Стереотипи

Стереотипи про американців та британців

3 хвилини читання

Є моменти, в яких наша схильність піддатися стереотипному мисленню дуже висока: наприклад, міжкультурна комунікація. При слові «типовий англієць» ми в першу чергу представляємо манірного чоловіка з циліндром і звичкою пити чай рівно о п’ятій вечора; коли мова заходить про американців, наша уява малює нам завсідника «Макдональдса» (і неодмінно з айфоном в руці), а про німців більшість думає, як про надмірно пунктуального педанта зі схильністю до порядку. Так що я зібрав цілий букет найцікавіших стереотипів про британців та американців, а також стереотипи про світ від сьогоднішніх героїв.

Про британців

Помилково вважати, що всі британці обожнюють королівську сім’ю і буквально одержимі нею: незважаючи на те, що королівська династія протягом століть грала і грає донині важливу роль в народній самосвідомості та історії Англії в цілому, завжди є ті, хто не схвалює проведену нею політику, або просто відноситься досить індиферентно до політичних питань.

Викладачі англійської в школі часто намагються демонструвати той самий британський акцент як зразок ідеальної вимови, про неї ж нам розповідають культові серіали і популярна література. Проте, це не означає, що кожен британець може нею похвалитися: навпаки, кожен регіон славиться і пишається своїм акцентом, тому будьте обережні – комплімент кому-небудь з Шотландії, Уельсу або Західної Ірландії щодо його «англійського» акценту абсолютно не порадує адресата.

Зате правдивий інший стереотип – про британську ввічливість. Британці дійсно дуже ввічливий народ, і, навіть висловлюючи незгоду з вашою точкою зору або відмовляючи в чомусь, вони знайдуть спосіб зробити це неймовірно ввічливо.

Циліндри і капелюхи, так часто виникають у нас перед очима, коли ми уявляємо собі британця, благополучно залишилися в минулому. «Ми перестали носити їх на щоденній основі приблизно з 1960-х, як і всі інші в світі», зауважив британець, до якого одного разу звернулися з проханням якось прокоментувати даний стереотип. Зараз капелюх – не більше, ніж звичайний аксесуар в гардеробі, який британці носять не частіше, ніж жителі будь-якої іншої країни.

Про «туманний Альбіон» і дощову погоду в Англії в цілому давно ходять легенди. Тому іноземні туристи часто щиро дивуються, коли застають там сонячну погоду. Звичайно, англійці не можуть похвалитися сонцем 365 днів на рік.

Про американців

Коли на парі з країнознавства США викладач попросив студентів назвати кілька речей, які у них асоціюються з американським народом, майже всі чотирнадцять студентів згадали бургери, прапор і так звану «American dream» («американську мрію»).

Безумовно, тотальна любов Америки до бургерів (і значну зайву вагу як її наслідок) дійсно очолює більшість хіт-парадів стереотипів про цю країну. Тим не менш, це не зовсім так: хоча в 2012 році приблизно у 68% американського населення спостерігалося ожиріння через занадто часте харчування фастфудом, з тих пір значно зросла кількість дієтичних продуктів з низьким або нульовим вмістом жиру, а дуже багато американців зараз регулярно ходить в зал або займається якимись іншими видами фізичної активності.

Стереотип про надмірну любов американців до свого прапора одночасно є і вірним, і не дуже. Американці справді пишаються своїм прапором і, в більшості, відчувають глибоке почуття патріотизму, розфарбовуючи лиця на якісь національні свята (наприклад, на День незалежності) в кольори американського прапора або аксесуари на кшталт бейсболок з логотипом. Але, в принципі, здебільшого це все ж трапляється на якісь знаменні дати, хоча американці дійсно люблять свій прапор і намагаються повісити або розмістити його в усіх місцях, де це можна зробити.

Любов до зброї є ще одним стереотипом про американський народ, який все ж правдивий: наприклад, в 2006 році більше десяти тисяч американців померло смертями, так чи інакше пов’язаними зі зброєю (наприклад, у вуличних перестрілках). В Америці дійсно часто трапляється застосування зброї, що тягне за собою жертви: це може бути і конфлікт ворогуючих угруповань в неблагополучних районах, і збройні пограбування.

Багато хто думає, що американці дуже забобонні. Як не дивно, цей стереотип теж відносно вірний: за словами американця Ітана Леві, близько 34% американського населення вірить в привидів. Багато американців дійсно вірять у прикмети і паранормальні явища – наприклад, будинки з привидами, якісь надприродні здібності або екзорцизм.

Стереотипи британців про інші нації

Проте, у кожної нації є свої стереотипи стосовно інших країн. Наприклад, британці вважають, що ледачі американці пересуваються всюди виключно на машинах, за межами Нью-Йорка і Лос-Анжелеса немає життя, а все населення США, незважаючи на дружелюбність, дуже гучне. Французи, на думку британців (і, втім, не тільки їх), постійно п’ють занадто багато кави і вина, кожен раз закушуючи равликами і жабами, щодня носять берети, а на Монмартрі збирається одна лише богема. Німці, як здається британському населенню, занадто організовані і пунктуальні, постійно харчуються баварськими сосисками і слухають тільки важкий рок на кшталт Rammstein.

Стереотипи американців про інші нації

Самі британці ж, на думку американців, мають огидну і нудну їжу, спілкуються на кокні і майже кожен знайомий з членами королівської сім’ї. Китайці, як здається американцями, вони будуть їсти майже все, виглядають практично ідентично, і поголовно кожен є майстром бойових мистецтв. Також більшості американців здається, що в Італії все населення харчується тільки пастою та піцою, вигукуючи «Мамма міа!», А сицилійська мафія все ще робить один одному пропозиції, від яких неможливо відмовитися.

Незважаючи на те, що стереотипи щодо окремого народу або цілих країн жили, живуть і завжди житимуть, не варто беззастережно вірити їм, приймаючи за істину – навіть якщо іноді вони і виявляються правдивими. Дізнавайтеся менталітет і культуру, країни, що цікавить вас, зсередини, спілкуйтеся з її жителями – і ви здивуєтеся, скільки міфів про мешканців тієї чи іншої точки земної кулі виявляться розвінченими.

Додатковий матеріал до теми “Стереотипи про американців та британців”: