Категорія злічуваності та незлічуваності в англійській мові є досить важливою при вивченні не тільки говорячи про іменники і артиклі, але і займенники та дієслівова, адже доводиться узгоджувати підмет з присудком. Іншими словами, не одна граматична тема стосується цієї категорії, тому що багато моментів залежать саме від того, з яким іменником ми працюємо – з злічуваним (countable noun) чи незлічуваним (uncountable noun). Чим же вони відрізняються один від одного? Це можна зрозуміти, лише з їх назви.
Злічувані
Злічувані іменники («підлягають обчисленню») – це слова, що позначають назви конкретних предметів і абстрактних понять, які можна порахувати. А раз їх можна рахувати, вони вживаються як в однині, так і в множині. Ось приклади яких злічуваних іменників: table, picture, hour, holiday, offer, boy, decision, way-out і т. Д.
Вживаючи такі слова в однині, ви можете ставити перед ними неозначений артикль a / an: a table, a picture, an hour, an offer, a boy, a decision, a way-out. Більш того, злічуваний іменник в однині завжди має супроводжуватися будь-яким детермінативом. Якщо немає неозначеного артикля, потрібен або означений артикль (the), або присвійний займенник (my, his, our і т. Д.), Вказівний займенник (that, this) .Нагадаємо, що детермінатив – це лінгвістичний показник при іменнику, що виражає значення визначеності. наприклад:
- I saw a boy.
- This picture is a masterpiece.
- I approve of the decision you’ve made.
- I broke my leg.
З злічуваними іменниками у множині ми можемо використовувати невизначені займенники some (any, many, few):
Some friends of mine will come to this party..
Кілька моїх друзів прийдуть на вечірку. (Деякі мої друзі прийдуть на вечірку)
Незлічувані
На противагу попереднім, незлічувані іменники («що не підлягають обчисленню») це назви речовин, абстрактних понять, які не можна порахувати. А значить, використовуються вони тільки в однині. Приклади: knowledge, silver, music, milk, water, happiness, furniture, advice і т. Д. Ці іменники можна використовувати з неозначеними артиклями a / an, а ось зі згаданими вище іншими детермінативами (означеним артиклем, присвійним, вказівним займенником) їх поєднувати можна.
Вони також вживаються з деякими неозначеними займенниками: some, any, much, little. наприклад:
- These earrings are made of silver.
- I have some news for you.
- I do not like the music you are listening to now.
- Her beauty attracts me.
Однак є випадки, в яких допускається вживання незлічуваного іменника з неозначеним артиклем a / an, а також з числівниками (one / two, etc.). Це можна робити при замовленні їжі в ресторані, кафе:
We’ll have four coffees, please.
Нам чотири кави.
До незлічуваних імен відносяться різні їстівні продукти (meat, flour, milk, salt, etc.), рідини (petrol, coffee, etc.), речовини і матеріали (gold, wood, glass, etc.), абстрактні поняття (help, education, etc.) і багато інших слів (advice, weather, hair, etc.). Як же бути, якщо нам необхідно вжити таке слово під час розмови? Як передати якусь кількість? Для цього є певні слова: a piece of advice (порада), a bowl of fruit (миска з фруктами), a carton of milk (пакет молока), a bar of chocolate (плитка шоколаду), a glass of wine (келих вина), a can of Coke (банка кока-коли), a tube of paint (тюбик фарби), a kilo of meat (кілограм м’яса), a cup of tea (чашка чаю), a loaf of bread (буханець хліба), a rasher of bacon (тонка скибочка бекону).
Якщо ми говоримо про іменники, які позначають речовини, то пам’ятаємо, що є іменники, які позначають не саму речовину, а предмет, який якось пов’язаний з нею. Такий іменник буде вже злічуваним. Наприклад:
Their house is built of local stone.
Їх будинок побудований з місцевого каменю. (Незлічуваний іменник)
I have a stone in my shoe.
У мене в черевику камінчик. (Злічуваний іменник)
Ще в одному випадку іменники, що позначають речовину, можуть ставати злічуваними: коли вони передають різні сорти або види певної речовини.
There is a live coal in the fire-place.
У каміні лежить палаюче вугілля.
You can read about four tips in choosing and using various body oils.
Ви можете прочитати чотири поради про те, як вибирати і використовувати різні олії для тіла.
У чому ж виникають труднощі в розумінні принципу «злічуваност-незлічуваності»? А справа в тому, що деякі іменники в англійській мові не можна порахувати, а українською чи іншими мовами навпаки можна. Серед них такі слова: baggage, bread, information, furniture, traffic, work, progress, accommodation, cash, clothing, cutlery, equipment, health, luck, money, photography, research, safety, sunshine, underwear, violence, etc.
That is great news!
Які прекрасні новини!
May I give you two pieces of advice?
Дозволь дати тобі дві поради?
А є іменники, які можна використовувати як в якості злівчуваних, так і незлічуваних. Але в цьому випадку ми будемо спостерігати різницю в значенні. Для прикладу:
I ate three apples.
Я з’їла три яблука. (Злічуваний іменник)
Is there apple in this salad?
У цьому салаті є яблуко? (Незлічуваний іменник)
Would you like a glass of lemonade?
Як щодо склянки лимонаду? (Злічуваний іменник)
This sculpture was made of glass.
Ця скульптура зроблена зі скла. (Незлічуваний іменник)
I’m pressed for time.
Я зовсім не маю часу.
How many times did you read this article?
Скільки разів ти прочитав цю статтю?
Злічувані і незлічувані іменники – це не найважча тема в англійській мові. І якщо сприймати кожний іменник в англійській мові саме з її точки зору, а не вашої рідної, ви освоїте цю тему без особливих проблем.
А тепер пропонуємо вам перевірити свої знання, пройшовши наступний тест: