Префіксів існує дуже велика кількість. Як і в українській мові, ці префікси можуть повністю змінювати значення слова. Сьогодні ми розглянемо вживання префіксів il-, ir-, im-, in-, un-, dis-, mis-, non-, що мають заперечне значення, яке ми вживаємо з іменниками, прикметниками чи дієсловами.
- Il – вживається зі словами, що починається з приголосної L: logical – illogical (логічний – нелогічний); legible – illegible (розбірливий – нерозбірливий)
- Ir – вживається зі словами, що починається з приголосною R: responsible – irresponsible (відповідальний – безвідповідальний); replaceable – irreplaceable (замінний – незамінний);
- Im – як правило вживається перед прикметниками, що починаються з приголосної P: polite – impolite (ввічливий – неввічливий); personal – impersonal (персональний – безликий);
- In – частіше всього вживається:
Перед сполученням букв Ac: accurate – inaccurate (точний – неточний); active – inactive (активний – неактивний). АЛЕ unacceptable – неприйнятний
Перед приголосною C: coherent – incoherent (зв’язаний – незв’язний); capable – incapable (здібний – нездатний)
Виключення: informal – неформальний; inarticulate – незрозумілий;
- З префіксом Un– можна утворити найбільшу кількість слів з протилежним значенням, також він є основним при утворенні у дієслів. Нажаль, не існує чіткого правила, коли і де його можна вживати. Тому слова з цим префіксом треба просто запам’ятати. Але існують деякі часткові випадки, які зможуть вам допомогти:
Найчастіше всього вживається перед приголосними в прикметниках і дієприкметниках: useable – unusable (придатний – непридатний); attractive – unattractive (привабливий – непривабливий)
Перед приголосними: bearable – unbearable (терпимий – нестерпний); daunted – undaunted (який лякає – безстрашний); welcoming – unwelcoming (дружелюбний – недружелюбний); natural – unnatural (природній – неприродній);
Дієслова з un– найчастіше всього мають не заперечне значення, а протилежне: do – undo (защепити – розщепити); chain – unchain (скувати – звільнити)
- Префікс dis– може надати трохи плутанини у вживання заперечних префіксів, так як dis– може вживатися перед голосними, також як і деякі інші префікси. У випадку з –dis треба просто запам’ятати:
Прикметники і дієприкметники: advantageous – disadvantageous (переважний – невигідний); organized – disorganized (організований – неорганізований);
Слова, що починаються літери H, що вимовляється: harmonius – disharmonius (гармонічний – негармонічний); heartened – disheartened (запальний – сумовитий)
З деякими словами, що починаються з приголосної: passionate – dispassionate (пристрастний – безпристрасний); respectful – disrespectful (поважний – неповажний);
З іменниками і дієсловами: dissatisfy – не задовольняти; disabuse – виводити із омани; disability – інвалідність.
- Для того, аби краще запам’ятати приставку mis– асоціюйте її з чимось «неправильним», «помилковим», так як найчастіше вона вживається саме в цьому значенні.
Misfortune – невдача; misdial – набрати неправильний номер; misleading – що вводить в оману
- Останній префікс non– вживається досить рідко, він походить від частки no, іноді може замінювати інші префікси (наприклад –un)
Unprofessional – nonprofessional (непрофесійний); nonrecoverable – unrecoverable (не відновлювальні)
Ці невеликі правила можуть полегшити для вас розуміння вживання префіксів з заперечними значеннями, але, нажаль, існує дуже багато виключень, які необхідно просто запам’ятати. Якщо у вас є можливість, то краще всього кожний окремий випадок дивитися в словнику.