історія великодня

Історія Великодня

Великдень – це християнське свято, яке відзначає віру в воскресіння Ісуса Христа. У Новому Заповіті говориться, що ця подія відбулася через три дні після того, як Ісус був розп’ятий римлянами і помер приблизно в 30 році н.е. Це свято завершує “Страсті Христові”, серію подій і свят, яка починається з посту – 40-денного періоду посту та молитви – і закінчується Страсним тижнем, що містить в собі Страсний четвер (святкування Таємної вечері Ісуса з 12 апостолами), Страсну п’ятницю (в яку відзначається розп’яття Ісуса) і Великодню неділю. Хоча свято має велике релігійне значення в християнській вірі, більшість традицій, пов’язані з Великоднем, сягають дохристиянських, язичницьких часів. В цій статті ми з вами подивимось якою ж була історія Великодня, які є релігійні традиції, звідки взявся великодній кролик та розберемо традиції святкування закордоном.

Чому Великдень так називається?

Святий Беда Преподобний, автор “Церковної історії англійського народу” (“Historia ecclesiastica gentis Anglorum”), написаної в VI столітті, стверджує, що англійське слово “Easter” походить від Eostre, або Eostrae, англосаксонської богині весни і родючості. Інші історики стверджують, що “Easter” походить від in albis, латинської фрази, утвореної від alba, або “світанок”, яка стала eostarum в давній верхньонімецькій мові, одній із попередників сучасної англійської мови.

Незважаючи на значимість Великодня як християнського святого дня, багато традицій і символів, які відіграють ключову роль у святкуванні Великодня, насправді сягають корінням в язичницькі свята, зокрема, в язичницьку богиню Еостре, а також в єврейське свято Песах.

Релігійні традиції

Воскресіння Ісуса, описане в Новому Заповіті, фактично, є фундаментом, на якому побудовані християнські релігії. Тому Великдень – дуже значуща дата в християнському календарі.

Згідно з Новим Заповітом, Ісус був заарештований римською владою, загалом за те, що він стверджував, що є “Сином Божим”, хоча історики ставлять під сумнів цей мотив, дехто каже, що римляни могли розглядати його як загрозу для імперії.

Він був засуджений до смерті Понтієм Пилатом, римським префектом провінції Іудея з 26 по 36 рік н.е. Смерть Ісуса через розп’яття, зазначена християнським святом Страсна п’ятниця (п’ятниця перед Великоднем), і наступне воскресіння через три дні, на думку авторів Євангеліє, доводять, що він був живим сином Бога.

У всіх чотирьох Євангеліях Нового Заповіту (від Матвія, Марка, Луки та Іоанна) по-різному кажуть, що тим, хто вірить в смерть і воскресіння Ісуса, дається “дар вічного життя”, тобто віруючі будуть прийняті в “Царство Небесне” після їх земної смерті.

Великдень і Песах

Примітно, що Великдень також пов’язаний з єврейським святом Пасхи, а також з виходом євреїв з Єгипту, описаним в Старому Заповіті. Ці зв’язки чітко простежуються в Таємній вечері, яка відбулася в ніч перед арештом Ісуса, і в стражданнях, які Ісус переніс після арешту.

Таємна вечеря була, фактично, пасхальним бенкетом. Однак Новий Заповіт описує, що Ісус надав їй нового значення: Він назвав мацу (або хліб), який розділив з 12 апостолами, своїм “тілом”, а чашу з вином, яку вони пили, – своєю “кров’ю”.

Ці ритуали стали символізувати жертву, яку він збирався принести в смерть, і лягли в основу християнського ритуалу Святого Причастя, який залишається основною складовою християнських релігійних служб.

Оскільки арешт і страта Ісуса, за переказами, сталися під час святкування єврейського Великодня, свято Пасхи часто наближається до цього свята в іудео-християнському календарі.

Історія Великодня: традиції

У західному християнстві, включаючи римський католицизм і протестантські деномінації, період, що передує Великодню, має особливе значення. Цей період посту і покаяння називається Великим постом. Він починається в Попільну середу і триває 40 днів (не рахуючи неділі).

Остання неділя перед Великоднем називається Вербною неділею, вона присвячене прибуттю Ісуса в Єрусалим, коли його послідовники поклали пальмове листя на дорогу, щоб привітати його.

Багато церков починають святкування Великодня в кінці попереднього дня (Страсної суботи) під час релігійної служби.

У східному православному християнстві великодні обряди починаються з Великого посту, який починається в Чистий понеділок (40 днів до Великодня, не рахуючи неділі). Останній тиждень Великого посту називається Вербним тижнем і закінчується Лазаревою суботою, за день до Вербної неділі.

Вербна неділя знаменує собою початок Страсного тижня, який закінчується Великоднем.

Історія Великодня: яйця

Незалежно від конфесії, існує безліч великодніх традицій, що мають свої корені в нехристиянських і навіть язичницьких або нерелігійних святах. Більшість нехристиян воліють дотримуватися ці традиції, ігноруючи релігійні аспекти свята.

Прикладами нерелігійних великодніх традицій є крашанки і пов’язані з ними ігри, такі як катання яєць і їх фарбування.

Вважається, що яйця символізували родючість в деяких язичницьких традиціях, що існували до християнства. Фарбування яєць могло стати частиною святкування Великодня в знак поваги до релігійного значення Великодня, тобто воскресінню або відродження Ісуса.

Багато людей – загалом діти – також беруть участь в пасхальних “полюваннях за яйцями”, в яких ховають крашанки. Можливо, найвідомішою пасхальної традицією для дітей є щорічне катання великодніх яєць у Білому домі, коли діти катають їх по Капітолійському пагорбі.

Великодній Кролик

У деяких сім’ях, закордоном, персонаж, відомий як Великодній кролик, розвозить дітям цукерки і шоколадні яйця зранку в пасхальну неділю. Ці цукерки часто приносять у великодньому кошику.

Точне походження традиції пасхального кролика невідомо, хоча деякі історики вважають, що він з’явився в Америці разом з німецькими іммігрантами в 1700-х роках. У багатьох культурах, кролики відомі як активні виробники потомства, тому поява кроликів на весняних луках стала асоціюватися з народженням.

Примітно, що деякі протестантські християнські конфесії, включаючи лютеран і квакерів, вирішили офіційно відмовитися від багатьох великодніх традицій, вважаючи їх надто язичницькими. Тим не менш, більшість релігійні спостерігачів Пасхи також включають їх у свої святкування.

Великодні страви просякнуті символізмом. Великодній обід з ягняти також має історичне коріння, оскільки ягня часто використовувався в ролі жертовної тварини в єврейських традиціях, і ягня часто подають на стіл під час Песаха.

Сьогодні Великдень – це не тільки релігійне, а й комерційний свято, зазначене високими продажами вітальних листівок, цукерок (таких як Peeps, шоколадні яйця і шоколадні пасхальні кролики) та інших подарунків.

Залежно від того, в якому куточку світу ви живете, в святкуванні будуть присутні певні культурні особливості. Давайте зараз розглянемо незвичні, для нас, українців, традиції різних країн. І розпочнемо з Бермудських островів.

Бермудські острови

Бермудці починають відзначати це свято зі Страсної п’ятниці. Вони запускають саморобних повітряних зміїв зі різними геометричними візерунками, їдять тріску і традиційні гарячий булочки. У Великодню неділю вони йдуть на ранішню службу, яку проводяться в різних частинах острова.

Антигуа, Гватемала

Протягом всього Страсного тижня, жителі Антигуа покривають вулиці барвистими ніби-то килимами, на яких зображені різні сюжети: релігія, традиції майя, природа, історія Гватемали і т. п. Їх роблять з фруктів, овочів, кольорової тирси, квітів і піску.

Флоренція, Італія

Жителі Флоренції підтримують 350-річну традицію, відому як Scoppio del Carro або вибух воза. Згідно з цією традицією, жителі міста, в барвистих костюмах 15 століття, проїжджають вулицями з святковим возом начиненим петардами, які потім підпалюють.

Фінляндія

Діти цього регіону вбираються відьмами і йдуть просити шоколадні яйця по вулицям. У західній частині Фінляндії, в пасхальну неділю, люди розводять багаття, оскільки вважається, що полум’я віджене відьом та будь-яку погану енергію.

О, Франція

З нагоди святкування Пасхи на головній площі міста подають гігантський омлет. Для приготування омлету використовується 15000 яєць, і ними можуть нагодувати до 1000 чоловік. Ця традиція коріннями йде в історію. Одного разу Наполеон і його армія подорожували Францією, де вони їли омлет. Наполеону він сподобався, і на наступний день він наказав жителям міста зробити гігантський омлет, зібравши величезну купу яєць.

В Іспанії в Страсний четвер виконується “Танець смерті”, коли люди в костюмах скелетів ходять вулицями, несучи з собою ящики з пеплом. Цей танець починається опівночі і триває протягом трьох годин.

А на цьому наша добірка цікавих і незвичних традицій святкування і історія Великодня завершується. Та це не значить, що цікавенький контент на цьому скінчився. Для створення більш святкового настрою, пропоную переглянути веселий сімейни Великодній фільм “Гоп”, а за посиланнями нижче, ви можете знайти цікавенькі статті щодо Великодня і його святкування.

Додатковий матеріал до теми “Історія Великодня”: