У нашому повсякденному житті ми постійно стикаємося з обманом. Це може бути дрібна капость або якась незначна помилка. А іноді це повний крах і зрада. Як то кажуть, обман може бути різним, та й роблять його з різними намірами. В англійській мові є кілька дієслів, що передають значення «обманювати». В цій статті у нас вибір слова: обман –
Вибір слова: обман deceive / mislead / delude
Коли ми обманюємо, ми намагаємося уявити щось в хибному світлі, приховати щось, недоговорити щось. Іншими словами, намагаємося передати людині інформацію, яка не відповідає дійсності. Якщо нас обманюють, значить, намагаються ввести в оману відносного будь-якого факту або людини.
Представлені три синоніми відрізняються за такими ознаками: людина обманює навмисно або випадково; з якою метою вона це робить; яким чином вона здійснює обман, і які результати дій обманщика.
Deceive
Перше дієслово – deceive – описує обман, спланований заздалегідь або здійснений навмисно. Якщо ми прагнемо спеціально обдурити людину, то нашою метою буде витяг будь-якої вигоди із ситуації. Не має значення, яким способом ми будемо обманювати. Головне, щоб в результаті у людини виникла хибна уява про дійсність, завдяки якій ми і отримаємо бажане:
The company deceived customers by selling old devices as new ones.
Компанія обдурила покупців, продаючи старі прилади замість нових.
What a shame to deceive you in that way.
Яке неподобство вас так обманювати.
The student deceived the professor by saying he was not quite well.
Студен обдурив викладача, сказавши, що погано себе почуває.
Mislead
Друге дієслово – mislead (вводити в оману) – являє собою ненавмисний обман, тому що хтось не знає або не розуміє всієї ситуації в цілому. Таким чином, у іншої людини складається неправильне уявлення існуючих подій. Але це непорозуміння можна легко виправити, розповівши про реальну суть речей.
Her words misled us into trusting her.
Її брехливі слова змусили нас повірити їй.
He tried to mislead the police about his actions on the night of the murder.
Він намагався ввести в оману поліцію щодо його дій в ніч убивства.
His own ambition misled him.
Його власне марнославство підвело його.
Delude
І останнє дієслово, синонім delude, служить для позначення запланованого повного обману (дуже глибокого обману), підсумком якого стає нездатність людини орієнтуватися в що відбуваються події деякий час.
He deluded himself into believing that he’s going to be promoted soon.
Він був переконаний в тому, що його незабаром підвищать.
I used to delude myself with false hopes.
Раніше я тішила себе нездійсненними надіями (але тепер я цим не займаюся).
The new president tried to delude the population of his country.
Новий президент намагався ввести в оману населення своєї країни.
Всі перераховані слова керуються прямим додатком, який виражає того, кого обманюють; і прийменниковим додатком (into doing smth), які показують результат обману.
Тему обману можна передати за допомогою форми as to: deceive / mislead / delude smb. as to one’s intentions. Для перших двох слів замість as to можна використовувати прийменниковий додаток about smth .. Щоб позначити спосіб обману, використовуємо прийменниковий додаток doing smth ..