День святого Патрика

День святого Патрика

На відміну від жителів інших країн Об’єднаного Королівства, ірландці відзначають День святого Патрика, тому що це день покровителя Ірландії. У сучасному світі свято відзначається не тільки в самій Ірландії, але і скрізь, де є хоч яке-небудь значне скупчення цього веселого народу. Вважається, що кожна людина в цей день може стати почесним ірландцем – якщо тільки захоче.

Історія свята

Як про всіх святих, про Св.Патрика існує безліч легенд, офіційна розповідає: 17, березня 415 року нашої ери в Уельсі, в родині римських громадян, народився хлопчик – Maewyn Succat. Батько Мевіна був дрібним землевласником і дияконом місцевої церкви, але займав цю посаду він в основному через гроші, тому юний Патрик не був сильно віруючим. Віра прийшла до нього через позбавлення: приблизно в 16 років хлопчик був захоплений в полон піратами і привезений до Ірландії, де потрапив в служіння до вождя на ім’я Мілчев. Юний хлопчина був обраний працювати пастухом. У повній самоті Мевін почав молитися дні на проліт. І тільки через шість років юнак почув голос Бога: “Скоро ти повернешся додому. Дивись, твій корабель чекає”. Молодий пастух біг, а діставшись до узбережжя, він попросив моряків взяти його на борт, запевняючи, що його сім’я сплатить витрати, проте капітан відмовив. Тоді Патрік знову став молитися, і капітан несподівано змінив своє рішення.

Повернувшись додому, Патрік твердо вирішив стати на духовний шлях. Він познайомився з французьким єпископом Германусом, який зміцнив його в цьому прагненні. Пізніше Патрік повернувся до Ірландії в якості місіонера.

У сучасній Ірландії Патрік шанується як святий, який приніс Ірландії християнську віру. Правда, християнські монастирі існували і до нього, що дає нагоду історикам засумніватися в правдивості легенди. Деякі вчені вважають, що Патрик – не конкретний чоловік, а збірний образ декількох місіонерів, які залишили помітний слід в історії християнізації Ірландії. Цей римський титул згодом набув значення імені.

З давніх часів в Ірландії існує традиція прикріплювати до одягу листок трилисника, що символізує хрест, колір католицизму, та й символьний колір самої “смарагдовою країни”. І ось ще одна загадка: чи був трилисник привезений Патриком на ірландську землю або цю квітку пов’язали з іменем святого тільки після його смерті? Легенда свідчить, що Патрик за допомогою трилистої конюшини (shamrock) пояснював людям поняття Святої Трійці. “Так само як три листи можуть рости від одного стебла, так і Бог може бути єдиний в трьох особах”.

Найвідоміша легенда свідчить: одного разу, під час Великого посту, Св. Патрик постив протягом сорока днів і ночей на вершині гори Кроу. Бог злякався, що він може померти, не закінчивши своє життєве призначення, і попросив припинити піст, але святий висунув три умови: ірландці не повинні жити постійно під гнітом, країна буде затоплена за сім років до кінця світу, щоб уникнути руйнування, і щоб сам Патрік міг судити всіх в останній день. Після цього, гору стали називати Croagh Patrick. Щороку в день святого Патрика тисячі паломників піднімаються на святу Croagh Patrick, висотою 765 метрів над рівнем моря, більшість – босими.

Незважаючи на те, що 17 березня відзначають християнське свято, у Дня святого Патрика є і язичницькі мотиви. Так, одним з його неодмінних героїв є лепрекони – казкові чоботарі, що володіють захованим горщиком із золотом. Якщо щасливому шукачеві скарбів вдасться зловити лепрекона, то ця істота повинна розповісти людині, де заховані його скарби.

Щастя в День Святого Патрика можна знайти по-іншому – варто тільки знайти чотирилисник. Такий листочок конюшини приносить удачу завжди, але в День святого Патрика сила його подвоюється. Незрозуміло тільки де шукати конюшину на початку холодної весни, коли його на луках і в помині немає.

«St.Patrick’s Day» сьогодні

Традиційно в День Святого Патрика влаштовуються паради. На вулиці виходять люди, одягнені в екстравагантні костюми, а також духові оркестри, які не можуть обійтися без знаменитої волинки. Перший парад відбувся в 1762 році в Нью-Йорку. Останнім часом суперечка за звання батьківщини парадів на честь дня Святого Патрика у Нью-Йорка активно заперечує Бостон – місто з найбільшою ірландської діаспорою в США. Важко зараз розібрати хто правий, так як самої країни США тоді ще не було, були лише колонії її величності Королеви Англії в Новому Світі.

Сьогодні фестивальний парад Дня Святого Патрика святкують сотні мільйонів людей у ​​всьому світі. У цей день весь світ – від Дубліна до Сіднея – стає ірландським. Ірландці і їх друзі згадують національну музику і танці, ставлять спектаклі і влаштовують веселі торжества. Але перш за все – паради з народною творчістю і позитивом.

У самій Ірландії

Парад проводиться більш ніж в 30 містах: основні паради проходять в Корку, Галвей, Лімерику і, звичайно ж, в Дубліні. Забавно, що в Ірландії це свято довгий час вважалося виключно релігійним, а до сімдесятих років минулого століття ірландські закони наказували всім пабам закриватися 17 березня! Тепер же на головних вулицях Дубліна проходять святкові паради, в пабах грає жива музика. Жителі міста надягають руді перуки і зелені кепки, беруть горщики з шемроком і національні прапори. А ввечері влаштовують феєрверки і салюти. Свято завжди проходить в нестримних веселощах.

У США

Проживає чимало ірландців, тому не дивно, що день Святого Патрика відзначається там дуже широко. У цей день все навколо зеленіє: в барах подають зелене пиво, в магазинах торгують зеленими бубликами, а в Чикаго доходить до того, що воду в річці фарбують в зелений колір. Тут проходять церковні служби, гуляння і паради загальноміського масштабу. У них беруть участь не тільки ірландці, будь-які американці не проти повеселитися в цей день.

У Нью-Йорку 17 березня триває масштабний вуличний парад. Хода рухається по 5-ій авеню – головній вулиці міста, практично, протягом усього дня. Перед парадом в Соборі Святого Патрика проводять святкову месу.

В Канаді

День святого Патріка в Канаді – це день мандрівників. В цей день у всіх ірландських пабах товпиться народ, одягнений в зелені костюми і п’є зелене ірландське пиво. Звучать волинки і сільські скрипки, люди веселяться, танцюють ірландські танці і співають пісні.

У деяких провінціях свято відзначається не безпосередньо 17 березня, а в найближчий до цієї дати понеділок, перетворюючи його з найважчого дня тижня, в найвеселіший і радісний.

St Patrick’s Day songs & poems

Leprechaun

(can be sung to the tune of Mary Had a Little Lamb)

I’m looking for a leprechaun,
Leprechaun, leprechaun.
I’m looking for a leprechaun,
Do you know where he’s gone?
He wears a suit that’s made of greeen,
Made of green, made of green,
He wears a suit that’s made of green,
Do you know where he’s gone?
He lives by a rainbow and hides his gold,
Hides his gold, hides his gold,
He lives by a rainbow and hides his gold,
Do you know where he’s gone?
If you see a leprechaun,
Leprechaun, leprechaun,
If you see a leprechaun,
Please tell me where he’s gone!

St. Patrick’s Day

St. Patrick’s Day is here, you see.
We’ll pick some shamrocks, one, two, three.
We’ll count the leaves and look them over,
And maybe find a four-leafed clover.
I’ll sew green buttons on my vest,
Green for St. Patrick is the best.
I’ll wear a green hat, very high,
And dance a jig–at least I’ll try!

Five Little Shamrocks

One green shamrock, in the morning dew;
Another one sprouted;
And then there were two.
Two green shamrocks, growing ‘neath the tree,
Another one sprouted;
And then there were three.
Three green shamrocks, by the cottage door,
Another one sprouted;
And then there were four.
Four green shamrocks, near a beehive;
Another one sprouted;
And then there were five.
Five little shamrocks, bright and emerald
Five little shamrocks, bright and emerald green,
Think of all the luck these shamrocks will bring.

А на кінець, пропонуємо вам ознайомитись з нашими останніми текстами:


Підпишіться на наш Telegram!