Австралійська англійська мова
/

Австралійська англійська мова

3 хвилини читання

Незважаючи на те, що у Великобританії і в Австралії, по суті, говорять однією і тією ж мовою, австралійська англійська мова має свої особливості, про які слід пам’ятати людям, які планують поїхати в Австралію для навчання, роботи або в цілях ознайомитись з культурою. У британських, канадських, американських та австралійських діалектах дійсно є багато спільного, але через відмінності в значенні багато сленгових виразів і інших нюансів, часом буває не так легко зрозуміти свого співрозмовника.

Історичні факти і головні особливості

Колись Великобританія вважалася першою країною в світі, яка має найбільшу кількість колоній, в число яких також входила Австралія. Саме тому австралійської мови не існує як такої. Однак сучасні австралійці використовують свою версію англійської, яка не завжди зрозуміла людині, що звикла до класичного британського варіанту. Згідно з історичними даними, першими жителями материка були каторжники і ув’язнені, які не відрізнялися високим рівнем грамотності. У процесі колонізації Австралії, в країні поступово формувався своєрідний варіант англійської мови, у якого є багато характерних особливостей.

Більшість слів, що входять до складу австралійської англійської мови, пишуться практично точно так, як і вимовляються. Більшість назв природних явищ, ландшафтів і тварин, що збереглися до наших днів, були запозичені з словникового запасу перших поселенців. Як приклад можна привести найпопулярніших тварин Австралії: кенгуру і коалу. На австралійську мову також помітно вплинула американська англійська, що поширилася з плином часу за допомогою засобів масової інформації, великої кількості фільмів і музики. Якщо послухати і порівняти вимови корінного австралійця і англійця, то можна відразу помітити явні відмінності, в тому числі:

 • Стриманий, спокійний і більш низький тон промови австралійця в порівнянні з англійцем;
 • Відмінності між кількістю наголошених складів, австралійці говорять набагато рівномірніше і мелодичніше, в той час як для англійців характерні помітні перепади між ненаголошеними і наголошеними складами у словах;
 • для австралійської англійської мови типова часта заміна слів синонімами, які відрізняються від початкового варіанту вимовою і написанням, наприклад, chook замість chicken або mate замість friend.

Вимова в австралійській англійській

Австралійський акцент і вимова заслуговують окремої уваги і можуть стати несподіванкою для непідготовленого слухача. В даний час існує три варіанти акценту, у кожного з яких є окрема назва – це Broad, Cultivated і General. Велика частина австралійців вибирає General, для нього є характерним поєднання типової австралійської і британської вимови. Насичений акцент Broad використовують не менше 30% корінних австралійців, у нього є друга неофіційна назва Strine. Витончений Cultivated більш звичний для вух англомовної людини, якій знайомий британський акцент, нею розмовляють приблизно 10% австралійців.

Жителі Австралії і Новій Зеландії часто змінюють звуки звичних слів, наприклад, «buy» може пролунати як «boy», що здатне викликати непорозуміння в процесі розмови. Австралійська англійська мова традиційно підвищує інтонацію в кінці кожного речення, при цьому вимова є плавною, і її темп відрізняється у жителів міст і передмість, так перші говорять помітно швидше. Для мови австралійців характерна так звана «стислість», більшість складів «проковтують» в процесі розмови. Це відбувається через те, що більша частина звичних англійських слів в австралійському варіанті мови скорочується. Популярне вітання «Good day» від австралійця буде звучати як «G`day». Нижче представлений невеликий список прикладів таких скорочень:

 • Afternoon – Arvo;
 • Banana – Nana;
 • Chocolate – Chokkie;
 • Evening meal – Tea.

Лексика і орфографія

Написання багатьох англійських слів практично нічим не відрізняється від австралійських аналогів з точки зору орфографії, чого не можна сказати про американську англійську. Коли мова заходить про такі слова, як colour, honour та інші, в Австралії прийнято писати їх з традиційними британськими закінченнями. Загалом правила граматики австралійська англійська мова намагається не відрізняти від класичного британського варіанту, тому це дуже зручно для тих, хто поки що володіє тільки традиційним варіантом мови. Новачки можуть зіткнутися з іншою перешкодою – розумінням типових австралійських фраз, які є комбінацією британських і американських слів в залежності від тематики розмови.

Як приклад, можна навести словосполучення «rubbish truck» зі значенням «сміттєвоз», при цьому перше слово з таким же значенням широко використовують в Великобританії, а друге в США. Також в австралійському варіанті англійської мови існує кілька слів, які більше ніде не використовуються, це «arvo» – опівдні і «bloke» – людина. Перелік таких слів варто заздалегідь вивчити тим, хто планує поїздку в Австралію. Багато австралійських виразів цілком здатні поставити в глухий кут корінного британця, наприклад, вітання «How are you going?» Замість всім відомого «How are you?». Підбадьорливе «Everything is, or is going to be, fine or OK; it’s grand, do not worry about it»звучить як «She`s apples»(Все в порядку), а займенник «it» часто замінюється на займенник «she».

Оскільки практично всі австралійці використовують в повсякденній мові General акцент і дуже рідко вживають сленг, вчити сленгові вирази не завжди обов’язково, особливо якщо мова йде про освоєння австралійського варіанту англійської за короткий термін. При цьому шанувальникам класичної британської англійської напевно буде цікаво порівняти кумедні заміни деяких відомих слів і виразів, які звучать зовсім по-іншому в австралійському варіанті:

 • Алкоголь: AlcoholBooze;
 • Точна інформація: Exact informationGood oil;
 • Комар: MosquitoMozzie;
 • Нісенітниця: NonsensePiffle;
 • Чайник: Tea kettleBillie;
 • Туалет: ToiletComfort station.