Як вивчити англійську мову

Як вивчити англійську мову?

04.06.2021
4 хвилини читання

Як ефективно вивчити англійську мову? Лінгвіст Стівен Крашен вивів 5 гіпотез, які визначають головні принципи вивчення іноземної мови. Ви дізнаєтеся, які вправи принесуть найбільшу користь, навіщо вам потрібен «внутрішній редактор» і як позбутися від емоційного фільтра.

Стівен Крашен – американський лінгвіст, який опублікував близько 500 робіт про вивчення другої мови, білінгвальну освіту і користь читання. Головна думка всіх його робіт – будь-яку мову треба вчити природним чином, тоді навчання буде максимально швидким і продуктивним.

Він висунув 5 цікавих гіпотез щодо вивчення іноземних мов. Пропоную вам розглянути їх, а також поясню, як можна використовувати їх на практиці.

Гіпотеза засвоєння і вивчення

Згідно Крашену, є два методи оволодіння іноземною мовою: засвоєння і вивчення. Перший процес відбувається несвідомо: ви сприймаєте знання на підсвідомому рівні, нічого не вивчаючи спеціально. Тобто засвоєння схоже з тим, як вивчає рідну мову дитина: вона засвоює її в прямому сенсі слова, а не вчить навмисно. Ви займаєтеся засвоєнням, коли читаєте, слухаєте музику, дивитесь фільми англійською мовою. Для засвоєння іноземної мови ви створюєте навколо себе мовне середовище.

Вивчення ж – процес свідомого отримання знань, коли ви робите зусилля для того, щоб сприйняти і зрозуміти якусь інформацію. Ви займаєтеся вивченням, коли вчите граматику, виконуєте вправи, вчите слова і т. Д. Крашен стверджує, що засвоєння набагато ефективніше вивчення, тому при оволодінні новою мовою необхідно більше часу приділяти саме її природному сприйняттю, а не механічному вивченню.

Гіпотеза контролера (редактора)

Ця гіпотеза розповідає про взаємодію засвоєння і вивчення. Так, Крашен пише, що ми починаємо говорити і писати мовою, що вивчається, завдяки саме засвоєнню. Для чого потрібно вивчення? Воно ініціює появу «внутрішнього редактора», який контролює грамотність нашої мови. Тобто завдяки вивченню граматичних правил і виконання вправ ми вчимося не просто висловлюватися англійською, а грамотно формулювати речення.

У той же час Крашен пише, що у людей, які більше часу присвячують вивченню, а не засвоєнню мови, розвивається мовний бар’єр. Це логічно: людина починає боятися зробити помилку, занадто сильно себе контролює і, в результаті, не наважується говорити.

Гіпотеза природного порядку

Ця гіпотеза викликає найбільше суперечок серед лінгвістів. Так, Крашен заявляє, що абсолютно будь-яка людина вчить будь-яку мову в певному природному порядку. Тобто жоден викладач не може змінити порядок засвоєння матеріалу. Наприклад, при вивченні англійської мови будь-яка людина спочатку засвоїть загальні питання (на які можна дати відповідь так / ні) і тільки потім – спеціальні питання. Якщо навіть змінити порядок вивчення цих тем, все одно людина спочатку зрозуміє, як «працюють» загальні питання, а потім розбереться зі спеціальними.

Ця гіпотеза адресована, скоріше, викладачам, яких Крашен закликає не винаходити велосипед і не експериментувати з послідовністю навчання, а викладати матеріали за принципом від простого до складного.

Гіпотеза вхідного матеріалу

Засвоєння іноземної мови відбувається, коли учень сприймає зрозумілий йому матеріал на слух або візуально: слухає подкасти, дивиться серіали, читає тексти. При цьому максимальну користь приносить матеріал на рівень вище, ніж поточний рівень учня. Тобто на рівні Intermediate найбільш продуктивно вивчати тексти, слухати подкасти та дивитися відеоролики для рівня Upper-Intermediate.

Слід зазначити, що хороші підручники якраз і побудовані за цим принципом: ви вивчаєте матеріал на щабель складніше вашого рівня.

Гіпотеза емоційного фільтру

Мабуть, найцікавіша гіпотеза. Крашен заявляє, що емоційний фільтр – це своєрідний екран, який перешкоджає засвоєнню і вивченню мови. При цьому, більшою мірою, цей екран шкодить саме природному засвоєнню. Емоційний фільтр з’являється у людини, яка зазнає негативних емоцій: страх, злість, роздратування, смуток і т. П. Відповідно до гіпотези, екран не дозволяє знанням досягти тієї частини мозку, яка відповідає за природне засвоєння матеріалу. Появі емоційного фільтру сприяє стрес, відсутність мотивації, невпевненість в собі і т. Д.

Як використовувати методику на практиці?

Вчіться природним для себе чином

Засвоєння передбачає несвідоме природне вивчення мови. Як же вчити мову природно? Головне тут – цікаві вам матеріали. Ні про яке засвоєння не може бути й мови, якщо ви змушуєте себе вчити мову, вам нудно і нецікаво. У кожної людини є свої улюблені заняття: хтось любить читати, хтось – дивитися серіали, хтось – грати в ігри. Все це можна використовувати для навчання.

Тренуйте говоріння

Згідно Крашену, засвоєння найпродуктивніше допомагає нам покращувати розмовну мову, коли ми ведемо природний для себе діалог мовою, що вивчається. Тобто потрібно прагнути якомога частіше говорити англійською.

Вивчайте граматику

Саме завдяки свідомому вивченню у нас з вами з’являється внутрішній контролер, який стежить за правильністю мови. Пам’ятайте формулу: ідеальна мова = fluency + accuracy (швидкість + грамотність)? Так ось засвоєння відповідає за fluency, а вивчення – за accuracy. Тобто вчити граматику потрібно обов’язково, щоб ваша мова звучала як мова дорослої людини, а не 2-річної дитини. При цьому не робіть основний натиск на граматику, більше часу приділяйте говорінню, сприйняттю мови на слух, читанню, письму.

Читайте книги англійською

Крашен вважав читання на мовою, яку ви вивчаєте ледь не «чарівною таблеткою» для засвоєння. Так, під час читання ви запам’ятовуєте нові слова, бачите, як будуються речення, як використовується граматика в мові – запам’ятовуєте шаблони фраз. Якщо ви будете багато читати, то після певного часу зможете «відчувати» мову, як її носій. Тобто ви не будете замислюватися про те, чому, наприклад, ми говоримо I have been to Lviv, а не I was in Lviv. Для вас буде природно говорити правильно, адже в книгах ви не раз зустрінете подібні речення і тому свою промову будете будувати за аналогією з ними.

При виборі матеріалу для читання користуйтеся гіпотезою вхідного матеріалу: беріть тексти на рівень вище, ніж ваш поточний.

Дивіться відео і слухайте аудіо

Сприйняття мови на слух – ще один навик, який допомагає нам засвоювати мову природним чином. Чим частіше ви слухаєте живу англійську мову, тим більше фраз-шаблонів відкладеться у вас в голові. Поступово ви станете використовувати ці шаблони у своїй власній мові, причому навіть не замислюючись про те, чому ви вжили саме цю фразу в такому контексті. Ви просто будете відчувати, що саме так говорити правильно. Рекомендую звернути увагу на подкасти англійською мовою, а також статтю про те, як вчити англійську мову за фільмами і серіалами.

Менше користуйтеся словником

Засвоєння матеріалу – процес несвідомий, а тому читати книгу або дивитися серіал бажано без словника, так, як ви це робите українською. Це цілком реально робити: якщо ви досягнувши, наприклад, рівня Intermediate, візьмете книгу / серіал рівня Upper-Intermediate. В такому випадку, незнайомих слів буде небагато і вони не завадять вам розуміти суть того, що відбувається. При перегляді або читанні без словника ви сприймаєте мову «безпосередньо», тобто відучуєтесь подумки перекладати кожне речення українською.

Користуйтеся перевіреною методикою

Пам’ятаєте про гіпотезу природного порядку? Наш мозок буде сприймати інформацію в певному порядку за принципом від простого до складного. І цей порядок найкраще представлений в автентичних підручниках: автори витратили роки на те, щоб вибудувати усі теми в найбільш легкій для сприйняття послідовності. Тому не летіть за новими «суперметодиками», а віддайте перевагу одному з 4 кращих підручників з англійської мови.

Вчіться в гарному настрої

Емоційний фільтр – серйозна перешкода для знань. Згадайте будь-який іспит: іноді від хвилювання ми забуваємо не тільки сам предмет, але і своє ім’я. Тобто негативні емоції перешкоджають розумовому процесу. Аналогічно і з англійською: намагайтеся займатися в гарному настрої, полюбіть вивчення мови, зробіть процес навчання захоплюючим для себе.

Лінгвісти досі сперечаються, чи правильні гіпотези Стівена Крашена. Однак, як ви встигли переконатися з цієї статті, вони досить виправдані з точки зору логіки. Тому спробуйте не вивчати мову, а засвоювати її природним чином, і тоді англійська стане вашим улюбленим хобі, що приносить позитивні емоції.

Додатковий матеріал до теми “Як вивчити англійську мову?”:

Повернутисьнаверх

Don't Miss