Історія виникнення та традиції April Fool’s Day (День дурня)

3 хвилини читання

Напевно, складно було б знайти людину, яка ніколи б не жартувала над своїми рідними та близькими в День сміху (Fool’s Day) – 1 квітня. Та й хто з нас жодного разу не повівся на першоквітневий розіграш?

Історія походження свята

Історія походження свята достовірно невідома. Однак існує маса припущень і теорій з цього приводу. І ось найпоширеніші:

У Середньовіччі практично у всій Європі Новий рік (New Year’s Day) відзначався 25 березня – на Благовіщення (Lady Day). І восьмим днем ​​після цього церковного свята було якраз 1 квітня. Так історично склалося, що до цього дня люди перебували у піднесеному настрої і були не проти пожартувати. Що стосується місця виникнення свята, це могла бути Франція. Саме в цій країні в 1564 році був прийнятий указ, згідно з яким святкування Нового року переносилося на 1 січня. Але новини в той час поширювалися не так швидко, як зараз. І багато людей через незнання продовжували святкувати Новий рік в кінці березня. А більш просунуті і обізнані про перенесення святкування на січень місяць жартували над «невігласами», які продовжували радіти новому році в березні.

Однак День дурня може брати початок і набагато раніше XVI століття. У своїх «Кентерберійських оповіданнях» (“The Canterbury Tales“), написаних в 1392 році, Джефрі Чосер (Geoffrey Chaucer) робить посилання на 32 березня. Це відбувається в «Розповідь Монастирського капелана» (“Nun’s Priest’s Tale“), де марнославний півень був обдурений лисом.

Традиції святкування Дня дурнів

Тим не менш, якою б не була історія свята, де б він не брав свій початок, День дурня – надбання всіх країн і народів. Адже його люблять і по-своєму святкують від Нової Зеландії до Канади.

У Великобританії прийнято називати «квітневим дурником» (April fool) того, хто повівся на жарт або розіграш. Але зазвичай це прізвисько перестає знаходити свого адресата опівдні. Той, хто продовжує розігрувати співрозмовників і після 12 годин дня, сам стає “дурником”.

В Італії, Франції, Бельгії, а також франкомовних областях Канади та Швейцарії існує така традиція, як «квітнева риба» (April fish). Її суть у тому, щоб приліпити до спини людини вирізану з паперу рибу так, щоб він не помітив цього. Така «квітнева риба» часто фігурувала на вітальних листівках до 1 квітня в XX столітті.

Ну і, звичайно ж, жоден сучасний День дурня не обходиться без інформаційних розіграшів по телебаченню, радіо чи в пресі. Хотілося б привести найбільш пам’ятні:

  • 1 квітня 1995 журнал Discovery опублікував статтю, в якій говорилося про безпанцирних хробаків, що мешкають в Антарктиді. Температура їх тіла в області голови була нібито настільки високою, що вони могли плавити лід! Більше того, харчувалися ці черв’яки виключно пінгвінами!
  • 1 квітня 1957 компанія BBC сповістила про те, що швейцарські вчені домоглися небувалих висот в області селекції – їм вдалося зібрати урожай макаронів! А на підтвердження своїх слів телекомпанія продемонструвала відповідний відеоролик.
  • 1 квітня 1998 мережа експрес-кафе Burger King розмістила рекламу в USA Today про створення революційного гамбургера для лівші! Стверджувалося, що смакові якості нового гамбургера не відрізнялися від старого, адже всі інгредієнти залишалися колишніми. Але тепер вони були перевернуті на 180 градусів для зручності лівші!
  • 1 квітня 2008 року ВВС повідала новину про те, що пінгвіни навчилися літати! Причиною цього дива еволюції стало глобальне потепління. Незвичайну зграю виявили оператори, що знімають їх протягом декількох днів. Террі Джонс, режисер групи, повідомив, що при різкій зміні погоди птиці зробили те, що й не намагалися зробити раніше – змахнули крилами і кинулися в небо!
  • 1 квітня 1962 технічний фахівець єдиного швейцарського телеканалу повідомив про революційної технології: тепер глядачі зможуть забути про чорно-білому телебаченні, якому в той час не було альтернативи. Щоб це зробити, варто було лише натягнути нейлонову панчоху на екран, і тоді зображення автоматично ставало кольоровим!
  • 1 квітня 2002 мережа американських супермаркетів Tesco повідомила про створення генетично модифікованої «свистячої» моркви. З боків цього овоча тепер розташовувалися отвори. Тепер, коли морква досягала готовності, господиню про це сповіщав свист, виданий самим овочем!
  • 1 квітня 1915 в розпал Першої світової війни над німецьким табором пролетів французький літак і, як здалося солдатам, скинув бомбу. Однак замість неї на землю впав м’яч з написом «З 1 квітня!»

На додаток до всіх перерахованих вище розіграшів пропоную посилання на відео про невинні (і не дуже) жарти, якими можна розважити себе і своїх близьких першого квітня!

Чи знаєте ви, що …

Сміх підвищує імунітет і допомагає протистояти різним недугам. Саме так вважають вчені Гарвардського університету.

Сміхотерапія вельми популярна в туберкульозних лікарнях Японії, оскільки сміх прекрасно вентилює легені.

У Малайзії студентів навчають дихальним вправам, що імітує сміх. Вони допомагають побороти хвилювання перед іспитом, а тому так популярні серед молоді.

У 80-90% випадків сміх викликають фрази, які не містять нічого смішного.

Англійський лікар Вільям Ослер стверджував, що людина, яка сміється 17 хвилин в день, продовжує собі життя на рік!

Так що смійтеся від душі!

P.S. До речі, ви чули, що механічний годинник Біг Бена замінять на електронні ?!