швидше за все, навчався до 15 років.

Шлюб і діти

Через кілька років після закінчення школи, в кінці 1582 року Вільям Шекспір ​​одружився на Ганні Хатвей. Вона вже чекала їх первістка, Сюзанну, що в той час було досить поширеною ситуацією. Коли вони одружилися, Анні було 26, а Вільяму 18. Анна виросла недалеко від Стретфорда, в селі Шоттер. Після заміжжя вона провела решту життя в Стретфорді.

На початку 1585 року, у пари з’явилися близнюки Джудіт і Гамнет, завершивши створення сім’ї. У наступні роки, Енн з дітьми жила в Стретфорді, поки Шекспір ​​працював в Лондоні, хоча ми не знаємо, коли він туди переїхав. Деякі спостерігачі припустили, що це розставання і відносно невелика кількість дітей пари були ознаками напруженого шлюбу, але ми також не знаємо цього. У когось, хто займався театральною кар’єрою, не було іншого вибору, окрім як працювати в Лондоні.

Єдиний син Шекспіра, Гамнет, помер в 1596 році у віці 11 років. Пізніше його старша донька Сюзанна вийшла заміж за заможного лікаря з Стретфорда, Джона Холла. Їхня донька Елізабет, перша внучка Шекспіра, народилася в 1608 році. У 1616 році, всього за кілька місяців до його смерті, дочка Шекспіра, Джудіт вийшла заміж за Томаса Куїні, виноградаря з Стретфорда. Згодом прямих нащадків Шекспіра не залишилось.

Лондонський театр

Протягом декількох років після народження Джудіт і Гамнета в 1585 році, нічого не відомо про діяльність Шекспіра: як він заробляв на життя, коли переїхав з Стретфорда, або як він почав працювати в театрі.

Після цієї прогалини в записах, перша однозначна згадка про Шекспіра з’явилася в 1592 році, коли визнаний лондонський актор і драматург, над яким сучасники насміхалися як над “Шейк-сценою”. Цей же письменник натякає на одну з найбільш ранніх п’єс Шекспіра, Генріха VI, частина 3, яку, мабуть, вже виконанували. Наступного року, в 1593, Шекспір ​​опублікував довгу поему “Венера і Адоніс“. Перші квартовидання його ранніх п’єс з’явилися в 1594 році. Більше двох десятиліть Шекспір ​​отримував безліч ролей в Лондонському театрі як актор, драматург, а згодом і діловий партнер у великій акторській трупі “Люди лорда-камергера” (перейменована в “Люди короля” в 1603 році). З роками він неухильно ставав все більш відомим в театральному світі Лондона; його ім’я, яке навіть не фігурувало в перших квартах його п’єс, ставало постійної пам’яткою – явним пунктом продажу – на більш пізніх титульних сторінках.

Останні роки

Шекспір ​​процвітав фінансово завдяки своєму партнерству з “Людьми лорда-камергера” (згодом “Люди короля”), а також завдяки своїй творчості і акторської майстерності. Більшу частину свого стану він вклав в покупку нерухомості в Стретфорді, а в 1597 році купив другий за величиною будинок в місті, Нью-Плейс.

Серед останніх п’єс, над якими працював Шекспір, були “Два благородних кінсмена”, які він написав з частим співавтором Джоном Флетчером, швидше за все, в 1613 році. Він помер 23 квітня 1616 року, що є традиційною датою його народження, хоча точно вона невідома. Ми також не знаємо причину його смерті. Його шурин помер тижнем раніше, що могло означати інфекційне захворювання, тому здоров’я Шекспіра, можливо, погіршувалось.

Меморіальний бюст Шекспіра у церкві Святої Трійці в Стретфорді вважається одним з двох справжніх образів, так як він був схвалений людьми, які його знали. (Бюст в пасхальному читальному залі Фолгера, є копією цієї статуї). Інша подоба – гравюра Мартіна Друшаута в Першому виданні п’єс Шекспіра 1623 року на фоліо, випущеному через сім років після його смерті його друзями і колегами з “Королівських людей”.

Додатковий матеріал до теми “Вільям Шекспір: Історія”: