Як слова потрапляють до словників

Як слова потрапляють до словників

3 хвилини читання

Однією з найважливіших умов повноцінного володіння англійською мовою є багатий словниковий запас. Все закономірно: чим більше слів ви знаєте і вмієте вживати, тим складніше, більш насиченою і красивішою є ваша мова. У житті ми оперуємо не такою великою кількістю слів, як може здатися. Зате знаємо набагато більше понять, тому можемо читати, писати і розуміти мову на слух. Але ж як слова потрапляють до словників?

Словники містять сотні тисяч слів. Ми ж знаємо всього лише кілька тисяч. Наприклад, словниковий запас носія мови становить 20-30 тисяч слів. А у людини, для якої англійська не є рідною, і то менше. Але цього буває достатньо для повноцінного спілкування. Хоча прагнути до розширення словникового запасу все ж потрібно. Питання лише в тому, ЩО САМЕ вивчати в першу чергу. Адже якісь слова втрачають свою актуальність з часом, а якісь набувають небувалу популярність. Крім того, кожні 98 хвилин в світі з’являється нове англійське слово. Не всі закріплюються в мові, але цей процес, боюся, буде нескінченним.

А ви замислювалися коли-небудь, як нові слова потрапляють в словники та стають невід’ємною частиною мови? Адже це нешвидкий процес. У нього залучено багато людей. За яким принципом відбираються слова? Як довго має проіснувати слово, щоб його добавили в словник? Давайте пошукаємо відповіді на ці питання, спираючись на досвід двох гігантів в світі англійської мови – Oxford Online Dictionary і Merriam-Webster Dictionary.

Як додає слова Oxford Online Dictionary

Одна з найбільших і масштабних програм з дослідження мови належить видавництву Оксфордського університету Oxford University Press. Головними ресурсами є Oxford English Corpus і Oxford Reading Programme. Перше джерело містить велику кількість текстів, зібраних на просторах Інтернету, а другий – електронну колекцію речень або маленьких уривків текстів абсолютно різних стилів: від текстів пісень до матеріалів з наукових журналів.

Працівники видавництва постійно відстежують ці два ресурси на предмет наявності нових слів. Якщо вони бачать, що нове слово або термін з’являється досить часто в абсолютно різних контекстах, поняття стає кандидатом на додавання в якійсь із Оксфордських словників. В результаті вибираються саме ті слова, які вважаються найбільш значущими та важливими, які залишаться в мові на довгий час.

У минулому в друковані словники додавали слова, які були у вжитку протягом двох-трьох років. В еру цифрових технологій ситуація змінилася. Нове слово може знайти широку популярність і знайти повсюдне використання набагато швидше. І люди очікують, що ці нові слова будуть включені в словники. Тому перед укладачами словників стоїть непросте завдання – визначити, який термін буде недовговічним, а що залишиться в мові на постійній основі.

До речі, люди самі часто надсилають лексикографам слова, які вони придумали, з пропозицією додати їх в словники. На жаль, в цьому випадку працівники видавництва змушені відмовляти в їх проханні. Все-таки критерії відбору слів для словників є незмінними.

Давайте подивимося відео Oxford Dictionaries англійською мовою, в якому вони детально розкажуть про все згадане вище.

https://www.youtube.com/watch?v=juwDkP3ovIY

Корисна лексика

Слово Переклад
To emerge З’являтися, виникати
To monitor Контролювати, відстежувати
To assess Оцінювати, визначати, аналізувати
To judge Приходити до висновку, судити
To stand the test time Витримати випробування часом
Enormous currency Неймовірна кількість вживання, поширення
Evidence Факт, свідоцтво, доказ
Wide-ranging Широко поширений
Sourced Одержуваний від джерела (від to source)

Як додає слова Merriam-Webster Dictionary

Редактори словника Merriam-Webster Dictionary працюють схожим чином. Вони уважно вивчають сучасну англійську мову на основі великої кількості найрізноманітнішої інформації. Кожен день протягом однієї-двох годин редактори читають опубліковані матеріали, включаючи книги, газети, журнали, електронні видання. В офісі вони називають цю діяльність “reading and marking“. Мета – виявити нові слова, нові варіанти використання існуючих слів, варіанти написання, що з’явилися скорочення і абревіатури. Кожне цікаве слово виділяється разом з контекстом, в якому було вжито.

Виділені частини контексту, які називаються citations (згадки), зберігаються в спеціальній базі даних на комп’ютері, якщо вони були знайдені в виданнях в цифровому форматі. Citations називаються ще й невеликі смужки паперу, якими відзначають нові слова в друкованих виданнях. Зараз в базі Merriam-Webster зберігається близько 15,7 мільйонів прикладів слів в контексті, які відносяться до всіх аспектів англійської мови.

На наступному етапі роботи редактори переглядають citations які з’явились. Перед тим як додати слово в словник, необхідно переконатися, що дане поняття має достатню кількість згадок, що демонструють його поширення. Але і це не все. Сенс не в кількості citations, а в тому, щоб це слово зустрічалося не в одному контексті на одному-єдиному ресурсі. Наприклад, слово зі спеціалізованої літератури, яке є жаргонізмом для людей певної професії.

Слово має бути використано багато разів в абсолютно різних сферах діяльності, а значить, і різних областях англійської мови. Більш того, існувати це нове слово повинно значний період часу.

Кількість згадувань слова не обмежена і може варіюватися. Буває, що слово з’являється, отримує миттєве поширення і залишається надовго в мові, а отже, швидко потрапляє в словник. Так сталося з терміном AIDS (СНІД) в 80-х роках.

Розмір і тип словника також важливий, якщо ми говоримо про кількість згадок будь-якого слова перед додаванням його в словник. Наприклад, в Merriam-Webster’s Collegiate® Dictionary, в якому обмежена кількість слів, додають тільки найпопулярніші і поширені слова, значимість яких підкріплена великою кількістю citations. А ось в словник Webster’s Third New International Dictionary можуть включити і слова з меншою кількістю згадок, так як місця в ньому більше.

Корисна лексика

Слово Перклад
To involve Включати, залучати
To lobby Агітувати, впливати
To bracket Укласти в дужки, угрупувати
To drop from use Вийти з ужитку
Citation Згадка, посилання, цитата
File cabinet Архів
Entry Словникова стаття
Permanent Постійний, незмінний
Trendy Модний
Accumulated Накопичений, зібраний

Дякуємо за перегляд та пропонуємо ознайомитись з наступним матеріалом: