Зарахунок читання можна не тільки дізнатися багато нового, але також значно підвищити загальний рівень володіння англійською. Однак читання буде приносити користь лише в тому випадку, якщо те, що ви читаєте, не доставляє вам сильних труднощів. З цієї причини важливо знати, що робить текст важким для розуміння, і як можна навчитися краще розуміти такий текст.
Чому тексти важкі для розуміння
Більшість труднощів, що виникають при читанні оригіналу, викликані однією з проблем, перерахованих нижче. Звичайно, в тому випадку, якщо читач зустрічається відразу з двома і більше проблемами зі списку, зрозуміти текст буде ще складніше.
- в тексті багато незнайомих слів
- в тексті є довгі, складні речення
- в тексті описується предмет або тема, про яку ви нічого не знаєте
- текст здається вам нудним і нецікавим
- текст надрукований дрібним шрифтом, він складається з довгих абзаців, і в ньому немає зображень
- текст написаний не в дуже хорошому стилі
- ви втомилися
- ви вічно відволікаєтесь чим-небудь
- ви не знаєте, для чого ви читаєте цей текст, або для чого вас попросили його прочитати
Як розуміти більше з того, що ви читаєте
На деякі проблеми, перераховані вище, ви ніяк не можете вплинути – наприклад, ви не можете змінити шрифт, яким написано текст, або поміняти стиль написання тексту. Але є багато речей, які ви можете змінити, і які допоможуть вам розуміти більше з прочитаного. Ось деякі приклади:
- Зрозумійте, для чого ви читаєте текст – те, як ви читаєте книгу або текст, багато в чому залежить від причин, через які ви його читаєте. Тому дуже важливо знати мету читання. Наприклад, читання чогось, заданого на уроці, або заданого як домашнє завдання, відрізняється від читання роману під час літніх канікул.
Якщо ви знаєте мету читання, наприклад, переглянувши питання, на які потрібно відповісти після читання, то можна вибрати кращий метод.
Якщо ж, наприклад, викладач дає вам завдання прочитати що-небудь, але не повідомляє, що вам потрібно дізнатися чи зрозуміти в цьому тексті, або що вам потрібно зробити, завершивши читання, то просто запитайте його про це. - Виберіть відповідну швидкість читання – учні часто витрачають багато часу на читання, оскільки читають все повільно і уважно. Однак часто найкраще просто швидко переглянути текст.
Пробіжіться по тексту, щоб з’ясувати, що в ньому міститься. Швидке читання корисне в разі, якщо, наприклад, ви хочете перевірити, чи є в тексті інформація, потрібна вам, щоб відповісти на те чи інше питання, чи для виконання тієї чи іншої роботи. Часто достатньо переглянути перше (і останнє) речення кожного абзацу. - Дізнайтеся більше – дізнайтеся що-небудь про той текст, який вам потрібно прочитати. Чим більше у вас додаткових відомостей, тим легше вам буде зрозуміти текст. Ці відомості можна отримати і на рідній вам мові. Наприклад, якщо ви вивчаєте епоху Ренесансу в Італії, можна прочитати енциклопедію або підручник на рідній вам мові, щоб дізнатися найважливіші відомості про цей період.
Іноді додаткові відомості можна отримати з самого тексту. Багато письменників пишуть в тексті коротку анотацію, або висновок. Якщо спочатку прочитати анотацію, це полегшить вам читання надалі. - Використовуйте всю інформацію в книзі – хороші підручники і книги добре структуровані, з заголовками, підзаголовками, анотаціями, і висновками. Багато книг також містять зображення з підписами. Перегляньте все це, перш, ніж починати читання.
Іншим правилом хорошого тону в тексті є головне речення в кожному абзаці. Головне речення – звичайно перше в абзаці, яке відображає головну думку абзацу. Якщо ви будете звертати увагу на великі речення, це допоможе вам зрозуміти, що буде викладатися далі. - Збільшуйте свій словниковий запас – звичайно ж, читання саме по собі є відмінним способом поповнити ваш словниковий запас, але його також можна збільшити багатьма іншими шляхами. Чим ширший ваш словниковий запас, тим простіше вам буде даватися читання.
- Користуйтесь словником розумно – популярною помилкою тих, хто вивчає англійську є те, що вони шукають в словнику кожне незнайоме слово. Іноді це дійсно є необхідним, наприклад, при підготовці відповідей на екзаменаційні питання. Але на це йде багато часу, і часто це дуже втомлює. Через це читання може стати навіть ще складніше, тому що на той час, як ви дочитаєте абзац до кінця, ви забудете те, з чого він починався!
- Виберіть відповідне для читання місце – навіть не намагайтеся зрозуміти складну книгу, якщо ви читаєте її в кімнаті, де голосно працює телевізор, і вас відволікає молодший брат. Те ж відноситься до читання в громадському транспорті, або будь-якому іншому шумному місці. Також не варто читати і слухати музику одночасно. Спробуйте знайти тихе і зручне місце, з гарним освітленням, і розташованими поблизу словниками та іншими необхідними матеріалами.
- Виберіть відповідний час для читання – Якщо в якості домашнього завдання вам необхідно прочитати складний текст, ймовірно, краще за все буде почати саме з нього. Якщо ви залишите його наостанок, коли втомитеся, то читати його буде ще важче.
Зверніть увагу: якщо ви скористалися прикладами зверху, і все одно не можете зрозуміти текст, то він просто дуже складний для вас. Припиніть читання, і попросіть кого-небудь вам допомогти (наприклад, вашого викладача з англійської мови). Нікому не подобається здаватися, але ви будете даремно витрачати свій час, якщо продовжите читати текст, який дуже складний для вас.
Що читати
У більшості випадків вам доводиться читати те, що дає вам ваш викладач. Але, як вам відомо, читання – це відмінний спосіб покращити володіння англійською, тому вам варто постаратися щотижня читати що-небудь додатково. Ось деякі поради, як вибрати, що почитати.
Постарайтеся не читати занадто складних текстів – На кожній сторінці має бути не більше 6 – 10 нових слів, читання заради задоволення не повинно бути тягарем!
Найкраще читати прості книги – поліпшити англійську, можна навіть за допомогою читання простих книг, за умови, що ви читаєте їх у великій кількості. (Однак занадто прості книги можуть здатися вам нецікавими.)
Спробуйте почитати нехудожню літературу – Читання нехудожньої літератури допоможе вам дізнатися деякі нові слова з тих предметів, за якими ви спеціалізуєтесь на навчанні, або на роботі.
Вибирайте те, що вам цікаво – Це цілком зрозуміло. Насправді, якщо вам дійсно дуже цікаво те, що ви читаєте, то ви зможете зрозуміти навіть такі тексти, які в звичайній ситуації були б занадто складні для вас.
Користуйтеся інтернетом – можна практикувати англійську просто відвідуючи цікаві для вас веб-сторінки, особливо в тому випадку, якщо на сторінках містяться зображення, які допомагають краще розуміти написане.