9 квітня британська прес-служба оголосила, що помер Принц Філіп, чоловік королеви Єлизавети II. Впевнений, ви вже прочитали про це в ЗМІ – цю новину будуть обговорювати ще мінімум кілька тижнів.
Давайте вшануємо пам’ять Філіпа, видатного філантропа, який був членом і патроном понад 850 благодійних та природоохоронних організацій. А ще він мав зовсім не королівське почуття гумору, яке часто виходило за рамки монаршого етикету. Згадаймо найвідоміші фрази принца Філіпа, які були зовсім на межі або навіть за нею.
Принц хотів в наступному житті стати вірусом?
Принц Філіп вважав, що однією з найбільших проблем сучасного суспільства є перенаселення. Хоч це була його особиста думка, а не думка всієї монархії, він не соромився її висловлювати. Він не соромився говорити про «voluntary family and limitation» – «грамотне плануванні сім’ї та обмеження кількості дітей». Але часто йому приписують куди більш жорсткі і категоричні фрази.
Наприклад, багато іноземних ЗМІ розтиражували цитату, яку нібито промовив Філіп:
«If I were reincarnated I would wish to be returned to earth as a killer virus to lower human population levels».
«Якби я міг переродитися, я б хотів повернутися на землю як вбивчий вірус, щоб знизити рівень людської популяції».
Трохи перебір для офіційної особи держави, чи не так? У Філіпа був гострий язик, та й він був досить нестриманий у висловах, але не настільки.
Цікаво, що кожен ЗМІ злегка переінакшує фразу, розставляючи акценти за власним бажанням. Давайте ж дізнаємось звідки це все пішло.
Спочатку фраза в трохи зміненому форматі з’явилася як частина рецензії до книги американської письменниці Флер Коулз «People as Animals» («Люди як звірі»). Її надрукували в Los Angeles Times, випуск від 9 червня 1988 року.
У рецензії фраза від імені принца звучала м’якше:
«I must confess that I am tempted to ask for reincarnation as a particularly deadly virus, but that is perhaps going too far».
«Повинен зізнатися, що мені хотілося б в наступному житті стати особливо небезпечним вірусом, але, можливо, це буде занадто».
Але сама цитата вирвана з контексту. Тому що автор книги звернулася до деяких відомих особистостей з питанням «What would you choose to be if you could be reincarnated as an animal?» (Ким би ви хотіли бути, якби могли в наступному житті стати твариною?). А принц Філіп був патроном організації, в якій ця книга писалась. І ось тоді все встає на свої місця.
І вийшло так, що принц видав грубуватий і специфічний, але жарт. При цьому сам відразу ж визнав, що перегинає палицю:
– Ким би ви хотіли бути, якби могли в наступному житті стати твариною?
– Мушу зізнатися, що мені хотілося б в наступному житті стати особливо небезпечним вірусом, але, можливо, це буде занадто.
У рецензії ж питання стоїть на самому початку тексту, а цитата принца – в кінці. Щоб зрозуміти сенс, потрібно прочитати всю статтю.
А ЗМІ відірвали фразу від контексту, змінили її форму і зміст і розтиражували як бажання принца сильно прорідити людство.
Принц-жартівник і зовсім трошки расист
Характер у принца Філіпа був досить складний. Монарх дозволяв собі і грубі висловлювання, і жорсткі жарти. Навіть не соромився відвертих лайок.
Ось як в цій ситуації. Принц був стомлений занадто тривалими приготуваннями до фото з ветеранами і сказав фотографу: «Just take the f***ing picture» – «Просто зроби кляте фото».
Але далеко не всі з відомих цитат принца потрапили на відео. Величезна кількість залишилося лише в архівах організацій і особистих листах монарха.
Автор книги «Young Prince Philip: His Turbulent Early Life» зібрав досить багато подібних цитат з першої половини життя принца. Наприклад, відразу після коронації Єлизавети першою фразою Філіпа була:
Where did you get that hat?
Де ти взяла такий капелюшок?
А щодо служби в армії Філіп говорив так:
I did not particularly want to go into the Army – I did not fancy walking much.
Я насправді не хотів йти в армію – я не люблю багато ходити.
Відчуваєте самоіронію? Адже насправді, молодий Філіп спочатку став курсантом Королівського військово-морського коледжу в Дартмуті, потім блискуче його закінчив і успішно служив на британському лінкорі і брав участь в морських боях під час Другої світової. А в 1942 році став одним з наймолодших помічників капітана корабля в Британії.
Дуже помітно, що принц виріс за часів, коли расизм був нормою, а зневажати інші нації не було непристойним. І хоч принц намагався тримати себе в руках, але в архівах збережено величезна кількість не надто приємних його жартів і фраз. Деякі з них і розберемо.
Особливо сильно діставалося азіатам. У 1986 році Філіп читав лекцію британцям, які навчалися у вузах Китаю, і виголосив відому фразу:
If you stay here much longer, you’ll all be slitty-eyed.
Якщо ви пробудете тут довше, то все станете вузькоокими.
Цей жарт в стилі Філіпа досить сильно образив китайців і потрапив на обкладинки багатьох газет і журналів світу.
«Philip Gets It All Wong» – тут прихований цікавий каламбур. Журналіст поєднав фразу «Philip gets it all wrong» (Філіп зробив все не так) і прізвище політика Ендрю Вонга, президента законодавчої ради Гонконгу. У той час Гонконг ще був під контролем Британії і неприємні висловлювання Філіпа тільки посилили антибританський настрій. В результаті в 1997 році Гонконг отримав незалежність і перейшов під управління КНР.
А ще під час цього ж візиту він назвав Пекін, столицю Китаю, словом «ghastly» (жахлива, неприємна). І як вишенька на торті – в тому ж році, але вже на зустрічі в WWF (Всесвітнього фонду дикої природи) сказав наступну фразу:
If it has got four legs and it is not a chair, if it has got two wings and it flies but is not an aeroplane, and if it swims and it is not a submarine, the Cantonese will eat it.
Якщо у цього є чотири ноги, але це не стілець, якщо у цього є два крила і воно літає, але це не аероплан, і якщо воно плаває, але це не підводний човен, китайці це з’їдять.
Діставалося не тільки китайцям. Досить дивний і нетолерантний гумор стосувався практично всіх, куди принц відправлявся з офіційними і неофіційними візитами. Так, у успішного корінного австралійського підприємця він запитав:
Do you still throw spears at each other?
Ви все ще кидаєте списи один в одного?
А у студента з Папуа Нової Гвінеї якось запитував:
You managed not to get eaten, then?
Тобі вдалося не бути з’їденим, так?
Так що толерантністю і зайвим тактом він явно не страждав і був, скоріше, неприємним в спілкуванні для простого народу, якщо з ним все ж таки вдавалося поспілкуватися.
Втім, на офіційних заходах його виступи були практично завжди бездоганними. Ось, наприклад, одна з перших промов Філіпа, який ще не був принцом, але вже був заручений з майбутньою королевою.
In every kind of human activity there are those who lead and there are those who follow. You have honoured the leaders. Now if you were allow me I would like to accept the Freedom of this City not only for myself, but for all those millions who follow during the Second World War.
У всьому, що робить людина, є ті, хто ведуть за собою, і ті, хто йдуть за іншими. Ви надали честь лідерам. Зараз, якщо ви мені дозволите, я б хотів прийняти титул почесного громадянина міста не тільки для себе, але і для тих мільйонів, які “йшли” під час Другої світової війни.
The ideal that my wife and I’ve set before us is to make an utmost use of a special opportunities we have to try to bring home to our generation the full importance of that contribution and the efforts both at work and at play that is required of us.
Той ідеал, який стоїть переді мною і моєю дружиною, це по максимуму використовувати особливі можливості, які у нас є, щоб донести до нашого покоління всю важливість цього вкладу та зусиль і в роботі, і в діях, які вимагаються від нас.
Все, як і має бути в мові аристократа і майбутнього чоловіка королеви Великобританії. Ніяких двозначностей, знущань чи нетолерантності.
За своє довге життя принц Філіп вимовив понад 5000 офіційних промов. І всі вони були чинними і гідними чоловіка королеви.
Але в високу політику принц не рвався, залишивши собі тільки обов’язки глави сім’ї і зосередивши свої зусилля на різного роду благодійні організації. Але що не є жартом, так це те, що принц виділяв гроші більш ніж на 850 різних проектів, більшою мірою спрямовані на порятунок і турботу про навколишнє середовище. Так що навіть незважаючи на свій грубуватий характер і специфічне почуття гумору, принц Філіп був хорошою людиною.