З чого почати вивчення

З чого почати вивчення англійської мови?

5 хвилини читання

Часто задаєте собі запитання “З чого почати вивчення мови”? Більша частина людей займається англійською бо «колись знадобиться». Але, на жаль, таке навчання не дасть ніякої користі, якщо спочатку не визначити свою ціль, для чого Вам потрібна саме іноземна мова, де ви її будете застосовувати: для навчання (скласти іспит, вступити до ВНЗ), для роботи (спілкуватися з колегами, листуватися з іноземцями, читати літературу оригіналом), для поїздки закордон (вирази для різних ситуацій), для перекладу текстів ( наукових робіт, написання статей,  цитування англомовних джерел) і т. п. І найважливіше – знайдіть мотивацію, адже в залежності від вашої цілі вивчення мови знадобиться різний обсяг знань, а значить ваш успіх буде в більшості залежати від мотивації.

Для більш ефективного вивчення англійської слід дещо зрозуміти:

Вивчити повністю мову у вас не вийде, але цього й не треба. Потрібно знати певний обсяг, який зможе задовільнити Ваші справжні потреби задля цілі. До слова, ми не знаємо всього обсягу нашої рідної мови, і це нас не дуже то й насторожує: ми не пам’ятаємо всі граматичні правила, не знаємо навіть половини кількості вузькопрофесійних термінів і т. п.

Давайте детально розглянемо що саме потрібно для вивчення мови

Крок 1. Визначити ціль вивчення

Цей момент ми вже частково обговорити вище, але залишилось ще дещо.

Від того, яка ваша мета, буде залежати вибір підручників і те, яку приблизно кількість часу Вам необхідно витратити, щоб досягти необхідного рівня. Наприклад, якщо ви хочете просто навчитися базовому спілкуванню під час відпустки, вам буде достатньо 100-150 годин занять. Якщо ж ви хочете читати і перекладати серйозні наукові тексти або художню літературу в оригіналі, то це вже 300-400 годин.

Крок 2. Вибрати формат своїх занять

Тут необхідно вибрати спосіб, який прийде Вам до душі, варіантів тут декілька:

  • Групові заняття
  • Заняття в Skype
  • Самостійне вивчення
  • Індивідуально з викладачем

Звісно ж, у кожного з варіантів є свої плюси та мінуси (pros and cons). Для прикладу, індивідуальні заняття з викладачем обійдуться дорожче, але з іншого боку, вся увага буде направлена вам.

Заняття англійською в Skype схожі з індивідуальними, але коштують дешевше; проте можуть виникнути технічні складності або дискомфорт від відсутності особистого спілкування з педагогом.

Групові заняття з англійської також дешевше в порівнянні з індивідуальними, плюс в групі дуже добре вчитися саме спілкуванню і займатися розмовної практикою – в парах або всією групою. Однак групові заняття проходять за фіксованим графіком, який може бути зручний не всім.

Самостійне вивчення мови вимагає найменше фінансових вкладень, але найбільше сил і терпіння; мінусом такого способу навчання є відсутність викладача, з яким можна проконсультуватися, якщо у вас виникли ускладнення або запитання.

Також варто визначитися, з яким саме педагогом ви хочете займатися – з україномовним або з носієм мови. Немає жодної думки щодо того, хто краще, але ми радимо на початковому етапі працювати з україномовним викладачем, а трохи пізніше, починаючи приблизно з кінця рівня A2 (Elementary) або початку рівня B1 (Pre-Intermediate) вже приступати до навчання з англомовним педагогом.

Крок 3. Підготовка до регулярної праці

Потрібно розуміти, що вивчення мови потребує від вас багато часу та сил. Неможливо вивчити англійську (та й любу іншу мову) не прикладаючи ніяких зусиль. Для отримання результату вам потрібно підтримувати наступні правила:

  • Регулярно займатись, як мінімум 2-3 рази на тиждень
  • Обов’язково (!) виконувати домашнє завдання, якщо ви займаєтесь з викладачем

В середньому на заняття варто відводити приблизно 6-8 годин в тиждень при спокійному темпі навчання і 12-15 годин – при інтенсивному.

Є один невеликий секрет вивчення мови: запам’ятайте, що мова – це не знання, мова – це навик. Чим більше ви практикуєтеся, тим швидше ви зможете досягти поставлених цілей. Деякі студенти допускаються досить поширеної помилки: починають вчити відразу всю граматику поспіль і лексику зі словника в алфавітному порядку, починаючи з букви A. На жаль, це абсолютно не продуктивний спосіб роботи, оскільки він не навчить вас найголовнішого – спілкування тією чи іншою мовою.

Крок 4. Намагайтесь створити англійське оточення

Наприклад, змінити мову на мобільному телефоні, планшеті або комп’ютері на англійську, щодня слухати англійську мову або читати адаптовану літературу. Тут є один дуже важливий момент: рівень будь-якого додаткового матеріалу, який ви використовуєте, повинен відповідати вашому поточному рівню знань. Наприклад, якщо ви вже дісталися до рівня Elementary, не варто брати для читання зовсім прості тексти для початківців, але намагатися читати Діккенса в оригіналі теж не треба: велика кількість незнайомої лексики і складних граматичних конструкцій не дозволить вам сприйняти весь сенс твору, а в гіршому випадку може і відбити бажання продовжувати вивчення мови. Вибирайте ті книги, на яких позначено ваш поточний рівень.

Крок 5. Вивчайте лексику

Звісно ж, що без словникового запасу нікуди. Багато студентів допускають поширену помилку: починають зубрити лексику з словника за алфавітом. Нажаль, це зовсім непродуктивний метод, який нічого вам не дасть. Для правильного вивчення слів – потрібно читати літературу відповідно вашому рівню знань. При цьому, бажано виписувати слова в словничок розділяючи їх по темам. Додатковий ефект ви отримаєте, якщо до кожного слова напишете невелике речення, яке допоможе завчити контекст, в якому слово використовується.

Крок 6. Вивчайте граматику

Ще одна помилка початківців – віра в те, що якщо ви почнете вчити всю граматику по алфавіту і зазубрите її, то зразу зможете заговорити англійською і легко будете її застосовувати. Насправді це не так, тому що якщо ви не відпрацювали вивчене граматичне правило в мові (письмовій або усній), то шанс добре його запам’ятати і регулярно ним користуватися вкрай малий.

Для вдалого вивчення граматики потрібно:

  • Вивчати граматику поступово. Для цього можна скористатися такими посібниками, як “Basic Grammar in Use“, “Round Up 1” або “Oxford English Grammar Course: Basic“. Ці підручник видані спеціально для початківців, забезпечені докладними поясненнями і ключами.
  • Як і у випадку з лексикою, складайте речення, а пізніше і тексти з використанням пройденої граматики.
  • Намагатися застосовувати вивчену граматику в усному мовленні. Як тільки ви зрозумієте, що легко вживаєте те, що вже пройшли, можна переходити до більш складних конструкцій.

І як то кажуть, “Practice makes perfect” – “Повторення – мати навчання». Регулярно повторюйте пройдений матеріал, влаштовуйте міні-контрольні роботи і відстежуйте свій прогрес – так ви зрозумієте, чому вже навчилися і над чим ще варто попрацювати.

Ну й куди ж без невеличких корисних порад.

  1. Починайте з основ. На перших заняттях зазвичай вивчають алфавіт (як називаються букви і як вони пишуться), а потім – правила читання. Освоєння цих основ дозволяє учневі почати читати окремі фрази і невеликі діалоги, поступово переходячи до більш серйозних текстів. Корисно відразу ж познайомитися з транскрипцією – це допоможе швидко дізнаватися про те, як вимовляється незнайоме слово. В англійській мові є чимало винятків з правил читання, тому можливість звіритися з транскрипцією завжди буде корисна.
  2. Вивчайте промову. Всі звуки англійської мови в більшій чи меншій мірі відрізняються від українських, тому їх тренуванню потрібно приділяти особливу увагу. Причому, робити це варто на перших же етапах навчання. Освоєння правильної вимови може стати складним завданням для тих, хто почав вивчати мову з базового рівня або з нуля. Щоб домогтися результатів, можна використовувати: відео- та аудіоматеріали, схеми артикуляції, скоромовки для тренування.
  3. Зразу починайте практику. Головна мета вивчення будь-якої мови – її використання. Саме тому, практика вкрай важлива для тих, хто освоює англійську з нуля. Важливо вже на перших уроках намагатися говорити самостійно, використовуючи найпростіші фрази. Відточувати розмовні навички простіше, якщо займатися в групі або з репетитором. Роботу над письмовою мовою також не варто відкладати. Спочатку можна писати окремі слова і вирази. У міру освоєння граматики і лексики намагайтеся складати все більш складні речння або навіть окремі тексти.
  4. Встановлюйте мобільні додатки. Додатки для мобільних пристроїв дозволяють займатися англійською мовою де і коли завгодно. Це може бути зручно для тих, хто проводить багато часу в громадському транспорті або просто хоче використовувати кожну вільну хвилину. Існує багато додатків з різними можливостями, тому вибір досить великий. Можна знайти прості програми, які дозволяють навчати нові слова. Інші мають більш широким функціоналом – вони допомагають ставити вимову, освоювати граматику. Деякі програми включають в себе вправи для перевірки знань.

Додатковий матеріал до теми “З чого почати вивчення мови?”