Зимові свята в англомовних країнах

5 хвилини читання

Час новорічних свят вже тут! Настав час вибирати подарунки, іграшки на ялинку, гірлянди і запасатися найкрутішими продуктами для новорічного столу! А ми ж зараз розповімо вам про зимові свята в англомових країнах.

Думаєте ви знаєте все про ці свята? Сьогодні поговоримо про найголовніші зимові свята США і Англії, обговоримо традиції і факти, і, звісно, подаруємо вам натхнення і святковий настрій. Адже Санта вже в дорозі!

У магазинах вже не перший тиждень можна спостерігати всілякі красиві прикраси для прийдешніх свят, які так і манять своїм блиском і вогниками, натякаючи на те, що саме вони допоможуть створити вам святковий настрій.

Головну лісову красуню вже привезли до Нью-Йорка, а в Англії святкові вогні на центральних вулицях засяяли ще пару тижнів тому. До зимових свят готові і в Білому домі, та й у вас вдома напевно вже стоїть ялинка. Розпочнемо з Різдва.

Історія Різдва

Вона повертається в минуле на тисячі років. Вперше святкування 25-го грудня було письмово згадано в 336 році нашої ери за часів римського імператора Костянтина (першого християнського римського імператора). Як відомо, точна дата народження Христа неоднозначна і оскаржується в церковних матеріалах. Ймовірно, вибір 25 грудня мав зв’язок з римським зимовим фестивалем «Сатурналії» (Saturnalia) і солярним святом народження Непереможного Сонця (Dies Natalis Solis Invicti), який набув ще більш глибокого змісту після прийняття в Римі християнства.

Найперші символи Різдва – Адвент-календарі (Advent calendars). Це невеликі календарі на 24 дня з маленькими дверцятами для кожної дати. За ними знаходиться картинка або вірш, присвячений Різдву. Кожного дня дозволяється відкривати тільки одні дверцята, відповідно до дати. Так люди (загалом діти) ведуть відлік до світлого свята Різдва.

Christmas Day, що святкується католиками, православними, лютеранами і іншими протестантськими конфесіями 25 грудня, можливо, найпопулярніше свято в Великобританії. Звісно, це сімейне свято. Традиційно всі рідні і друзі збираються разом і дарують одне-одному подарунки. Саме тому, діти так люблять і з нетерпінням чекають це свято. Регіон Нова Англія, до складу якого входять штати: Нью-Гемпшир, Массачусетс, Род-Айленд, Вермонт, Коннектикут і Мен, славляться своїми спеціалізованими різдвяними магазинами, які торгують різдвяними прикрасами та іграшками цілісінький рік. Це дозволяє жителям Нової Англії підготуватися до Різдва заздалегідь.

Різдвяні традиції:

Традиція дарувати подарунки на Різдво стала настільки популярною, що більшість магазинів заповнюють свої склади ще задовго до початку свята. Реклама різдвяних подарунків щороку заповнює ефіри більшості теле- і радіоканалів, помітна на різних сайтах і маячить на рекламних щитах міста. Така тенденція дуже обурює віруючих людей. Вони вважають, що про релігійний сенс Різдва всі забули і свято стало чисто комерційним. Незважаючи на таку критику, різдвяні покупки в грудні є одним з головних занять багатьох американців. Подарунки дарують дітям, членам сім’ї, близьким друзям, співробітникам, а також людям, які значною мірою допомогли вам.

Крім подарунків, американці печуть печиво, пироги і готують інші прянощі, які в переддень свята роздають своїм друзям і сусідам. Компанії пропонують своїм працівникам різдвяний бонус у вигляді додаткової премії або якусь сімейну турпутівку.

У переддень Різдва більшість американців проявляють щедрість до нужденних. Вони надсилають гроші в лікарні, сиротинці чи просто роздають жебракам на вулиці. Незважаючи на те, що в наш час соціальні мережі та електронна пошта зайняли основну нішу обміну повідомленнями, на Різдво багато американців досі надсилають один одному різдвяні листівки.

Насправді, раніше люди відкривали подарунки на Новий рік, а не на Різдво. Передбачалося, що таким чином вони будуть відчувати себе краще, так як старий рік закінчився, а інший почався. Традиція дарувати подарунки на Різдво виникла вже в XIX столітті, і стала більш популярною завдяки встановленим королевою Вікторією і принцом Альбертом канонам. Вони купували подарунки для своїх дітей, а також обмінювалися ними один з одним. Вважалося, що християни взяли цей звичай, тому що вважали, що він пов’язаний з дарами, які Magi приносили до Ісуса.

В основі традиції дарувати їх одне одному і отримувати на Різдво (giving and receiving presents) знаходиться нагадування про ті подарунки, які піднесли Ісусу мудреці (The Magi or The Wise Men): ладан (frankincense), золото (gold) і мирру (myrrh).

Різдвяні смаколики

Традиційними різдвяними стравами США є індичка або шинка з журавлинним соусом. Подавати до різдвяного столу саме такі частування, також притаманне жителям країн Західної Європи. Сім’ї, що потрапили в США зі Східної Європи, готують фаршировану індичку, польські сосиски (kielbasa), страви з капусти і різні супи. Більшість італійських емігрантів готують лазанью.

Традиційним різдвяним блюдом південно-західних штатів США вважається блюдо тамале (tamale). Це кукурудзяний корж загорнутий в листя кукурудзи з м’ясною, сирною, овочевою або фруктовою начинкою. Тамале готується на пару, перед вживанням кукурудзяне листя очищається.

Прикраса будинків

У США серед сусідів проходять неофіційні змагання за найкращий прикрашений будинок. Це місцева традиція підтримується в більшості штатів в приватних секторах. Дахи, димарі, вікна і навіть собачі будки прикрашені гірляндами, що складаються з сотень різнокольорових лампочок і вогників. Біля входу в будинок стоять ошатні ялинки, статуї Санта-Клаусів і його помічників-гномів, оленів, а також великі сніговики. На двері прийнято вішати вінки з написом «Веселого Різдва» (Merry Christmas). Часто, для створення різдвяного вінка, американці також використовують попкорн.

Різдво в США

У головному залі Білого дому стоїть ялинка висотою майже шість метрів, прикрашена гербами всіх п’ятдесяти американських штатів. Для декору приміщень використовували 53 різдвяні ялинки, 71 різдвяний вінок, 1000м гірлянд, понад 18 тисяч ліхтариків і 12 тисяч іграшок! Ви собі можете це уявити?

Кухня Білого дому також була зайнята – пекарі підготували 31 000 шт. печива для відвідувачів, які подорожують Білим домом. А ще їм приготували солодкий сюрприз: тут з’явиться пряниковий Білий дім. На його випікання пішло аж 160 кілограмів тіста!

За традицією, контроль над прикрашанням будинку веде перша леді, а допомагали їй у цьому більше 150 добровольців з 29 штатів, які витратили близько 1600 годин на весь процес прикрашання. Напередодні, Меланія Трамп влаштувала різдвяний прийом, який відкрився «Вальсом квітів» з балету «Лускунчик». У цьому році на відкриття запросили дітей військовослужбовців.

Різдво в Англії

Прикрасили до Різдва і королівські палати. Віндзорський замок вже готовий до приїзду високопоставлених гостей. Цього року католицьке Різдво тут святкували «в золоті».

«Ця ялинка – 6 метрів у висоту. Натхнення для її прикраси ми взяли з золотистих орнаментів, якими розфарбований весь замок. Тому іграшки на ялинках будуть в тон – теж золотими», – коментує Саллі Гудсір, офіційний декоратор королівської сім’ї.

Головну ялинку прикрасили іграшками у вигляді корони, блискучими сосновими шишками, золотими різдвяними вогниками і оксамитовими бантами. На верхівку різдвяного дерева помістили фігурку ангела.

Додали золота і в обідній кімнаті: тепер там красується вишуканий сервіз і декоративні золоті арки.

Різдво чи Новий рік?

Святкування Різдва у Великобританії і США може відрізнятися навіть через погоду, адже вона може бути абсолютно різною. На британських островах погода всюди плюс-мінус однакова – в районі п’яти грудусів тепла. Досить холодно, але нижче нуля температура опускається не часто, і більше десяти в цей час теж майже ніде не буває.

Сполучені Штати вже будуть холодніше. Той самий американський різдвяний вайб з фільмів, який ми зазвичай бачимо в Нью-Йорку. Там до кінця грудня температура варіюється від мінус п’яти до плюс п’яти, і сніг не така вже й рідкість. Але є й безліч інших міст.

Наприклад, в Лос-Анжелесі (Каліфорнія) днем ​​буває до 20 градусів тепла, тому ніяких саней і сніговиків. Санта не пройде через камін, адже самого каміна у багатьох немає.

А на Гаваях зараз і зовсім всі 25 градусів тепла, а це, між іншим, теж США. До того ж у них там свої народні традиції: обмін гірляндами з квітів, танці Хула, запікання м’яса та риби в бананових листах і так далі. Якщо нам дощ може зіпсувати новорічний настрій, то для гавайців це навпаки провісник удачі.

Однак відмінності від штату до штату – не тільки в погоді, а й в традиціях. Наприклад, у Вермонті важливість релігії відзначають 32% населення, а в Алабамі – всі 77%. У більш релігійних штатах Різдво має більше значення саме як День народження Ісуса, а в менш релігійних регіонах церковним традиціям надають менше значення.

Святковий словничок

Слова:

  • Chrimbo = Christmas;
  • Chrismahanukwanzakah – «вихідні», термін об’єднує Різдво, Хануку і Кванза. Є ще варіанти Christmahanukwanzakah або Christmahanakwanzika;
  • White Christmas – сніже Різдво (коли йде сніг і все красиво);
  • Christmas Carols – Різдвяні колядки;
  • Christmas Eve – Святвечір;
  • Chimney – димохід;
  • Reindeer – олень;
  • To unwrap the present – розгортати подарунок;
  • Garland – гірлянда;
  • Christmas creep – передріздвяна агітація;
  • Christmas buzz – передріздвяний галас;
  • Christmasomnia – Різдвяне безсоння;
  • Christmassy – хороший, святковий настрій;
  • Chipmunk gift – досл. подарунок від бурундука. Вираз з сарказмом, йдеться про подарунок, який принесе більше користі тому, хто дарує, ніж отримує;
  • Holiday pounds – зайві кілограми після різдвяних свят.
  • Postsantum depression – депресивний стан після Різдва.

Вирази:

  • to ring out the Old Year – проводжати старий рік;
  • to ring in the New Year – зустрічати Новий рік;
  • Christmas comes but once a year – Різдво приходить тільки раз на рік, вираз часто часто вживається, як виправдання зловживання їжею або подарунками;
  • to deck the halls – прикрашати приміщення, зали;
  • to be dressed up like a Christmas tree – бути занадто нарядно одягненим, навішати на себе багато речей і аксесуарів;
  • to cancel someone’s Christmas – влаштувати комусь «веселе життя» або просто прибити когось.

Додатковий матеріал до теми “Зимові свята в англомовних країнах”: