Оліймпійські ігри

Олімпійські ігри

21.07.2021
3 хвилини читання

Олімпійські ігри починаються цього тижня. Будете дивитися? Навіть якщо ні, пропоную ознайомитися з статтею, розширити словниковий запас і дізнатися кілька цікавих фактів. Зайвим не буде.

Від античності до сьогодні

Традиція проводити Олімпійські ігри зародилася в Стародавній Греції. Точна дата перших змагань невідома, але найраніша з відомих нам ігр датується 776 роком до нашої ери. Назва пішла від святилища Олімпія, а воно в свою чергу – від гори Олімп.

Ігри були заборонені в 394 нашої ери римським імератора Феодосієм Першим як прояв язичництва. Так, змагання відклали на більш ніж півтори тисячі років. Але справедливості заради відзначу, що про них не забули на зовсім. В різних країнах, починаючи з 17 століття, проводилися місцеві регіональні ігри в Греції, Франції, Великобританії та інших країнах.  

І лише в 1896 році в Афінах пройшли повноцінні міжнародні Олімпійські ігри. За це ми повинні подякувати грецькому бізнесмену на ім’я Евангелос Заппас. Тоді в змаганнях взяли участь всього 14 країн, але навіть цього було достатньо, щоб зробити захід найбільшим спортивним змаганням з часів Стародавньої Греції.

Згодом список учасників, країн і спортивних дисциплін розширювався. І ось тепер в 2021 році в Токіо на літній Олімпіаді проведуть змагання з 33 видами спорту, а візьмуть участь в них 205 країн і близько 12500 спортсменів.

Олімпійські ігри: літні види спорту

На давньогрецьких олімпійських іграх проводилися змагання всього з кількох видів спорту: бокс, боротьба, панкратіон – бій без правил (майже), їзда на колісницях, біг, стрибки, метання списа і метання диска. Іноді також проводилися змагання в творчих дисциплінах.

На сучасній Олімпіаді представлено куди більше видів спорту. І цей список нестатичний, він часто редагується. На Олімпійських іграх 2020 на Токіо будуть представлені такі види спорту.

Англійський варіантПереклад
archeryстрільба з лука
badmintonбадмінтон
baseballбейсбол
basketballбаскетбол
beach volleyballпляжний волейбол
boxingбокс
canoe / kayakканое / каякінг
climbingскелелазіння
cyclingвелоспорт
divingстрибки у воду
equestrianкінний спорт
fencingфехтування
field hockeyхокей на траві
golfгольф
gymnasticsхудожня гімнастика
handballгандбол
judoдзюдо
karateкарате
modern pentathlonсучасне п’ятиборство
rowingвеслування
rugby 7sрегбі 7s
sailingвітрильний спорт
shootingстрільба
football (soccer)європейський футбол
skateboardingскейтбординг
swimmingплавання
surfingсерфінг
synchronized swimmingсинхронне плавання
table tennisнастільний теніс 
taekwondoтхеквондо
tennisвеликий теніс
track and fieldлегка атлетика
triathlonтриатлон
volleyballволейбол
water poloводне поло
weightliftingважка атлетика
wrestlingборотьба

Зимові олімпійські ігри на англійській

Перші зимові ігри були проведені в 1924 році в місті Шамоні (Франція). Видів спорту в них до сих пір менше, ніж в літніх змаганнях.

Англійський варіантПереклад
alpine skiingгірські лижі
biathlonбіатлон
bobsleighбобслей
cross-country skiingбігові лижі
curlingкерлінг
figure skatingфігурне катання
freestyle skiingфристайл (лижі)
ice hockeyхокей
lugeсанний спорт
nordic combinedлижне двоборство
short track speed skatingшорт-трек
skeletonскелетон
ski jumpingстрибки з трампліну (лижі)
snowboardingсноубординг
speed skatingковзанярський спорт

ТОП Переможців

У різних дисциплінах є свої фаворити. У чомусь одні країни перемагають частіше, в чомусь інші. Наприклад, Україна ось уже три рази поспіль займає призові місця у фехтуванні, каякінгу / каное і спортивної гімнастики.

Якщо брати загальні результати і порівнювати число медалей за весь час, то вийде така картина:

  1. USA (2827 медалей, золотих, срібних і бронзових сумарно)
  2. United Kingdom (883 медалі)
  3. Germany (855 медалей)
  4. France (840)
  5. Italy (701)
  6. Sweden (652)
  7. China (608)
  8. Norway (520)
  9. Canada (501)

Україна в цьому топі займає 14 рядок (129 медалей). Всього країн, які заробили за свою історію хоча б одну медаль, налічується 51, хоча всього країн, які беруть участь, цілих 205 (участь беруть як цілі країни, так і деякі окремі регіони).

Примітно, що спортсмени змагаються виключно за звання і за медаль. На відміну від більшості змагань, тут немає грошової винагороди для чемпіонів. Однак призери можуть розраховувати на заохочення з боку своєї держави. Нерідко міністерство спорту зі свого бюджету виплачує нагороду олімпійським чемпіонам.

А ось в античності приз був. Чемпіонам навіть могли встановити пам’ятник з мармуру в повний зріст.

Ви теж можете взяти участь в Олімпійських іграх. Для цього потрібно почати займатися одним з представлених видів спорту, досягти успіху в цьому, добре себе показати на регіональних змаганнях і подати заявку в NOC (National Olympic Commitee) – саме цей орган набирає спортсменів в команду і забирає їх на Олімпіаду.

Лайфхак: перегляньте кількість учасників по кожному виду спорту. У менш популярних дисциплінах шанс зайняти 1-2-3 місце вище. Медаль з гандболу – теж медаль.

Які країни можуть приймати Олімпійські ігри

Чіткого списку як такого немає, але є досить жорсткі вимоги, і не кожна країна може їм відповідати. Щоб місто стало хостом для Олімпіади, воно повинно подати заявку на розгляд. Комітет дивиться, наскільки місто підходить. Дуже важливо, щоб була інфраструктура і можливості для фінансування заходу.

Як правило, право провести змагання випадає великим, або багатим країнам. З усіх хост-країн найчастіше Олімпіаду приймали Сполучені Штати . 

Останнім часом бажання країн бути хостами не таке велике. Пов’язано це з тим, що вартість будівництва інфраструктури занадто велика. Прийняти Олімпійські ігри коштує дорожче, ніж прийняти чемпіонат з футболу або, наприклад, Євробачення. В результаті приплив туристів не окупає витрати, а спортивні об’єкти припадають пилом ще десятиліттями.

Олімпійська хартія

Це досить об’ємний документ на 100+ сторінок, продубльований двома мовами: англійською та французькою. Англійську версію можна почитати тут . А я лише винесу кілька основних правил: 

  • Спортивні змагання визначаються МОК (Міжнародний олімпійський комітет). Також допускається провести кілька змагань по непризнаним МОК видами спорту в рамках показових змагань для популяризації.
  • Спортсмени з різних країн повинні бути допущені рівномірно, без оглядки на расу, релігію, політичні погляди і т д.
  • Забороняється використовувати допінг і маніпулювати змаганнями.

П’ять кілець

Офіційним символом заходу вже більше сотні років є п’ять різнокольорових кілець. Крім них, у кожного змагання в кожному окремому місті є ще і свій символ – його малюють окремо до кожної Олімпіаді. На цих логотипах кільця також постійно фігурують.

Кожне колечко символізує частину світу. Синє – Європа. Жовте – Азія. Чорне – Африка. Червоне – Америка. Зелене – Австралія. Ось кілька логотипів за останню сотню років:

Олімпійські ігри

Минулого року міг би бути шикарний логотип. Просто п’ять кілець, але останнє повністю зафарбоване червоним кольором, символізуючи японський прапор. Але, на жаль, змагання перенесли на 2021, а лого перемалювали (результат знизу збоку або на обкладинці статті). До слова, в 2020 був не перший раз, коли Олімпійські ігри скасовували. Їх також не проводили в 1916, 1940 і 1944 зі зрозумілих причин. 

На цьому стаття закінчується, а змагання тільки починаються. Готуйтеся дивитися церемонію запалювання олімпійського вогню в п’ятницю 23 липня 2021 о 20:00 за токійським часом.

Додатковий матеріал до теми “Олімпійські ігри”:

Повернутисьнаверх

Don't Miss