культура скасування

Культура скасування

5 хвилини читання

В останні роки в англомовній культурі широко вживається вираз to cancel a person, буквально – «скасувати людину», а в суспільстві не вщухають суперечки про cancel culture (культура скасування). Сьогодні я розповім звідки з’явився цей рух і що це взагалі таке, а також надам лексику, характерну для нього і трішки додаткового матеріалу.

Що таке культура скасування?

Cancel culture (культура скасування) – явище сучасної популярної культури. Воно полягає в бойкотуванні когось або чогось: від окремої людини до великої корпорації, чиї слова або дії ви знаходите образливими. Для висловлення своєї позиції носії використовують дієслово to cancel (скасовувати) у активному або пасивному стані:

The fans of the show decided to cancel the director.

Фанати серіалу вирішили скасувати режисера.

A famous actor was cancelled because of some racist comments he’d made.

Відомий актор був скасований через расистські коментарі.

Головним майданчиком культури скасування стали соціальні мережі, де користувачі не тільки висловлюють невдоволення і осуд, а й закликають інших робити те ж саме. Іноді приватні ініціативи переростають в масові бойкоти. Термін the cancellation (скасування) стосується тих, хто відомий в суспільстві: знаменитості і менш публічні люди, що мають певну владу і вплив. Культура скасування може виражатися по-різному, наприклад, у відмові відвідувати лекції професора, який допустив расистське висловлювання, або небажанні дивитися фільм режисера, звинуваченого в неетичній поведінці.

З культурою скасування тісно пов’язане інше явище – woke culture. Прикметник woke утворено від другої форми дієслова to wake (прокидатися). З його допомогою описують людей, які побачили і визнали існування соціальної несправедливості, в першу чергу – расизму і нерівності.

I used to live in a bubble, but after the protests, I talked a lot with the people involved. Now I am woke.

Раніше я жив у своєму світі, але після протестів я багато спілкувався з людьми, які в них брали участь. Тепер у мене відкрилися очі.

Крім того, в соціальних мережах, в першу чергу в акаунтах, пов’язаних з боротьбою за права людини, популярний хештег #StayWoke (буквально – “не засинай»). З його допомогою активісти закликають людей не закривати очі на проблеми дискримінації в суспільстві.

Люди, які вважають себе woke, нерідко використовують атрибути культури скасування – публічний осуд і бойкоти – як методи боротьби. Однак в останні роки cancel culture заробила не найкращу репутацію, а пов’язані з нею слова, в тому числі і woke, нерідко використовуються в іронічному ключі.

Як з’явилася cancel culture?

Формування культури скасування пов’язують з рухом #MeToo. Деякі її елементи існували і раніше, але саме в кінці 2010-х років бойкоти стали масовими. Одними з перших були «скасовані» люди, звинувачені в неналежній поведінці і насильстві, наприклад, Гарві Вайнштайн і Кевін Спейсі. Однак практики скасування швидко поширилися і на тих, хто допускає або допускав в минулому некоректні, расистські чи гомофобні висловлювання. Згодом «скасування» стало природною реакцією на будь-яке соціально неприйнятну поведінку. В результаті, багато людей втратили роботу, фінансову підтримку і були змушені починати життя з чистого аркуша.

Масштаби, які набула cancel culture, викликали гарячі суперечки в суспільстві. Починаючи з 2019 роки практики «скасування» людей викликають осуд. Культуру критикують за надмірну жорсткість, прагнення зруйнувати чиєсь життя і порушення основного принципу правосуддя – the presumption of innocence (презумпції невинності). Багато хто бачить в сучасній культурі скасування інструмент цензури і знищення будь-кого, з ким ви не згодні, або тих, хто вам не подобається.

Дієслово to cancel і його синоніми

Нове значення дієслова to cancel – «позбавляти підтримки / відкидати за соціально неприйнятну поведінку» – сьогодні входить в словники з позначкою informal. В такому значенні воно вживалося в 1990-х і в 2010-х роках, ще до буму #MeToo. Фраза to cancel someone / something (скасувати когось / щось) використовувалася рухами, що борються за права темношкірих людей.

Ключ до розуміння сучасного сленгового вживання дієслова to cancel в його базовому значенні – «скасовувати захід» або «відмовлятися від чого-небудь»:

It’s been raining since the morning, so I am afraid we will have to cancel the party.

З ранку йде дощ, так що, боюся, нам доведеться скасувати вечірку.

I cancelled my Netflix subscription. I need to focus on my studies.

Я скасував свою підписку на Netflix. Мені треба сконцентруватися на навчанні.

У розмовній англійській замість to cancel часто використовується фразове дієслово to call something off:

The weather is awful, I doubt that we can enjoy a party in the garden. Let’s call it off.

Погода жахлива, сумніваюся, що нам сподобається вечірка в саду. Давай все скасуємо.

Крім того, to cancel вживається в розмові про серіали і регулярні шоу – to cancel a show означає закрити його завчасно через низьку популярність або інші проблеми.

They cancelled “The Crew” because of low ratings.

Серіал «Механіки» був закритий через низькі рейтинги.

Як синонім можна використовувати фразу to take something off the air:

I can not believe it, my favourite show has been taken off the air!

Не можу повірити, вони скасували моє улюблене шоу!

Таким чином, to cancel передбачає припинення існування. В контексті культури скасування це дієслово висловлює відмову в житті суспільства: людина позбавляється права на роботу, матеріальну підтримку, схвалення людей і ніби проганяється з соціуму.

Поза рамками cancel culture існує набагато більше слів, за допомогою яких можна говорити про скасування чого-небудь. У таблиці нижче я наведу основні синоніми дієслова to cancel.

ДієсловоПерекладПриклад
to call offскасовувати (захід)The meeting was called off. — Нараду було скасовано.
to be offбути скасованим (про захід)The actor isn’t feeling well, so the press conference is off. — Актор погано себе почуває, тому прес-конференцію доведеться скасувати.
to scrapскасуватиWe had to scrap our plans to travel around Europe due to the pandemic. — Нам довелось скасувати нашу подорож Європою через пандемію.
to scratchскасовувати, відмовлятисяThey didn’t have enough funding and had to scratch some aspects of the programme. — Їм не вистачило фінансування і їм довелось відмовитись від деяких аспектів програми.
to suspendвідкладати, скасовуватиAll flights between countries were suspended due to the travel restriction. — Всі польоти між країнами були скасовані у зв’язку з обмеженнями пересування.
to postponeвідкладатиWe’ve postponed the meeting until Michael gets back from New York. — Ми відклали зустріч до того, як Майкл повернеться з Нью-Йорка.
to put offвідкладати, скасовуватиThe filming took longer than they expected, so they had to put the premier off for a year. — Зйомки зайняли більше часу, ніж вони вважали, так що їм довелося відкласти прем’єру на рік.
to abandonпокидатиabandoned my attempts to get through to him. — Я кинула свої спроби достукатися до нього.
to curtailпереривати, обмежуватиWe had huge problems with auditors, so he curtailed his holiday and got back to work. — У нас виникли великі проблеми з аудиторами, так що він перервав відпустку і повернувся на роботу.
to cut something shortпередчасно перериватиA tsunami hit the coast, so we had to cut our trip short. — На узбережжя обрушилося цунамі, так що нам довелося перервати нашу поїздку.

Суспільство продовжує сперечатися про культуру скасування, а також шукати способи коректної боротьби з соціальною несправедливістю. Все частіше починає звучати слово accountability (відповідальність). Активісти пропонують не «скасовувати», тобто не виключати людини з товариства, а закликати її до відповіді. У той же час противники культури скасування продовжують говорити про цензуру.

Нове значення дієслова to cancel продовжує використовуватися як в публічному полі, так і на побутовому рівні. Хоча все частіше воно висловлює іронію чи жарт, ніж прагнення до соціальної справедливості.

Культура скасування: ресурси

Я зібрав додатковий матеріали для тих, що хоче трохи більше дізнатися про актуальну дискусії навколо cancel culture.

Відео:

Статті:

Подкасти:

Додатковий матеріал до теми “Культура скасування”: