Боремося з голодом по-англійськи

В українській мові описати процес прийому їжі можна багатьма словами з різними відтінками значень: тут вам і «ласувати», і «заморити черв’ячка», і навіть «уплітати за обидві щоки». Ви здивуєтеся, але англійська мова не відстає в цьому відношенні. Забудьте про звичайне to eat – сьогодні ми приготували для вас дещо апетитніше.

Отже, уявіть, що ви перебуваєте в затишному ресторанчику і офіціант приносить вам улюблене блюдо (припустимо, пасту карбонара). Ви пробуєте її на смак (to taste), жуєте (to chew) і ковтаєте (to swallow). Потім їжа перетравлюється (to digest). На жаль, іноді їжа застряє (to get stuck) в горлі, і людина може вдавитися (to choke). У такому випадку потрібна екстрена допомога, щоб допомогти потерпілому виплюнути (to spit out) застряглий шматок. Але ми сподіваємося, вам не доведеться стикатися з подібною ситуацією.

Їмо по-англійськи

Unless you’re a plant or robot, you need to eat (Вам потрібна їжа, якщо тільки ви не рослина або робот), – стверджує Алекс з відеоканалу EngVid. Одягнувши слюнявчик (a bib), він докладно пояснює, яку лексику використовують носії мови, кажучи про їжу:

Роздивимось деякі приклади:

 • To bite – кусати (to have a bite – перекусити, заморити черв’ячка).

Just bite this apple, is not it delicious? – Ти тільки укуси це яблуко – хіба не смакота?

Guys, let’s stop and have a bite. I’m starving. – Хлопці, давайте зупинимося і перекусимо, я вмираю від голоду.

To bite використовується і в інших поширених виразах:

 • to have a bite on the run – перекусити на швидку руку;
 • to have another bite – підкріпитися.

 

 • To nibble – відкушувати маленькими шматочками; гризти.

Іменник nibbles перекладається як «снеки», «сухарики» або «закуски».

I remember nibbling sunflower seeds at my grandma’s on my summer holidays. – Пам‘ятаю, як на літніх канікулах гриз насіння у бабусі вдома.

 • To sip – пити маленькими ковтками, потягувати.

Mike was sipping that cocktail with such a pleasure that I regretted not ordering it too. – Майк з таким задоволенням маленькими ковтками пив той коктейль, що я пошкодувала, що теж його не замовила.

To sip також часто вживається в синонімічних виразах: to have a sip і to take a sip (зробити ковток, пригубити).

 • To munch – гризти.

Steve is always munching something while we’re having a meeting – the noise just drives me crazy! – Стів постійно щось гризе на зборах – цей звук зводить мене з розуму!

Цікаво, що фразове дієслово to munch out перекладається як «жадібно щось їсти», «налягати».

Hey, do not munch out on cupcakes – the dinner is almost ready. – Гей, не налягай на капкейки – вечеря майже готова.

 • To gobble – жадібно і швидко їсти, поглинати.

Look at Andy! He is not eating, he’s just gobbling the chicken! – Подивися на Енді. Він не їсть, а прямо-таки поглинає курку!

Схожим за значенням є дієслово to gulp (down) – їсти або пити з жадібністю; ковтати з поспішністю, а також дієслово to wolf (down) – заковтувати їжу з жадібністю.

Ann gulped down her breakfast and hurried to get the taxi. – Енн проковтнула сніданок і побігла викликати таксі.

Can you imagine? I was so hungry that I grabbed the pizza and wolfed it down in 2 minutes! – Можеш собі уявити? Я був такий голодний, що схопив піцу і з’їв її за 2 хвилини!

Залежно від того, подобається вам блюдо чи ні, можна використовувати такі дієслова:

 • To toy with food – ліниво колупатися в тарілці, перебирати.

I just can not stand my children toying with their food, that’s unbearable. They want nothing but sandwiches. – Я терпіти не можу, що мої діти перебирають їжу, це нестерпно. Вони не хочуть нічого, крім бутербродів.

 • To savour – смакувати, насолоджуватися.

It was the first home-made dish he’d tasted for over a year, so he savoured every bite. – Це було перше домашнє блюдо, яке він з’їв за останній рік, тому він насолоджувався кожним шматочком.

 • To smack your lips – облизувати губи.

“The cake will be delivered in an hour,” said Emma, ​​smacking her lips. – «Торт привезуть через годину», – сказала Емма, облизнувши губи.

Фразові дієслова на тему їжі

Якщо ви їсте мало і в основному харчуєтеся перекусами, використовуйте англійські фразові дієслова to pick at і to snack on.

 • To pick at – їсти мало, відщипувати, «клювати» (зазвичай через погане самопочуття).

I still felt quite sick, so I was only able to pick at the dinner before going to bed. – Я все ще погано себе почував, тому тільки «поклював» вечерю перед тим, як піти спати.

 • To snack on – перекушувати, підкріплюватися між основними прийомами їжі.

One way to lose weight is to snack on carrots instead of junk food. – Один із способів схуднути – перекушувати морквою, а не шкідливою їжею.

Якщо ви любите поїсти і не залишаєте на тарілці ні крихти, вживайте дієслова to pig out, to polish off і to bolt down.

 • To pig out – об’їдатися, наїстися досхочу.

We had a tradition to pig out on pizza and drink cola on birthdays but now we have to keep fit. – Раніше у нас була традиція – наїдатися піцою та пити колу на дні народження, але зараз ми тримаємо себе в формі.

 • To polish off – швидко все з’їсти, знищити або випити до дна.

Is he still hungry after the lunch? He polished off the entire plate of a salad and steak! – Він все ще голодний після обіду? Він з’їв до крихти цілу тарілку салату і стейк!

 • To bolt down – їсти в поспіху.

Do not bolt your food down like that, it’s rude. – Не пхай їжу до роту з такою швидкістю, це непристойно.

Щоб смачно повечеряти, потрібно спочатку приготувати їжу. Для цього вам знадобляться фразові дієслова to boil over, to chop up, to warm up, to whip up.

 • To boil over – перекиіпіти, переливатися через край.

Susan was cooking lasagna sheets and the water boiled over. – Сьюзан готувала листи лазаньї, і вода перелилася через край.

 • To chop up – дрібно порізати, покришити.

He chopped up the garlic for the seasoning. – Він дрібно нарізав часник для заправки.

 • To warm up – розігріти.

I have a microwave oven at my home to warm up some food. – Вдома у мене є мікрохвильова піч, щоб розігрівати їжу.

 • To whip up – приготувати на швидку руку, сфабрикувати.

My mom tends to surprise me with her unexpected visits so I mastered to whip up light meals. – Моя мама любить дивувати мене несподіваними візитами, тому я навчилася готувати на швидку руку прості страви.

Якщо готувати сьогодні не хочеться, можна сходити в ресторан:

 • To eat out – їсти поза домом, в кафе або ресторані.

They used to eat out a lot but now they like home-made food. – Раніше вони часто їли поза домом, але зараз вони люблять домашню їжу.