Англійська на слух

Англійська на слух

У вас є труднощі зі сприйняттям англійської мови на слух? Немає часу для практики аудіювання? А що робити, якщо ви вже дуже давно займаєтеся англійською, але рівень англійська на слух так і не покращилася? Давайте обговоримо ці проблеми в даній статті.

Спочатку потрібно з’ясувати, чому в іноземних мовах найбільше труднощів виникає саме з аудіюванням і утворюється слуховий бар’єр.

Причини слухового бар’єру

Англійська на слух: тип особистості

Давайте проведемо невеличкий експеримент. Які у вас виникають асоціації при слові «торт»? Якщо в голову відразу приходить, наприклад, бісквітно-шоколадний шматочок з прошарком вишневого джему на тарілочці, то ви – візуал. Існує безліч класифікацій описують типи сприйняття інформації, але основні – це:

  • аудіали – ви добре сприймаєте інформацію на слух;
  • візуали – вам легше засвоювати нову інформацію за допомогою зорових образів;
  • кінестетики – якщо ви кінестетик, то асоціюєте нову інформацію зі своїми відчуттями;
  • дігітали – вам варто використовувати найрізноманітніші методи вивчення англійської, щоб досягти бажаного результату.

Якщо ви не належите до аудіалів, то вам може бути нелегко почати розуміти англійську на слух. Це вроджені чи набуті здібності, кардинально змінити їх неможливо, але розвинути в собі ті якості, яких вам бракує, цілком реально.

Але і переоцінювати вплив типу особистості не варто. Це не вирок. Ви все одно можете навчитися сприймати мову на слух – нічого надскладного в цьому немає.

Маленький словниковий запас

Звісно, якщо ви не знаєте значення слова, то зрозуміти його ви не зможете. Чим обширніше словниковий запас, тим легше розуміється англійська на слух.

Занадто складний матеріал

На просторах інтернету можна знайти безліч матеріалу для поліпшення навичок аудіювання, але це не завжди може принести позитивний результат. Наприклад, у вас початковий рівень знань, а ви почали дивитися серіал «Doctor House» або «Friends», де темп мови і лексика досить складна для вашого рівня, а сленг взагалі може загнати вас в глухий кут. Так що почніть з чогось легшого: мультики, казки, навчальні відео і т.д.

Відсутність практики аудіювання

Важливо пам’ятати, що прослуховування всього пари діалогів на уроці є недостатньою практикою, як можна більше часу потрібно приділяти аудіюванню. Адже ви точно не будете впевнено і коректно спілкуватися, не розуміючи, про що говорить співрозмовник.

Англійська на слух: поради

Створіть собі англомовне середовище

Це не означає, що вам потрібно купувати квиток до Великобританії або США і жити там щонайменш пів року.

Англомовне середовище можна створити штучно. Постарайтеся слухати англійську мову всюди, де можна. Знайдіть англомовний телевізійний (або YouTube) канал, радіопередачу або серіал, включіть подкаст на смартфоні – та що завгодно! Крім того, пісні англійською мовою дуже корисні для вивчення граматики і нових слів.

Ви скажете, що у вас немає часу на англійську по скайпу, але чи так це насправді? Ви їдете в транспорті? Скачайте собі пару подкастів на телефон і проведіть час з користю поки не доберетесь до роботи або навчання. Готуєте їсти вдома? Увімкніть фоном YouTube, де розповідають, як готувати швидкі і смачні страви – дізнаєтеся новий рецепт і послухаєте англійську мову.

І не забудьте поміняти мову на вашому смартфоні на англійську!

Регулярно слухайте англійську мову

Затвердіть собі правило приділяти мінімум 20-30 хвилин в день на тренування навички аудіювання. Так, ніби ви покращуєте своє тіло, щоб виглядати ще краще. Якщо маєте можливість слухати більше, то слухайте більше! І не забувайте – кожен день!

Використовуйте різні матеріали

Не слухайте один і той же вид англійської постійно. Наприклад, ви знайшли круту радіостанцію англійською мовою і слухаєте її кожен день. Дуже скоро ви звикнете до голосу ведучих і будете розуміти їх без особливих проблем. Але як тільки ви зміните радіостанцію, то тут же можуть виникнути проблеми зі сприйняттям мови.

Так що намагайтеся якомога частіше міняти джерела і ресурси, щоб не звикати до одного голосу і розвиватися.

Повторюйте за диктором

Скачайте аудіокнигу з текстом. Ви можете почати з маленьких оповідань і казок. Прослухавши запис достатню кількість разів, пробуйте говорити з диктором одночасно, читаючи текст. Так ви зможете попрацювати над своєю інтонацією (відчути місця, де потрібно зробити паузи і наголоси), своєю вимовою, а також зумієте «розчути» незрозумілі місця на записи і самі їх проговорити.

Англійська на слух

Часто буває так, що в швидкій мові слова «склеюються», і стає дуже важко зрозуміти, де закінчується одне слово і починається друге. Якщо ви самі повторите таке важке місце вголос кілька разів, то в майбутньому відразу зрозумієте, що вимовив носій мови.

Збільшуйте словниковий запас

Як вже згадувалося вище, словниковий запас дуже важливий для розуміння усного мовлення. Працюйте не тільки над активним запасом, а й над пасивним. Ви не зможете зрозуміти носіїв мови, якщо не будете знати ідіом, фразових дієслів і сленгових виразів. Ви можете не використовувати їх у мовленні постійно, але їх значення знати необхідно.

Не забувайте про граматику

Знання граматики теж грає важливу роль в обході слухового бар’єру. Не обов’язково знати весь граматичний довідник від початку до кінця, але різницю між «What do you do?» і «What are you doing?» варто розуміти.

Більше говоріть англійською

Намагайтеся якомога частіше говорити англійською мовою на заняттях з вашим викладачем, при спілкуванні з одногрупниками, колегами і друзями. Таким способом ви покращуєте своє сприйняття живої мови і одночасно руйнуєте мовний бар’єр. Адже кожна людина «звучить» по-різному – у кожного свій акцент і манера вимови.

Дивіться серіали і фільми англійською з субтитрами

Англійська на слух

У них ви не тільки чуєте англійські слова, але і бачите, як вони пишуться. Завжди можна зупинити фільм в потрібному місці, або перемотати назад і прослухати уривок ще раз. Головне, що потрібно пам’ятати, ви дивитеся фільм в навчальних цілях. Як же правильно потрібно дивитися серіал або фільм? Є певна послідовність в 4 простих кроки:

  1. Дивіться невеликий уривок. Почніть, наприклад, з 5-хвилинного епізоду. Для його перегляду вам може знадобитися близько 15-40 хвилин. Далі можете поступово збільшувати «дозу».
  2. Спочатку перегляньте цей епізод без зупинок, щоб звикнути до мови акторів (а ще краще, перегляньте його таким чином пару раз). Постарайтеся не читати субтитри – перевірте, що ви зрозуміли.
  3. Тепер починайте перегляд, роблячи зупинки, але не тоді, коли вам зустрічаються незнайомі слова, а тоді, коли ви не можете вловити суть – робіть паузи і починайте перекладати. Так ви поступово приберете всі неясності в фільмі.
  4. Тепер перегляньте фільм ще раз, щоб закріпити досягнутий ефект. На цей раз спробуйте подивитися фільм без субтитрів.

Використовуйте цю методику напочатку. Коли почнете справлятись, можна буде дивитися фільми на одному диханні без перемоток туди-сюди.

А за посиланнями нижче можна ознайомитись з цікавим матеріалом про фільми:

Почніть думати англійською мовою

Ми розуміємо, що виробити звичку такого плану зовсім не просто, але, тим не менш, можливо. Коли читаєте або слухаєте якийсь текст, то не потрібно подумки перекладати його українскою. Намагайтеся не замислюватися про переклад. Не потрібно перекладати увесь текст слово в слово, найголовніше – вловити основну думку.

Чи варто слухати різні акценти

Англійська мова звучить по-різному в Лондоні і на Гаваях, в Манчестері і Единбурзі, в Індії і Новій Зеландії. Існують сотні діалектів англійської мови, і це навіть не беручи до уваги акценти іноземців (іммігрантів з Мексики, Італії, Китаю і так далі).

Англійська на слух

Слухати нетипові акценти, відмінні від так званих BBC English і Standard American English, потрібно. В реальному житті ви з ними обов’язково зіткнетеся. Вони звучать у фільмах і серіалах, в подкастах і просто на вулицях міст. Нижче ви зможете ознаймитись з різними діалектами англійської мови:

Щоб почути різну англійську, не обмежуйтеся аудіокнигами і новинами. Дивіться більше ютуба. Канали на YouTube ведуть носії живої англійської мови. Для своїх блогів вони не змінюють мову (на відміну від дикторів, яких цьому спеціально навчають). На просторах мережі вам напевно попадуться і відео з Індії, блоги іноземців і так далі.

Треба багато-багато слухати

Все це – деталі. Лайфхаки, підказки, методики … А суть незмінна. Вона проста і нудна. Потрібно слухати, слухати і слухати. Навіть коли незрозуміло, навіть коли «не йде», навіть коли набридає. Працювати над аудіюванням важко, тому що немає явного прогресу. Вивчаючи слова, можна сказати, що ви вивчили, скажімо, 100 або 200 нових слів за місяць. З читанням можна заміряти швидкість читання в хвилину. А з аудіюванням ніяк. Тільки за власними відчуттями, які практично не змінюються від одного прослуховування мови до іншого.

Тоді скільки чекати результату

Довго ​​результатів чекати не доведеться. Тим, хто до сьогоднішнього моменту англійську слухав тільки з вуст свого шкільного вчителя, досить два-три місяці наполегливо позайматися аудіюванням. Це слабке місце багатьох україномовних студентів. Словниковий запас хороший, читати англійською у багатьох виходить, але саме на слух розпізнавати ні. Ваші навички в інших напрямках дозволять легко вирівняти прірву в слуханні. Просто стабільно приділяйте перегляду живих відео хоча б 5-10 годин в тиждень – і через кілька місяців зможете надолужити згаяне.

Англійська на слух: Висновок

Тепер ви знаєте, що потрібно робити, щоб навчитися розуміти англійську мову на слух. Пам’ятайте, що будь-який навик необхідно тренувати постійно, щоб досягти позитивного результату.

Подолати слуховий бар’єр часом може бути складно, але ви точно досягнете успіху, якщо будете ретельно займатися. І ще один важливий фактор – вибирайте матеріали, які вам цікаві, так навчання буде більш приємним і продуктивним!

Підпишіться на наш Telegram канал!  
Holler Box