Halloween

Halloween: крізь страх та павутину

18.10.2020
3 хвилини читання

Посеред величезного дубового столу (an oak table) стоїть не менш величезний гарбуз (a pumpkin): верхівка у нього зрізана, зсередини акуратно вичищений, прорізані отвори в вигляді очей і викривленої посмішки (a wry smile). У гарбузі стоїть запалена свічка (a candle), тому очі і посмішка світяться, грають в темній кімнаті … Навколо столу зібралося безліч людей в химерних вбраннях (fancy dresses), масках (masks) – дивних і страшних (scary). Але нікому тут не страшно, навпаки всі веселяться і радіють. Серед всього видимого жаху (visible horror) тут немає місця справжньому жаху. Це Halloween.

Напевно, в наші дні важко зустріти людину, яка б не знала, чи хоча б не чула про це свято. Практично кожен дає одну і ту ж відповідь на питання «Що таке Хелловін?». Це щось з відьмами (a witch) і гарбузами, десь в середині осені в Америці. Досить стандартне сприйняття (perception) цієї події (an event).

Звідки прийшов Halloween?

Дійсно, в своєму сучасному варіанті свято прийшло до нас з Америки. Американці облагородили (to refine) його, зробили причиною жовтневого веселощів мільйонів людей – так, саме в Америці 31 жовтня стало називатися Хелловіном і відзначатися нарівні з Різдвом і Новим роком. Насправді ж Halloween – це один з найдавніших язичницьких (pagan) свят, відзначалося воно всюди, де жили кельтські племена, і носило назву Самайн (Samhain).

У календарі друїдів (druids) було чотири найважливіших свята – Імболк (1 лютого), Белтейн (1 травня), Лугназад (1 серпня) і Самайн (1 листопада). В Самайн кельти святкували настання Нового року і прихід зими, також в цей день було прийнято поминати (to remember) померлих і приносити жертви (to sacrifice). Стародавні жителі Британських островів вірили, що в цей день душі всіх померлих в минулому році повертаються в світ живих, щоб знайти собі новий прихисток (a shell), тобто нове тіло. Щоб убезпечити себе від зустрічей з fairies (мешканцями потойбічного світу), люди розводили багаття, носили захисні амулети, намазували обличчя сажею (soot) і приносили жертви.

Заборона свята

З поширенням християнства на Британських островах за часів Римської імперії язичницькі свята і обряди були заборонені (to be forbidden), але люди не поспішали відмовлятися (to refuse) від старих звичок. Тому, щоб не розпалювати ворожнечу (feud) між кельтськими язичниками і християнськими проповідниками, деякі язичницькі свята оголосили християнськими. Така доля спіткала і Самайн. Папа Римський наказав вважати цей день Днем Всіх Святих (Halloween – від hallow, що означає “святий”).

Багато століть назад запалилися багаття Хелловіну, і цей ланцюжок не обірвалася і до цього дня. У 60х роках 19 століття Единбурзький шериф на шляху з Данкелда в Еберфельді нарахував на гірських вершинах тридцять багать. Навколо них танцювали люди. Ви все ще можете зустріти подібні багаття в віддалених районаx (suburbs / margin) Шотландії.

Минуло багато років, і багаття поступово перемістилися з гір на сільські і міські площі. Старовинні факели (a torch) змінилися в наші дні феєрверками, але саме свято не втратило своєї помпезності (pomposity) і чарівності (charm).

Також жителі Туманного Альбіону вірять, що дитина, що народилася в ніч Хелловіну, наділена особливим даром «бачити» те, що недоступно іншим людям.

У різних районах Британії обряди відрізняються якимись деталями. У деяких містах школярі приходять в кращі магазини за яблуками і горіхами (nuts), в інших районах, надівши химерні маски, підлітки ходять по домівках, наслідуючи (to emulate / imitate) злих духів, і лякають дорослих.

А ось традиція запалення гарбуза це споконвічно американський винахід (an invention). Стародавні британці використовували велику ріпу (a turnip), яка повинна була нагадувати голову і відлякувати злих духів. Американці помітили, що гарбуз набагато зручніше очищається зсередини і виглядає масивніше, а значить – більше лякає. «Гарбузову голову» зазвичай прив’язували до стелі.

Святкові обряди

Зараз існує безліч веселих і смішних обрядів, пов’язаних з цим святом. І всі вони сягають своїм корінням у сиву давнину. Ось деякі з них.

  1. Фальшиве биття вікон (Windows ‘false smashing / breaking). Мабуть, найпопулярніший обряд серед британських і американських хлопчаків. Полягає він у тому, що два хлопчики підкрадаються (to sneak) до вікна. Один з них стукає у вікно рукою, а інший розбиває об стіну скляну пляшку. Зрозуміло, господарі будинку думають, що їм розбили одне з вікон і вибігають на вулицю перевірити, що ж сталося.
  2. Обряд вогню (Apple and candle – original name). Діти підвішують до стелі на шнурку маленьку дерев’яну паличку і на одному з її кінців закріплюють запалену свічку, а на іншому – яблуко. Потім стрижень розкручують, і всі по черзі намагаються відкусити яблуко, але не підпалити себі волосся. Зрозуміло, не можна доторкатися руками ні до яблука, ні до свічки.
  3. Ворожіння на Хелловін (Halloween divination). Звичайно ж, гадання в ніч Хелловіну – це прерогатива дівчаток, молодих жінок, але аж ніяк не юнаків. І популярні такі гадання не менш, ніж ворожіння в Україні на Різдво і Хрещення. Британки вірять, що потрібно випрати свою нічну сорочку (a sleeping dress) в ніч перед Хелловіном і покласти її сушиться на стілець біля ліжка. Якщо дівчині вдасться не заснути, то вона побачить свого судженого, який прийде забирати сорочку.

Кулінарна частина свята

Як і всі свята, Halloween пов’язаний з певними кулінарними шедеврами (a masterpiece). Безумовно, жоден древній житель Британських островів не проводив його без присмаченої маслом і медом (honey) вівсяної каші (oatmeal). Пізніше, за часів Бернса (“геніальний поет Шотландії”,— так називав Вальтер Скотт Роберта Бернса), вівсянку замінило картопляне пюре, в якому в наші дні ховають талісмани (a mascot). Але, мабуть, вінцем будь-якого столу в ніч Хелловіну є яблучний пиріг (apple pie) і «відьомський пальчики» (witch fingers). Останнє блюдо являє собою шматочки курячої грудки, порізаної в формі пальців і обсмаженої в сухарях, на яку викладаються половинки оливок у вигляді нігтів – все блюдо в цілому виглядає як рука відьми.

Безумовно, розповідати про історію та розвиток, про традиції та обряди Хелловіну можна годинами. Ми постаралася зібрати найбільш цікаву і пізнавальну інформацію про це свято, який вже стукає в наші вікна, так як скоро 31 жовтня …

Додатковий матеріал до теми “Halloween: крізь страх та павутину”:

Повернутисьнаверх

Don't Miss