Сьогодні ми з вами поговоримо про розпорядок дня (так звану daily routine). Вивчимо кілька корисних слів і фраз і заодно трохи дізнаємося про те, як проводять свої будні англійці і американці.
Лексика
Отже, для початку вам потрібно запам’ятати кілька слів.
- Schedule – графік або розклад. Може йтися як про розпорядок дня, так і про розклад в школі та університеті, розклад автобусів і так далі
- Timeline – розпорядок дня по годинах. Коли встати, коли приїжджати на роботу, коли лягати спати і так далі.
- Daily routine – щоденна рутина. Не завжди в поганому сенсі. Це може бути просто те, що ви робите у ваш звичайний будній день.
- Plan – план (на день).
- Productive – продуктивний, корисний, ефективний (день).
- Wake-up time – час, коли ви прокидаєтеся (на котру у вас стоїть будильник).
- Workday – робочий день. Як правило, восьмигодинний (eight-hour workday).
- Workweek – робочий тиждень, зазвичай з понеділка по п’ятницю.
- Full-time – повний робочий день.
- Part-time – неповний робочий день.
- Lunchtime – обід.
- Free time – вільний від роботи та навчання час.
Доба
В англійській мові використовується дванадцятигодинний формат часу. Він поширений у Великобританії, США, англомовній частині Канади, Австралії та інших країнах.
Щоб відокремити день і вечір в англійській мові використовуються скорочення AM (лат. Ante meridiem) і PM (лат. Post meridiem). Асоціативно запам’ятати важко, але ось вам така асоціація. Яка буква ближча до початку алфавіту, та й ближче до початку дня. A – перша буква в алфавіті, значить вона означає початок дня, ранок.
Тепер давайте розберемо, як англійською буде ранок, день, вечір і ніч.
- Ранок – morning (від світанку до полудня)
- День – afternoon (від полудня до кінця робочого дня)
- Вечір – evening (від кінця робочого дня до темряви)
- Ніч – night (від настання темряви до світанку наступного дня).
Зауважте, що наш і англійський вечори – не одне й те саме. У нас він не починається раніше. Так само і ніч. Для нас це час, коли вже пора спати або готуватися до сну, а для носіїв в цей час ще можна зустрітися з кимось в барі, для прикладу.
Ідеальний розпорядок дня англійця
Британські вчені провели дослідження і склали ідеальний розпорядок дня щасливої людини. Можливо, в вас теж є щось англійське, і вам графік припаде до душі.
Фізіологи радять прокидатися о шостій ранку. З огляду на те, що сонячних годин у Великобританії більше, ніж в містах, де живе більшість з нас, думаємо, встати можна і пізніше. У Великобританії до шостої ранку часто буває вже світло, в той час як у вашому регіоні в цей час світанок ще може тільки починатися.
Загалом, ми передаємо вам графік від британських вчених без змін, а ви вже корегуйте на свій розсуд
Пік концентрації, згідно з опитуванням, настає через три години після пробудження, тобто найскладнішу роботу краще почати робити в 9:30-9:45 ранку. Через годину після цього настане пік стресу – і це найкращий час, щоб відпочити.
Далі продовжуємо працювати. О 12:15 PM настає час обіду, а о 3:30 PM радять перекусити (snack time). З дослідження не зрозуміло, коли пора закінчувати роботу, але вже до 6:00 PM, за чотири години до сну, ви повинні бути готові випити келих вина.
Між вином і сном у вас є близько чотирьох годин на свої справи, і о 10:10 PM автори дослідження радять нам лягати спати.
Може здатися, що це якось занадто нудно і занадто правильно. Але факт залишається фактом. Якщо вірити авторам дослідження, написаного на базі опитування 1000 осіб, саме так виглядає ідеальний розпорядок дня англійця.
До речі, автори пропустили дещо важливе. Тут нічого не сказано про afternoon tea – треба ж ще не забути випити чашку чаю між 3:30 і 5:00 після полудня.
Ідеальний розпорядок дня американця
Чи здивує вас, що в США теж провели подібне дослідження? І в ньому теж взяли участь 1000 чоловік. Респондентів запитали про те, як виглядає їх робочий день і яким би вони його хотіли бачити. З’ясувалося кілька цікавих фактів.
Майже половина працюючих американців (49%) працюють більше 40 годин на тиждень, 88% респондентів віддали перевагу б працювати чотири дні на тиждень по 10 годин, ніж п’ять днів на тиждень по 8 годин, як прийнято в більшості компаній.
В середньому, американці хотіли б приходити на роботу на годину пізніше, ніж роблять це зараз. Що стосується ідеального графіка американця, то багато хто хотів би вставати о 7:30 і приїжджати на роботу до дев’яти (зараз багато хто починає працювати о 8:00).
Але і закінчувати роботу американці б хотіли раніше: о 16:00 замість звичної 17:00. Загалом, від повного щастя американського співробітника відокремлюють всього дві години на день. Хоча, може тоді працівники захочуть працювати ще менше.
Що стосується сну, то американці, в залежно від сфери зайнятості, хотіли б поспати на півтори години більше. Найбільше цього потребують американці, зайняті в сфері нерухомості (плюс 1г і 23хв в середньому). Чиновникам не вистачає в середньому 53 хвилин сну. Лікарям – 51 хвилини. Вченим – 34 хв. І тільки в сфері телекомунікацій все ок – там співробітники сплять в середньому на 5 хвилин більше того, що самі вважають ідеальним.
Однак з тих, хто хоче працювати менше, тільки 30,3% згодні на меншу зарплату. Решта вважали за краще б змиритися з неідеальним графіком, але зберегти рівень заробітної плати.
Я залишив посилання на обидва дослідження. Якщо цікаво, можете ознайомитися. Вони, звичайно, написані англійською мовою.