Давайте трохи поміркуємо. У кожного з нас трапляються ситуації, коли розповідаючи про щось, ми забуваємо якусь назву або ім’я. І як ми не намагаємося, саме в цей момент згадати це слово не можемо. А бувають випадки, коли ми хочемо описати людині, наприклад, якусь річ, але не знаємо, як вона фактично називається. А що вже говорити про час або якісь виміри … Часто-густо: «Та вже майже два. Там приблизно десять сантиметрів. Я думаю, ця коробка важить близько двадцяти кілограм »і т.д. Знайомі ситуації? Я впевнений, що так. Але ми не звертаємо на це увагу, так як спілкуємося рідною нам мовою і до всього звикли. А якщо подивитися уважніше, то це мова невизначення, адже вона просто насичена всілякими словами, які можна назвати неточними, нечіткими та неясними.
Саме так і перекладається прикметник vague. Адже англійська мова не є винятком. Люди, говорять цією мовою,стак само люблять часом виражатися неясно і неточно. Тому вивчаючи англійську мову, слід звернути особливу увагу саме на такі тонкощі і особливості вживання невизначеної лексики в ній. Я думаю, ніхто не буде сперечатися, що вам доведеться скористатися мовою невизначення в розмовній англійській. Коли ми застосовуємо цей мову? Зазвичай в ситуаціях, коли хтось не може або не хоче дати точну інформацію про будь-кого або що-небудь. А може людина думає, що зараз це говорити недоречно, або в цьому немає необхідності. Цілком ймовірно, вона просто забула саме те слово, яке хотіла сказати, а може і взагалі не знала, як називається який-небудь предмет. Ось що представляє собою невизначення:
I have a vague idea where it is. – Я приблизно знаю, де це.
(Тобто я в цілому знаю, наприклад, територію, але не маю уявлення, де точно це знаходиться)
Мова невизначення та її використання
Що ж, з поняттям «мова невизначення» ми розібралися. Насправді, ця лексика дуже поширена в розмовній мові. Іноді носії мови намагаються вставляти такі неясні, неточні слова не тільки де треба, але і де в цьому немає необхідності. Використання невизначення є корисним і в ситуаціях, коли людина не хоче робити будь-яких чітких, точних тверджень, а намагається пом’якшити сенс вимовлених ним слів. Наприклад, замість того, щоб заявити It’s wrong («Це неправильно»), говорить That is not completely correct («Це не зовсім вірно»).
Прошу зауважити, що знання невизначеннь є дуже вагомим доповненням до ваших знань. Адже тон, сенс, доброзичливість тієї інформації, яку ви вимовляєте, може, як допомогти вам, так і заподіяти незручності. Дуже важливо оперувати поняттями невизначень в сфері міжнародного бізнесу та міжнародних відносин в цілому. Адже все нації різні, і мова кожної має свої характерні особливості. Наприклад, англійці вважають німців надмірно прямолінійними, тому що відсоток вживання неточних слів у них дуже малий. А останні, в свою чергу, відносяться до англійців, як до людей нерішучим, неохайних. Але всі ці риси притаманні не діловим партнерам, а їх мовам. Які ж слова і словосполучення відносяться до мови невизначення?
Thing (s)
Складається враження, що це слово може замінити абсолютно все в англійській мові. Коли ж найчастіше його використовують? Переклад слова thing звучить так: річ, предмет, розповідь, обставина, щось, щось і т.д.
- Коли говорять про будь-які дії, події, факти і ідеях:
I cannot believe Nick would say such a thing (= idea)!
Не можу повірити, що Нік міг сказати таке!
The main thing (= fact) about Jane is that she likes to be a leader.
Але головне полягає в тому, що Джейн любить бути лідером.
- Коли говорять про який-небудь предмет, який знають, але назву якого забули в момент розмови, або просто не хочуть його називати. Це відноситься до обчислюваних об’єктів. Популярні словосполучення: and things, or something like that.
How do I switch this thing off?
А як мені це вимкнути?
What’s that thing doing in the house?
А що цей предмет робить в будинку?
Тут стане в нагоді знання таких слів: thingummy – штуковина, як там її; whatsisname / whatsername – як його (її) там; whatsit – це саме.
- Коли говорять про ситуацію в цілому:
How are things at work?
Як справи на роботі?
- Коли говорять про людину або тварину, при цьому висловлюючи свої почуття по відношенню до них:
You look tired, poor thing!
Ти виглядаєш втомленою, бідолаха!
Stuff
Це слово невизначення майже не відстає від попереднього по частоті вживання. Дуже люблять його американці, і замінюють їм все, що можна. Зазвичай ми використовуємо stuff, кажучи про недічувані іменники (або групі обчислюваних), коли немає необхідності в наявності точної інформації про цей предмет. Зазвичай всі учасники діалогу чітко уявляють, про що йде мова. Переводимо слово stuff ось як: матеріал, речовина, речі, нісенітниця, продукт, суть і т.д. Популярні словосполучення: and stuff like that, or stuff like that.
There is some sticky stuff (= chewing gum) on the carpet.
На килимі щось липке.
Can I leave my stuff (= different items of clothes) at your house?
green stuff (= herbs)
Я можу залишити в твоєму домі свої речі?
Зелень
(A) sort of
А це словосполучення, що перекладається як «зразок, як би, в загальному», застосовують для опису чого-небудь у випадках, коли ви не можете дати більш точну або чітку характеристику, наприклад, тому що не в змозі підібрати відповідне слово.
People of that sort.
Такого роду люди.
A sort of a novel.
It’s a sort of a pale orange colour.
What sort of man is he?
Щось на кшталт роману.
Якийсь колір на зразок блідо оранжевого.
Що він за людина?
A bit
Не менш популярно і слово a bit – небагато. Все, що відноситься до «трохи, трохи і трохи», може бути передано за допомогою цього слова, яке дуже широко використовується в розмовній мові.
I’m a bit late.
Я трохи запізнився.
Wait a bit.
Зачекайте трохи.
Approximately
Це слово, що означає «приблизно», є більш офіційним, ніж його синоніми: about, almost, nearly, roughly. Ця лексика нам потрібна, коли ми говоримо про час, кількості, відстані і т.д. Є ще суфікс –ish, що має таке ж значення:
We’ll start at sevenish.
Почнемо близько семи.
The college has approximately 700 students.
У коледжі приблизно 700 студентів.
It’s about five kilometers to the house.
До будинку приблизно п’ять кілометрів.
It’s about (almost, nearly) half past two now.
Зараз майже пів на третю.