Путівник по Лондону

Путівник по Лондону

10 хвилини читання

Вітаємо, це – путівник по Лондону. Хто з вас пам’ятає горезвісну фразу “London is the capital of Great Britain“? Її вчили напам’ять всі наші знайомі на шкільних уроках англійської мови. Але прийшла пора дізнатися щось нове і дійсно цікаве про Лондон. Сьогодні ми з вами зробимо віртуальну прогулянку по одній з найбільших світових столиць, щоб дізнатися, чому варто відвідати Лондон.

Один з найзагадковіших блакитних топазів світу носить красиву назву London Blue. Своє ім’я камінь отримав завдяки лондонським геммологам, які вперше надали йому незвичайну глибину кольору. У стриманих тонах топазу романтична натура бачать затягнуте серпанком небо десь над Темзою. На їхню думку, цей камінь передає атмосферу туманного і загадкового Лондона неймовірно влучно, в яку ми з вами сьогодні й зануримося.

Знакові пам’ятки Лондона

Починається наш путівник по Лондону з культових пам’яток Лондона.

Біг-Бен

Біг-Бен (Big Ben) – справжній символ і візитна картка (a landmark) столиці Великобританії. Всі гості Лондона спрямовуються (to head to) на набережну Темзи або на Лондонський міст (не плутайте з Тауерським мостом), щоб зловити (to catch) найбільш вигідний ракурс (an angle) для фотографії на тлі Біг-Бена – так ми звикли називати вежу годинника (a clock tower). Але не всі знають, що насправді Біг-Бен – це назва дзвоника (a bell), який прихований (hidden) від очей сторонніх і кожну годину відбиває дзвін. Зараз легендарний дзвін знаходиться на реставрації, і аж до 2021 року насолодитися його звучанням можна тільки в особливих випадках.

Вестмінстерський палац

Palace of Westmintser – Парламент Великобританії складається з Палати лордів або верхньої палати (the House of Lords) і Палати громад або нижньої палати (the House of Commons), які збираються в Вестмінстерському палаці (the Palace of Westminster). У Парламенті висувають на обговорення законопроекти (to propose new legislation for discussion), які після дебатів або приймають (to pass a bill), або відхиляють (to defeat a bill).

Тауерський міст

Тауерський міст (Tower Bridge) нарівні з Біг-Беном – одна з найбільш відомих (familiar) пам’яток (sights) столиці Туманного Альбіону. Міст полонив (to fascinate) багатьох режисерів і музикантів. Раніше Тауерський міст розводили (to raise a drawbridge) близько 50 разів на день для проходу вантажних суден (cargo ships), але зараз це роблять лише кілька разів в тиждень.

Лондонський Тауер

Мало таких місць в Великобританії, які були б настільки просякнуті легендами (steeped into legends) і забобонами (superstitions), як ця фантастична (fabulous) фортеця (a fortress). Лондонський Тауер (the Tower of London) – не тільки архітектурне диво (a wonder). Тут також зберігається вражаюча (impressive) колекція зброї (weaponry) і обладунків (armour). А екскурсію по фортеці вам проведуть пишно одягнені (magnificently attired) церемоніальні охоронці замку – бифітери (beefeaters). До їхніх лав можуть потрапити тільки найдобросовісніші з унтер-офіцерів збройних сил країни, які служили не менше 22 років.

Вестмінстерське абатство

Фани (adorers) середньовічної (medieval) церковної (ecclesiastic) архітектури повинні обов’язково відвідати цей величний (sublime) собор – священне (hallowed) місце коронації англійських монархів (sovereigns). Тут ви зможете подивитися на найстаріші в Великобританії двері, 900-літній сад, королівський саркофаг (a sarcophagus) і багато іншого. Саме в Вестмінстерському абатстві (Westminster Abbey) в 2011 році проходила королівське весілля (a royal wedding) Кейт Міддлтон і принца Вільяма.

Собор Святого Павла

Собор Святого Павла (St Paul’s Cathedral) по праву вважається одним з найграндіозніших (majestic) будівель Лондона. Для жителів міста купол (a dome) 300-літнього собору – це предмет гордості (pride) і стійкості (resilience). Собор Святого Павла також славиться виступами хористів (choristers).

Колесо огляду

З висоти (altitude) колеса огляду London Eye розгортається (to unfurl) мальовничий вид (a spectacular view). Як тільки ви відриваєтеся від землі (to lift off), колесо починає обертатися (to rotate) вкрай повільно – так само, як і просувається черга (a queue) до нього, – і ви зможете не поспішаючи насолодитися лондонською панорамою. Якщо ви зупинилися в місті на кілька днів (a few days), їдьте в першу чергу до Лондонського ока: так ви зможете чесно сказати, що бачили всі визначні пам’ятки.

Музеї Лондона

Лондон – справжній скарб для любителів музеїв і галерей, їх тут безліч. Путівник по Лондону познайомить вас з культурою і мистецтвом Великобританії, якщо заглянете хоча б до деяких з них.

Національна галерея і Британський музей

Ці музеї перші в списку культових місць (a must-visit) Лондона. Британський музей (the British Museum) зберігає історичні артефакти (artefacts) тих часів, коли Англія ще була могутньою морською державою (a maritime state) з колоніями (colonies) в підпорядкуванні. А в Національній галереї (The National Gallery) ви можете помилуватися живописом і скульптурами класичного і авангардного (avant-garde) мистецтва. Головне – не загубитися серед потоків туристів (tourist traffic) з усього світу і встигнути розглянути безсмертні (immortal) шедеври (masterpieces) через голови таких же шанувальників (admirers) прекрасного.

Британська галерея Тейт і галерея Тейт Модерн

Британська галерея Тейт і галерея Тейт Модерн (Tate Britain and Tate Modern) дозволять вам ще глибше зануритися (to plunge into) в світ мистецтва. Всі предмети мистецтва (pieces of art) розташовані в хронологічному порядку (in chronological order), тому ви зможете відстежити, як з плином часу у художників змінювалися погляди (outlooks) на прекрасне і з нових ідей народжувалися цілі художні направлення (art movements).

У галереї Тейт зберігаються роботи, найдавніші з яких датуються (to date back to) XVI століттям. Серед експонатів (exhibits) зустрічаються полотна (canvases) таких художників, як Россетті, Тернер, Блейк і Моне.

У галереї Тейт Модерн розташований найбільший виставковий зал (an exhibition hall) в світі, де зазвичай можна побачити масштабні арт-інсталяції сучасних художників (contemporary artists). Після огляду всіх залів не забудьте піднятися на верхній поверх – звідти відкривається прекрасний вид на місто.

Музей мадам Тюссо

Madame Tussauds – Незважаючи на дорогі (pricey) квитки, музей воскових фігур (waxworks) настільки популярний, що має філії (affiliated institutions) по всьому світу. Статуї знаменитостей настільки правдоподібні (believable), що, здається, ось-ось оживуть (to vivify) і заговорять з вами. Якщо ви цікавитеся політикою, вам буде цікаво наблизитися (to get up close to) до англійської королеви, Барака Обами, а якщо вас більше приваблює шоу-бізнес – на фотосесію (a photo op) вас чекають Леді Гага, Деніел Крейг, Брітні Спірс і багато інших.

Музей Гаррі Поттера

Музей Гаррі Поттера в Лондоні за останні роки став чи не популярніший Біг-Бена. Тут можна хоча б на день забути, що ви магл, і відчути себе чарівником (a wizard). Зробіть крок в (to step into) Заборонений ліс (the Forbidden Forest), Косий провулок (Diagon Alley) або Великий зал (the Great Hall) Хогвартса!

Музей Шерлока Холмса

Це приватний (privately run) музей, присвячений (dedicated) відомому вигаданому детективові (a fictional detective) Шерлоку Холмсу. Вікна його робочого кабінету (a study) виходять (to face) на Бейкер-стріт. Музей Шерлока Холмса в Лондоні повністю відтворює (to recreate) атмосферу вікторіанської (Victorian) епохи.

Сади і парки Лондона

Столиця Великобританії багата не тільки архітектурними шедеврами. Будь-який житель або гість мегаполісу може відпочити від кам’яних коридорів і відправитися гуляти справжніми англійськими садами і зеленим міськими парками.

Гайд-парк і Кенсінгтонські сади

Найвідоміша паркова зона – це Гайд-парк (Hyde Park) і Кенсінгтонські сади, що примикають до неї (Kensington Gardens). Тут ви побачите знаменитий на весь світ куточок ораторів (Speaker’s Corner), де публічно можна висловити свою думку (to express your opinion) на будь-яку тему, крім екстремізму. У Кенсінгтонських садах ви відчуєте себе героєм з романів Томаса Харді і Джейна Остіна: ландшафт (a landscape) садів витриманий в стилі типового англійського родового маєтку (patrimony).

Річмонд-парк

Це найбільший міський парк в межах Лондона. Колись тут були королівські мисливські угіддя (a hunting area), а зараз до звірів відносяться більш дружелюбно (amiably) – годують і демонструють туристам. Тварин тут водиться багато, і без фотографії з оленем навряд чи вийде піти.

Риджентс-парк

Ще один королівський парк з алеями, гладкими газонами (lawns) і ставками з качечками. Його родзинка – розарій рідкісної краси (a rosary), який не залишить байдужим навіть тих, хто не любить троянди.

Етикет і хороші манери

Далі наш путівник по Лондону зупиниться на етикеті. Ми чули про стриманість лондонців і особливій повазі до етикету, прийнятим нормам і правилам. Подивимося, що з цього правда.

Етикет

Взагалі лондонці не роблять культ з правил етикету (rules of etiquette), але деякі з них невисловлено (unspoken) дотримуються.

  • Більшість корінних лондонців ніколи не заговорить з незнайомцем (a stranger) без видимої на те причини. Якщо вам як туристу потрібна допомога (a tourist in need), вам охоче допоможуть. Але якщо ви надумаєте просто так почати бесіду (a general conversation), скажімо, про погоду, то вас не зрозуміють.
  • Лондонці люблять порядок у всьому, і якщо ви захочете схитрувати і проскочити без черги (to jump the queue), ми б вам цього не радили. Ви здивуєтеся, наскільки завзято стримані (reserved) англійці можуть висловлювати своє несхвалення (to tut) через настільки нахабний вчинок.
  • Торгуватися про кращу ціну (to bargain over the price) прийнятно на ринках, але ні в якому разі не в магазинах.

Місцевий побут і звички

Путівник по Лондону вам розповість про кілька важливих речей, щодо яких лондонці особливо педантичні.

Власність

Кожен британець прагне обзавестися своєю квартирою або будинком (to own a property), але тільки не в Лондоні, де ціни на нерухомість дуже високі (unaffordable). Оренда (renting) і покупка житла, іпотека (a mortgage), ремонт (a renovation) – все це улюблений привід (fodder) для бесід за недільним обідом.

Північ і південь

Північний і південний берега Темзи розділяє (to divide) не тільки річка. Південній частині Лондона не вистачає (to lack) доступу до метро (access to the tube), зате ціни на квартири нижче. Але для туристів Лондон обмежується його північною частиною, з усією низкою (an array) пам’яток, кафе, барів та ринків.

Погода

Лондонський клімат не тільки вологий (wet), холодний (cold) і похмурий (grey), але ще і непередбачуваний (unpredictable). Тому з квітня по вересень кожен житель мегаполісу вважає своїм обов’язком поскаржитися на те, що раптові зливи (unseasonal showers), похолодання (a cold snap) або сильні вітри (high winds) зіпсували його вихідні.

Громадський транспорт

За статистикою, в Лондоні знаходиться одна з найрозвиненіших систем громадського транспорту (a public transport network), але жителі люблять побурчати про те, як їм важко добиратися на роботу (to commute to work). Скарги (grievances) охоплюють все що завгодно, будь то затримка (a delay) поїзда або занадто високі тарифи (high fares) на проїзд. Ще лондонці можуть нескінченно сперечатися про оптимальний маршрут (the definitive route) з пункту А в пункт Б.

Політика

Британці як справжні провокатори (rabble-rousers) люблять подискутувати на гострі політичні теми. Історичне коріння цієї звички варто шукати в досить агресивних (combative) дебатах Палати громад. Якщо ви любите політику, ласкаво просимо в Лондон!

Футбол

Атмосфера розпалюється (to run high), коли мова заходить про суперництво (rivalries) між головними лондонськими футбольними командами: Арсеналом, Челсі і Тоттенхем Хотспуром.

Фестивалі та свята Лондона

Далі наш путівник по Лондону зупиняється на фестивалях та святах. Це місто може здивувати вас і фестивалями, які проходять з великим розмахом.

Змагання з веслування між командами Оксфорда і Кембриджа (квітень)

Натовпи наповнюють набережні (banks) Темзи, коли дві знамениті команди борються весло до весла (oar-to-oar). Дати гонки змінюються відповідно з великодніми канікулами (Easter breaks) в університетах. Відстежити дати на цей рік можна на сайті фестивалю.

Знаменний марш (червень)

День народження королеви відзначається з розмахом (pageantry): повітряні паради (flyovers), люди, які розмахують прапорами (flag-waving) на ходах (marches), і феєрверки (fireworks).

Ніч Гая Фокса або Ніч багать (листопад)

У цю ніч лондонці шанують пам’ять (to commemorate) Гая Фокса і його невдалу (foiled) спробу підірвати (to blow up) будівлю парламенту в далекому 1605 році. Люди запалюють багаття (bonfires) і веселяться в ніч з 4 на 5 листопада. Кращі види на феєрверк (firework displays) відкриваються з Прімроуз Хілл (Primrose Hill), полів Хайбері (Highbury Fields) і Олександра-палас (Alexandra Palace).

День подарунків (грудень)

Boxing day – один з найважливіших різдвяних свят (Christmastide), який відзначається 26 грудня. У цей день магазини проводять (to hold) найбільші розпродажі зі значними знижками (dramatic price reductions). Якщо вас цікавить шопінг в одному місці (all-under-one-roof shopping), загляньте в торговий центр Westfield London.

Їжа

Після насолоди духовною їжею путівник по Лондону пропонує скуштувати звичайної. Лондон може запропонувати страви на будь-який смак і гаманець.Універсальне правило (a rule of thumb) – лондонці не люблять шукати нові заклади громадського харчування, вважаючи за краще обідати в місцевих гастропабах (local gastropubs) і простих забігайлівках (no-frills cafe). Не соромним вважається покупка сендвіча в Marks & Spencer і обід в Гайд-парку. У ресторани жителі міста вважають за краще ходити в особливих випадках (special occasions). Серед улюблених делікатесів лондонців були замічені: бутерброд з картоплею фрі між двома скибочками хліба (chip butty), солона паста (marmite), яку прийнято намазувати на тости, і холодець з вугра (jellied eel).

Щільний англійський сніданок (a full English breakfast) став свого роду національним брендом. Якщо ви замовите це блюдо, отримаєте бекон (bacon) на тарілці, сосиски (sausages), печені боби в томатному соусі (baked beans in tomato sauce), яєчню з збитих яєць (scrambled eggs) або яєчню (fried eggs), гриби (mushrooms ) і тост (toast).

Також в якості сніданку вам можуть подати солону (savoury) або солодку кашу (porridge) з шоколадною крихтою (chocolate crumbs). Головне при цьому утриматися від дотепного вигуку: «Вівсянка, сер!» Раніше подібні сніданки вважалися їжею бідняків (poor folk’s food), але тепер це прикрашене (to glam up) ресторанами блюдо високої кухні.

Легендарне англійське блюдо – риба з картоплею фрі (fish’n’chips). Якщо ви його не спробуєте, вас не випустять з аеропорту. Самі не перевіряли, але краще не ризикувати.

Англійці зберігають і шанують спадщину своєї країни (to embrace one’s heritage), особливо післяобіднє чаювання (5 o’clock tea). Щоб влаштувати його вдома, приготуйте чайник (a tea pot), чашки (cups), блюдця (saucers), піднос (a serving tray) і серветки (napkins). Далі закип’ятіть воду (to heat the water) в чайнику, додайте туди листовий чай (loose tea) по одній чайній ложці (a teaspoon) на гостя. Пам’ятайте: чайні пакетики (tea bags) заборонені! Дайте чаю настоятися (to infuse) від 3 до 5 хвилин і розлийте по чашках. Першу чашку повинен обов’язково налити (to pour) господар або господиня будинку.

Більшість лондонців п’ють чай з молоком (to take tea with milk). Раніше так робили для того, щоб холодне молоко не дало гарячому чаю залишити на дорогих порцелянових (porcelain) чашках тріщин (cracks) або плям (stains). Запропонуйте гостям смаколики: традиційні англійські булочки з бездріжджового тіста (scones), схожі на оладки плоскі булочки з рідкого дріжджового тіста (crumpets) або інші кондитерські вироби (pastries).

Продовольчі ринки (food markets) – це окремий вид розваги в Лондоні, щось середнє між мистецтвом і їжею. Ви побачите каскади фруктів і овочів, скибки рожевої шинки і свіжі гарячі булочки на прилавках. А на знаменитих блошиних ринках (flea markets) можна знайти поклади рідкісних і антикварних сувенірів. Давайте оглянемо кращі ринки міста:

  • Ринок Боро – один з найстаріших ринків міста, що спеціалізується на фермерських і сільських продуктах. За прилавками з їжею (food stalls) ви знайдете будь-які делікатеси.
  • Ринок Камден – осередок різних молодіжних субкультур. Тут можна поїсти на фуд-кортах, послухати вуличних музикантів і побродити вінтажними (gitchy) бутіками. Більшість магазинів і лавок (street-stands) працюють тільки по вихідним.
  • Ринок Портобелло готовий порадувати вас крафтовими напоями та їжею, хендмейд штучками від майстрів, а також одягом як від відомих дизайнерів, так і від початківців.

Лондон славиться не тільки гастрономічними радощами, а й барами, що підтверджується наступним фактом: у 2017 році лондонський American Bar був визнаний кращим баром в світі. Самі лондонці здобули погану славу (bad press) за непомірне вживання алкоголю (binge drinking). Але це перебільшення. Багато із ти, хто сидить в барі – люди компанійські (gregarious) і нешкідливі (harmless). Незважаючи на високі ціни, щедрість (generosity) барменів в Лондоні – поширене (commonplace) явище. Випивати люблять в певних на відкритому повітрі (beer gardens) або патіо (patios).

Незвичайні райони Лондона

Наступна зупинка в нашому путівнику по Лондону – це незвичайні райони міста

Доклендс

Docklands колись був бідним портовим районом, а зараз тут туляться хмарочоси (skyscrapers) і прибережні (waterside) ресторани.

Поп Брікстон

Pop Brixton – самовозведенний квартал з морських контейнерів (shipping containers), центр стартапів і вируючої громадської діяльності. У великих контейнерах розташовані кафе, освітні майданчики і офіси. Тут можна провести цілий день.

Підземний арт-майданчик

The Vaults – це центр сучасного мистецтва, розташований під станцією метро Ватерлоу (Waterloo). Незвичайні виставки, авангардні театральні постановки (performances) – все для любителів артхаусу і всього нестандартного.

Квартал художників Лондона

Квартал художників Лондона – ще один творчий кластер (a cluster), де можна знайти кав’ярні, картини, магазини з рідкісними книгами і, звичайно, натхнення (inspiration).

Писати про настільки різноманітний Лондоні можна цілі книги, і теми для них ніколи не закінчаться. Це місто живе, воно відчуває настрій і вловлює дух часу, змінюючись разом з ним. У Лондоні кожен знаходить щось своє, тому на місто завжди можна подивитися по-новому.

У кожного, хто побував в столиці Великобританії, залишаються різні враження про це місто. Одним запам’ятовується помпезний туристичний центр з головними визначними пам’ятками Лондона, іншим – непередбачуваний шопінг на ринках, а треті залишаються зачаровані жителями столиці. До останньої категорії належить і герой книги Джека Керуака «Ангели спустошення», який запам’ятав лондонських котів – а чому не жителів?

What amazed me as much as anything were the fat calm tabby cats of London some of whom slept peacefully right in the doorway of butcher shops as people stepped over them carefully… I felt London was blessed by its kind regard for cats.

На цьому наша «екскурсія» закінчується. Це був – путівник по Лондону. Дякуємо за увагу! До зустрічі!