Вибір слова: чистимо та прибираємо

Вибір слова: Чистимо та прибираємо

Пропонуємо вашій увазі кілька дієслів, які є синонімами в одному значенні. Це значення ми зустрічаємо повсюдно, в різних ситуаціях і умовах. Йдеться про вибір слова: чистимо та прибираємо. Ви можете зустріти їх в різних смислових контекстах. Адже «чистити, прибирати» можна що завгодно, починаючи від будь-якого предмета або речі і закінчуючи приміщенням. Уявімо, що ви перекладаєте текст англійською мовою. У вас зустрічається дієслово «чистити». Заглядаємо в словник і що ми бачимо? У словникової статті слова «чистити» перераховано кілька дієслів. Яке ж з них вибрати? Кожне з них використовується в певному контексті. Щоб правильно підібрати необхідний варіант, опираємося на смисловий зміст контексту.

Вибір слова: clean, tidy, do out, dust, polish, brush – в значенні «чистити, прибирати»

Різниця у вживанні кожного з представлених дієслів буде чіткою і зрозумілою, якщо ми на прикладах простежимо, коли потрібно використовувати те чи інше слово.

Clean

Найвідоміший з усіх згаданих – дієслово clean. З його допомогою ми чистимо зуби (clean one’s teeth), вичищаємо костюм (clean a suit), прибираємо вулиці (clean streets), миємо машину (clean a car), і навіть прочищаємо рушницю (clean a rifle). Як ми бачимо «чистити зуби» і «чистити рушницю» – словосполучення абсолютно різного характеру, але, тим не менш, перекладаємо ми їх за допомогою одного дієслова clean. Якщо ж ми додамо до цього дієслова слово out, отримаємо дієслово «прибирати, чистити» (clean out a room); при додаванні up – прибирати за собою (clean up after the picnic).

Tidy

Синонімом дієслова clean в значенні «прибирати кімнату» є слово tidy. Часто воно використовується не саме, а в поєднанні з up. Ми беремо це дієслово, якщо прибираємо що-небудь або наводимо порядок де-небудь (tidy up before the guests). Іншими словами, чистимо або вичищаємо місце нашого проживання. Хочете вжити tidy, кажучи про одяг або зовнішній вигляд? Тоді і перекладати будемо інакше: tidy a dress – поправити сукню; tidy somebody’s hair – поправити волосся.

Do out

Ви чистили (вичищали) будь-яке приміщення або меблі? Тоді ви did out something. Ще одним синонімом дієслова clean в значенні «прибирати» є фразовий дієслово do out. Приклад: do out a room, do out a cupboard.

Dust

Наступне дієслово dust теж відноситься до збирання і чищення, але його значення обмежене. Так як іменник dust перекладається як «пил», то можна здогадатися, що аналогічне дієслово буде мати на увазі саме витирання пилу на якому-небудь предметі (dust furniture). В одному реченні можна сміливо вживати разом два дієслова – tidy і dust – вони показують весь процес прибирання (I tidied and dusted the shelves). У поєднанні dust a room укладено значення «прибрати кімнату».

Polish

Наше передостаннє дієслово polish теж має значення «чистити», але в даному випадку мова може йти про взуття або меблі (polish shoes or furniture), та й в цілому про яку-небудь поверхню, яку можна натерти до блиску. Виходить, ставлення до «збирання» досить умовне.

Brush

Дієслово brush має на увазі процес очищення чогось від якоїсь речовини, часто за допомогою щітки: brush mud off a coat, brush somebody’s hair / teeth. У сполученнях brush out / brush down, це дієслово має ті ж значення – зчищати, очищати, пригладжувати (волосся). До речі, у вираження brush out a room є ще й такий переклад – підмітати кімнату.

Але це ще не весь перелік дієслів, які в англомовному словнику переведені «чистити». Ось ще кілька для ознайомлення, але їх набагато більше:

  • peel – чистити фрукти, овочі;
  • purge – очищати, зчищати що-небудь, прочистити (від підозр, від гріхів);
  • pare – очищати шкірку, чистити (копита у коня);
  • scour – чистити (посуд, канаву, машину);
  • shine – чистити взуття, метал;
  • burnish – чистити, полірувати до блиску;
  • cleanse – очищати (шлунок), очищати за допомогою миючого засобу, дезінфікувати.

У будь-якому випадку, коли будете перекладати фразу або вираз зі словом «чистити», перш за все вивчіть контекст, в якому воно зустрічається, щоб правильно підібрати підходящий саме в даному випадку дієслово.

Додатковий матеріал до теми “Вибір слова: чистимо та прибираємо”:

Підпишіться на наш Telegram канал!  
Holler Box