Нью-Йорк

Нью-Йорк як столиця

3 хвилини читання

Більшість населення планети, яке не дуже добре знає географію, думає, що столицею США є Нью-Йорк. І це цілком логічно. Це найбільше місто Америки, так що заплутатися легко. Але Нью-Йорк не є столицею, і сьогодні ми розповімо, чому.

Столиця США

Справжньою столицею Сполучених Штатів є Вашингтон. Там розташовані Білий Дім, Капітолій, Пентагон і інші урядові будівлі. Там кипить все політичне життя.

Причому місто це зовсім не велике. Там немає хмарочосів, а населення Вашингтона трохи менше 700 тисяч, що можна порівняти з населенням Львова. Ми звикли, що столиця завжди є найбільшим міст в країні, але, як бачите, це не завжди так. Тепер давайте розбиратися, як так склалося.

Історична причина

Для початку треба згадати, що Америка будувалася не так, як Європа. Європейським столицям по тисячі і більше років. Для прикладу, Рим був заснований більше двох з половиною тисяч років тому. Цивілізована Америка ж відносно молода. Її почали забудовувати тільки в 17 столітті. Причому забудовували її і англійці, і французи, і іспанці, голландці, і кожен на свій лад. Так з’являлися різні великі міста, які, тим не менш, не мали шансів стати столицею аж до проголошення незалежності США від Великобританії.

Уже після проголошення незалежності, в Штатах столицею встигли побувати різні міста: Філадельфія, Балтімор і інші, включаючи Нью-Йорк. Але це призводило до конфліктів. Між собою сварилися північні і південні штати (тоді вони були роз’єднані). І ті, і інші, хотіли, щоб саме в них була столиця, тому політичний центр доводилося постійно переносити.

Як компроміс, було прийнято рішення побудувати з нуля новий місто, яке не буде відноситись до жодного штату. І так в 1800 році місто, назване на честь першого президента США, нарешті стало столицею.

Адміністративна причина

Зараз повна назва міста звучить як Washington DC (District Columbia). Це щоб не плутати зі штатом Вашингтон, який взагалі на іншому узбережжі. У столиці немає губернатора і, загалом, менше політичних прав, ніж у інших американців. Самим мешканцям столиці це може не подобатися, але інших все влаштовує.

Статус Вашингтона як самостійного міста насправді вирішує багато проблем.

По-перше, це не створює дисбалансу між штатами. Кожен суб’єкт США має досить велику автономію: може обирати губернатора, приймати власні закони і так далі. Тому штати ніби конкурують між собою. Це буде грубим порівнянням, але ми можемо порівняти Штати з Євросоюзом. У ЄС спільні кордони і загальні закони, але при цьому, вони все одно конкурують між собою. Така сама система і з штатами. Загальна столиця не належить нікому з них, і це, можна сказати, чесно.

По-друге, це стримує політичну систему від переваги в бік тієї чи іншої партії. Наприклад, якби Вашингтон був в республіканському штаті, це заражало б республіканською повісткою конгресменів і президента, які живуть в цьому місті. Так партія, яка перемогла у Вашингтоні, мала б перевагу в прийнятті політичних рішень і ставила б іншу партію в менш вигідне становище.

З цієї ж причини довгий час громадянам Вашингтона не можна було навіть голосувати на президентських виборах. Їх допустили до виборів тільки в 1961.

Економічна причина

Поділ політичної та економічної столиці позитивно впливає на країну в цілому. Це не було початковою метою, але в підсумку все одно пішло Америці на користь. Децентралізація дозволяє однаково добре розвиватися різним містам.

На прикладі Києва можна бачити, як столиця розвивається непропорційно швидко відносно інших міст. Головне місто перетягує на себе всі ресурси і кадри. США в цьому плані більш децентралізована країна.

Нью-Йорк – фінансовий центр країни. Там базуються багато компаній і укладаються багатомільярдні угоди. Лос-Анджелес – культурний центр. Там розташовуються кіностудії, студії звукозапису, відомі артисти, художники і так далі. Вашингтон – центр політичного життя. Там живуть найвпливовіші політики та чиновники. Такий розкид дозволяє різним регіонам Америки розвиватися рівномірно.

Інші не столиці

Коли ми розбираємося, чому столиця США не Нью-Йорк, треба розуміти, що насправді США – не виняток з правил і не унікальний кейс. Таких прикладів у світі багато. На цій карті відзначені країни, де столиця держави не є її найбільшим містом.

  • Оттава, столиця Канади займає тільки четверте місце по населенню. У Торонто живе втричі більше людей.
  • У столиці Бразилії проживає 2,6 мільйона чоловік. Так, це немало. Але в той же час, в Ріо-де-Жанейро населення перевищує 6,7 млн. Бразилія, до речі, перенесла столицю вглиб материка якраз з економічних міркувань, щоб “донести прогрес до центру країни”.
  • Австралійська Канберра, взагалі невелике містечко, де живе менше 400 тисяч чоловік. Більшість населення за межами Австралії навіть не знають про існування такого міста. В цей час в більшому і широко відомому Сіднеї населення перевищує 5 мільйонів. Різниця більш ніж в 12 разів.
  • Столиця Китаю – Пекін. Його населення становить 21,5 млн осіб. Досить багато. Але не так багато, як в Шанхаї.
  • У Швейцарії офіційно взагалі немає столиці. Фактичним центром керування країною виступає Берн. Але він за розмірами поступається Цюріху і Женеві.
  • І це лише частина списку …

Вашингтон сьогодні

Washington DC відрізняється від решти Америки не тільки адміністративним устроєм, а й атмосферою міста. Як я вже писав, в місті немає хмарочосів. Архітектура столиці нагадує європейську. Понад 70% площі міста займають національні парки.

Часом може скластися враження, що всі перехожі одягнені в ділові костюми. У місті дійсно багато чиновників. Також багато юристів, адвокатів та інших фахівців, в тій чи іншій мірі пов’язаних з урядом.

У місті суворі закони щодо фото. Забороняється фотографувати дітей без згоди батьків, і також не можна фотографувати поліцейських.

Висновок

Чому Вашингтон став столицею США? Тому що це всіх влаштувало, і так всім було зручно. Так що нехай Вашингтон і далі продовжує виступати ланкою, яка врівноважує різні політичні сили.

Додатковий матеріал до теми “Нью-Йорк як столиця”: