У процесі вивчення може здатися, що англійська ніяк не вчиться. Cкільки часу не витрачай – все одне і те ж. З цим стикаються багато студентів на початкових етапах. Сьогодні я хочу показати, що прогрес є, і що вивчити англійську до потрібного рівня цілком реально. І навіть на питання “Скільки вчити англійську мову?” вже є приблизна відповідь.
Англійська – досяжна мета
Чи чули ви колись про «правило 10000 годин»? «Стати майстром в будь-якій сфері можна стати, витративши на навчання і практику 10 тисяч годин». Ви вже почали прикидати в голові? Давайте допоможу порахувати. Це 38 років, якщо практикуватися по п’ять годин на тиждень. Або 4 роки, якщо присвячувати по 45 годин щотижня (повний робочий день по будням і ще трохи зверху).
Звучить так собі. Це жорстко демотивує. Але хочу обнадіяти:
- Це не правило, а скоріше мем. На зразок того, що ми використовуємо тільки 10% мозку (хоча будь-який нейробіолог скаже, що це не так). У цьому дослідженні на цю тему ніяк не могло б вийти таке ідеально кругле число.
- Всі люди різні. Нерозумно говорити, що всім потрібна однакова кількість часу.
- Всі навички теж різні. Щось освоїти легше, а щось складніше.
- І методики вивчення – різні. Можна за рік вивчення англійської не зрушити з місця, а можна досягти гарного прогресу за кілька місяців. Важливим є те, як саме ви займаєтеся.
Ставати «майстром» в англійській мові немає ніякої необхідності. Більшості людей для побутового використання досить просто знати англійську на хорошому рівні.
Лінгвісти вже підрахували, скільки потрібно годин на вивчення мов. Навіть на китайську не потрібно аж 10 тисяч годин, що вже говорити про відносно просту англійську. Давайте розберемо ці цифри і переконаємося.
Скільки вчити англійську мову
Спершу розберемо, що таке академічна година і годину самостійного навчання. Методики нижче підраховують тільки кількість академічних годин, тобто час занять з викладачем. Час самостійної роботи (виконання домашніх завдань, повторення слів і т д) додається до годинника з викладачем в пропорції 2 до 1. Тобто на 100 академічних годин доводиться 200 годин самостійної роботи.
Тепер давайте звіримо різні джерела.
CEFR
The Common European Framework of Reference for Languages стверджують, що на вивчення нової мови першої групи (до неї відноситься і англійська) до рівня B2 буде потрібно 500-600 годин. Плюс 1000-1200 годин вдома.
Припустимо, що ви будете займатися п’ять разів на тиждень. Ваш «навчальний день» складається з одного уроку з викладачем і дві години домашнього завдання. В такому темпі ви досягнете мети приблизно за два роки. Так говорить CERF.
ACTFL
The American Council of Teaching Foreign Languages більш оптимістичні. Правда, у них інша система оцінки. Не від Elementary До Proficiency, як всюди, а від Novice до Distinguished, де Advanced знаходиться посередині між п’ятьма рівнями. На думку ACTFL, досягти з нуля цього самого Advanced можна за 480 годин. У тому ж темпі з п’ятьма уроками в тиждень це менше двох років.
The Defense Language Institute
Курси каліфорнійського інституту припускають вивчення мови за 26 тижнів при завантаженості 30 годин на тиждень. Це якщо мова йде про прості мовах кшталт французької або іспанської (в нашому випадку англійська відноситься до тієї ж групи). Разом виходить всього півроку старанної роботи. Але якщо брати комфортний для працюючої людини темп, то, звісно, 760-годинний курс розтягнеться на більший термін.
Cambridge
Фахівці Кембриджа вважають, що для дорослої мотивованої людини вивчення мови може зайняти 100-200 годин на кожен рівень до Intermediate, однак шлях від B1 до B2 може зайняти аж до 260 академічних годин.
Так що навіть 50 годин – це немало. Якщо ж займатися 50 годин конкретно з викладачем, то вийде пройти цілий курс. Тобто цілком можна підняти рівень з Elementary до Pre-Intermediate.
Визначте, на якому ви етапі
Ви вже бачите, що на вивчення мови потрібно зовсім не 10 тисяч годин, а набагато менше. Навіть ще менше, ніж підраховано вище. Ви майже напевно вже знаєте англійську хоча б на базовому рівні. Щось пам’ятаєте зі школи, щось десь колись вчили. Навіть якщо у вас є Elementary – Pre-Intermediate, ви вже на пару сходинок ближче до мети.
Скільки годин потрібно на кожен рівень
Найлегше вчитися на самому початковому етапі. Парадоксально, але факт. З нуля до Elementary вийде дійти швидше, ніж з Elementary до Pre-Intermediate, і так далі, кожен наступний рівень вимагає більше часу.
Скільки часу займатися?
Регулярність – запорука успіху. Краще часто потроху, ніж рідко багато. По-перше, це допомагає виробити звичку. По-друге, страхує від вигорання. По-третє, це просто ефективніше. Головне – щоб ваш урок тривав хоча б 40-60 хвилин. Десятихвилинними підходами можна повторювати слова або повторно проходити знайомі теми. На вивчення нового потрібна повноцінна академічна година.
Це відповідає концепції life-long-learning (навчання довжиною в життя). Ми живемо в час, коли знання дуже швидко втрачають актуальність. Потрібно постійно вчитися новому, щоб залишатися хорошим фахівцем, та й просто не відстати від часу. Звучить банально, але так і є.