Умовні речення (Mixed Conditionals) – дуже цікава тема для тих, хто бажає освоїти всі тонкощі англійської мови і вміти висловити всі свої «умовні» думки легко і правильно. Погодьтеся, що говорити про те, що було, є чи буде – це тільки основа основ. Люди ж з “прокачаною” англійською не хочуть зволікати і не замислюватися про те, як сказати, що було б, якби ви вчинили інакше, або що трапиться, якщо ви чогось, наприклад, не зробите. Тобто вони хочуть вміти правильно поєднувати умовні речення різних типів.
Що ж таке Mixed Conditionals?
Іноді подія, про яку йде мова в головному реченні, і умова підрядного речення можуть відноситися до різних моментів часу: умова – до минулого, а наслідок – до теперішнього / майбутнього або навпаки. У такому випадку ми маємо справу зі змішаним типом умовних речень. І ми можемо використовувати різні комбінації часів дієслів у головному і підрядному реченнях, ті, які найбільше підходять за змістом.
Таким чином, в граматиці прийнято виділяти три типи змішаних умовних речень.
У першому типі змішаних умова відноситься до минулого (Type 3), а наслідок – до теперішнього або майбутнього (Type 2).
Форма: If + Past Perfect (Simple or Continuous), + would + bare infinitive.
Все стане зрозуміло на прикладах:
Past – Present
If I had won the lottery, I would be rich.
Якби я виграв лотерею, я був би багатий. (але я не виграв лотерею в минулому і зараз не є багатою людиною)
If I had taken French in high school, I would have more job opportunities.
Якби я вчив французьку мову в старшій школі, у мене б було більше можливостей влаштуватися на роботу. (але я не вчив французьку, і тепер мені складно знайти хорошу роботу)
If she had been born in the United States, she would not need a visa to work here.
Якби вона народилася в Сполучених Штатах, їй не потрібно було б отримувати візу, щоб працювати тут. (але вона народилася десь не в США, і тому їй потрібно отримати візу для роботи зараз)
If you had taken your medicine yesterday, you would be well now.
Якби ви вчора прийняли ліки, тепер ви були б здорові.
Past – Future
If she had signed up for the ski trip last week, she would be joining us tomorrow.
Якби вона купила путівку на лижний курорт минулого тижня, вона б завтра до нас приєдналася. (але вона не купила і не збирається до нас приєднуватися завтра)
If Mark had gotten the job instead of Joe, he would be moving to Shanghai.
Якщо б Марк отримав роботу замість Джо, він би переїхав до Шанхаю. (але він не отримав роботу, і в Шанхай збирається Джо, а не Марк)
У другому типі змішаних речень, умова, як правило, не відноситься до конкретного часу, а наслідок має відношення до минулого. Відносини між умовою і наслідком Type 2 – Type 3.
Форма: If + Past Simple or Past Continuous, + would + have + Past Participle.
Приклади:
If he were not so absent-minded, he would not have mistaken you for your sister.
Якби він не був такий неуважний, він не прийняв би вас за вашу сестру. (але він розсіяний, і він переплутав сестер колись у минулому)
Still Beatrice had taken the trouble to go up to London and to buy the books for me. She would not have done that if she disliked me.
Все-таки Беатриса взяла на себе працю з’їздити в Лондон і купити мені ці книги. Вона б цього не зробила, якби не любила мене.
Умова може відноситися і до майбутнього:
If I were not going on my business trip next week, I would have accepted that new assignment at work.
Якби я не збирався у відрядження на наступному тижні, я б почав роботу над новим завданням на роботі.
Ще один можливий варіант змішаних речень – співвідношення другого і першого типу умовних речень.
Форма: If + Past Simple or Past Continuous + will + Bare Infinitive.
Наприклад:
If she got back late last night, she will not come to work today.
Якщо вона прийшла пізно вчора, вона не прийде на роботу сьогодні.
Підіб’ємо підсумок всього вищесказаного у формі таблиці, в якій вказані основні правила вживання змішаного типу умовних речень:
Condition (умова) | Subordinate clause (підрядне речення) | Principal clause (головне речення) |
Type 3 + Type 2 | If Past Perfect / Past Perfect Continuous If you had called me yesterday, | Would / could / might + Bare Infinitive I wouldn’t be angry at you today |
Type 2 + Type 3 | If Past Simple / Past Continuous If I were a sushi-maker, | Would / could / might + have + Past Participle I would have made sushi for the party last week |
Type 2 + Type 1 | If Past Simple / Past Continuous If nobody bought milk yesterday, | Will + Bare Infinitive I won’t have cereal for breakfast |
Підсумуємо тему mixed conditionals
Таким чином виходить, що крім нульового і основних трьох типів умовних речень в англійській мові існує ще й змішаний тип. Ми його використовуємо, коли умова і наслідок мають місце в різних часах. Його слід вживати, коли, для прикладу, умова була в минулому, і вона вплинула на майбутнє, або ж навпаки, коли умова в теперішньому вплинула на минулі дії і ситуації. Змішаний тип не так часто зустрічається в мові, проте до нього треба бути готовим. Сподіваємося, що тепер у вас не залишилося прогалин в знаннях, що відносяться до теми умовних речень!