У граматиці англійської є досить дивні правила. Чого тільки варті неправильні дієслова, які не варто намагатися зрозуміти, а потрібно тільки визубрити. Але якщо з дієсловами знайомі всі студенти, то деякі незвичні і дивні правила в навчальних програмах просто пропускаються. І більшість студентів дивуються, коли вперше з ними стикаються в спілкуванні з носіями. Про такі правила ми сьогодні і поговоримо.
Оксфордська кома
Як можна здогадатися з назви, воно про кому. Сенс його в тому, що в англійській мові можна ставити кому перед сполучником (наприклад, and, or, nor) при перерахуванні однорідних членів речення. Ми вже розповідали про це явище в дописі “Заплутана кома”.
I like oranges, pineapples, peaches, and strawberries.
Я люблю апельсини, ананаси, персики і полуницю.
Цікаво те, що оксфордська кома – це необов’язковий знак пунктуації. Його можна використовувати, а можна писати по-звичному.
У вивченні англійської мови як іноземної це правило часто пропускають повністю. В українській кому там не ставлять – і в англійській не треба. Адже якщо є два правильних варіанти, то навіщо перейматись?
Оксфордською її називають тому, що її ввів в граматику Горацій Харт, англійський друкар і глава Видавництва Оксфордського університету в кінці XIX – початку XX століть. Саме він в 1905 році видав «Hart’s Rules for Compositors and Readers» (Правила Харта для складачів і читачів).
Так-так, саме «складачів». Compositor – це такий підлий «помилковий друг перекладача». Це не автор музики, як в нашій мові, а всього лише складач тексту для друку.
У цих «Правилах» Харт зібрав стилістичні норми, які повинні були використовувати у видавництві при публікації друкованої продукції. І там вперше з’явилася кома перед «and» в однорідних членах речення.
Сучасна граматика вважає оксфордську кому легітимним правилом. Єдина вимога – щоб стиль був однаковим впродовж усього тексту. Тобто, якщо використовуєте серійну кому, то використовуйте всюди, де є однорідні члени, а якщо немає – то ніде.
Але у цього правила є і виключення. Оксфордська кома необхідна там, де її відсутність змінює зміст речення.
I love my parents, Snoop Dogg and Rihanna.
Якщо коми перед «and» немає, то частину «Snoop Dogg and Rihanna» можна сприймати як уточнення, а не як однорідні члени речення. Через що виходить, ніби Снуп Догг і Ріанна – це батьки оповідача. Кома точно і ясно ставить все на свої місця.
I love my parents, Snoop Dogg, and Rihanna.
Тепер точно ясно, що людина любить своїх батьків, Снуп Догга і Ріанну.
Дивні правила: присвійний відмінок
Присвійний відмінок в англійській мові створюється двома способами: за допомогою закінчення ‘s і за допомогою прийменника of. Вони вважаються приблизно рівноцінними, але при цьому дуже рідко пояснюють, що і як правильно використовувати. А плутанини вистачає:
- «Car of my brother» звучить безграмотно і краще сказати «My brother’s car» (Машина мого брата)
- «Door of my house» (Двері мого будинку) звучить цілком нормально, а про «My house’s door» варто забути.
- А «My dog’s kennel» і «Kennel of my dog» (Будка мого пса), в цілому, обидва граматично правильні.
В англійській лінгвістиці існує поняття «ієрархія одухотворення» – чим вище в ієрархії знаходиться об’єкт, тим краще для нього використовувати займенникову конструкцію або закінчення ‘s. І про це не чула навіть більшість носіїв англійської.
- Перша, друга і третя особа
- Ім’я
- Людина
- Живе
- Неживе
Давайте на прикладах.
My book – використовуємо постійно.
Book of mine – граматично правильно тільки в одиничних випадках на кшталт:
Do you remember that book of mine, with red cover?
Ти пам’ятаєш ту мою книгу, з червоною обкладинкою.
До речі, словосполучення «my friend» і «friend of mine» – це виняток. Обидві ці форми правильні. Різниця лише в смисловому аспекті. «My friend» використовується, коли співрозмовник заздалегідь знає, якого друга ви маєте на увазі. Тут акцент саме на статус відносин. Або ж ви відразу додаєте подробиць: «My friend Ivan». А «friend of mine» означає «один з моїх друзів», без уточнень.
Але важливо розуміти, що не можна сказати «You’re a friend of mine» – це вкрай неввічливо. Тут немає акценту на дружбу, а є просто факт, що людина – лише одна з друзів. Так можна говорити тільки про третю особу.
З «My dog’s kennel» і «Kennel of my dog» трохи складніше, адже «dog» в англійській граматиці – це ніби як живе, але все одно з займенником «it». Хоч зараз більшість називають своїх улюбленців «he» або «she», місце вихованців в ієрархії не змінюється. Загалом, правильні обидва варіанти – вони практично рівнозначні. Єдине, що «My dog’s kennel» звучить трохи тепліше стосовно псу.
А ось з «Door of my house» взагалі ніяких проблем. «Будинок» – нежива річ, він знаходиться в самому низу вищеописаної ієрархії. Тому ніякого присвійного відмінку йому не треба, тільки через прийменник «of».
Цікаво, що в граматиці англійської існує навіть присвійний відмінок від присвійного відмінка. Він можливий, коли слово з присвійним відмінком стає загальною назвою або брендом. Наприклад, «McDonald’s».
McDonald’s’s burger
Макдональдські бургери.
Порядок слів, який виносить мозок
Уже учень з рівнем Elementary знає, що порядок слів в англійській мові досить жорсткий. Не можна просто так жонглювати словами і очікувати, що граматика це пробачить. І тут ми хочемо навести не зовсім правило, а, скоріше, спосіб, як цей жорсткий порядок слів можна використовувати, щоб дратувати всіх інших.
У граматиці іноді бувають казуси, коли граматика розташування слів якраз заважає вникнути в зміст речення. І ні носій мови, ні іноземець, не зможуть правильно зрозуміти його з першого разу.
Давайте відразу на прикладі. Візьмемо один з найвідоміших
The horse raced past the barn fell.
Уявимо, як приблизно відбувається процес розуміння цього речення у більшості.
«The horse raced» сприймаються як підмет і присудок – «Кінь мчав». «Past» – «попри». А що значить «barn fell»? Починаються перебори можливих варіантів. «Шкіра сараю»? Маячня. «Рубка сараю»? Теж неясно що. «Височина сараю»? Трохи менш дивніше, ніж інші варіанти. Але теж щось не те. Читаєш вдруге – і вуаля, все зрозуміло.
Проблема в тому, що мозок відразу помилково сприйняв «horse raced» як підмет і присудок. А насправді присудок тут – «fell». А «raced past the barn» – це додаток. І перекладається речення як «Кінь, який мчав повз сарай, впав».
З пантелику збиває те, що перед «raced» немає слова «that». Граматично це абсолютно правильно – можна пропускати «that», якщо воно використовується в значенні «який». Навіть більше, так радять робити, щоб не ускладнювати мову.
Сама ця конструкція «Підмет – додаток, який починається з дієслова – присудок» дуже підступна і часто збиває з пантелику. І їй абсолютно все одно який у вас рівень мови: Pre-Intermediate або Fluent.
Нижче ще ряд цікавих речень такого типу. Перевірте себе, скільки з них ви зможете зрозуміти з першого разу.
- The old man the boat.
- The florist sent the flowers was pleased.
- The cotton clothing is made of grows in Mississippi.
- The sour drink from the ocean ..
- We painted the wall with cracks.
- The man who hunts ducks out on weekends.
- The raft floated down the river sank.
- When Fred eats food gets thrown.
- Mary gave the child the dog bit a Band-Aid.
- The girl told the story cried.
- I convinced her children are noisy.
- Helen is expecting tomorrow to be a bad day.
- Fat people eat accumulates.
- The dog that I had really loved bones.
- That Jill is never here hurts.
- The man who whistles tunes pianos.
Переклад фраз:
- Літній чоловіки керує човном.
- Флорист, який відправив квіти, був задоволений.
- Бавовна, з якого роблять одяг, зростає на Міссісіпі.
- Похмурі люди п’ють з океану.
- Ми намалювали тріснуту стіну.
- Чоловік, який полює, змився на вихідні.
- Пліт, який спускався по річці, затонув.
- Коли Фред їсть, їжа розлітається.
- Мері дала дитині, яку вкусила собака, пластир.
- Дівчина, яка розповідала історію, заплакала.
- Я запевнив її, що її діти галасливі.
- Хелен очікує, що завтра буде поганий день.
- Жир, який споживають люди, накопичується.
- Собака, яка у мене була, дійсно любила кісточки.
- Те, що Джилл ніколи немає поруч, ображає.
- Чоловік, який свистить, налаштовує піаніно.
Ми гарантуємо, що якщо ви почнете використовувати подібну хитрість в листуванні, вас зненавидять дуже швидко. Це одна з найбільш жахлива особливість англійської, яка ще й абсолютно правильна з граматичної точки зору. І навіть лютий знавець граматики не зможе вас дорікнути, бо не існує правила, яке зобов’язує використовувати «that» в подібних реченнях.